Հիվանդանոցները այսուհետ պարտավոր են ենթարկվել նախարարին
Արտակարգ դրության պայմաններում կստեղծվի առողջապահության բնագավառի միասնական կառավարման համակարգ․ բժշկական հաստատությունների (և՛ պետական, և՛ մասնավոր) կառավարման լիազորությունները (բացառությամբ ՊՆ ռազմաբժշկական հաստատությունների) կվերապահնվեն Առողջապահության նախարարությանը։ Միասնական կառավարման համակարգ ստեղծելու որոշումն ընդունվել է կառավարության այսօրվա՝ հուլիսի 9-ի նիստում։
Նախատեսվում է արտակարգ դրության ժամանակ բնակչության բժշկական օգնությունն ու սպասարկումը կազմակերպել Առողջապահության նախարարի հրամանների համաձայն։ Հրամանները տարածվելու են նաև մասնավոր բժշկական հաստատությունների վրա։ Դրանց չկատարելը կառաջացնի օրենքով նախատեսված պատասխանատվություն:Սահմանվում է, որ համապատասխան մասնագիտացում, որակավորում չունեցող, վերապատրաստում չանցած բուժաշխատողները կամ ավարտական կուրսերի կլինիկական օրդինատորները պարտավոր են անցնել համապատասխան վերապատրաստում կամ ներգրավվել բնակչության բժշկական օգնության ու սպասարկման գործընթացին:
Առողջապահության նախարարի խոսքով՝ այս կարգավորումներից խուսափելն առաջացնում է Վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքով սահմանված պատասխանատվություն՝ նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հինգահարյուրապատիկի չափով։
«Այսպիսի կամ նմանատիպ արտակարգ իրավիճակներում համակարգի կենտրոնացված կառավարման անհրաժեշտություն է առաջանում, որն ավելի օպերատիվ է, ավելի համահունչ իրավիճակին, քան «խաղաղ պայմաններում» գործող իրավակարգավորումները, երբ առաջնորդվում ենք գործող իրավական ակտերով։
Նմանատիպ կարգավորում կա նաև «Ռազմական դրության մասին» օրենքում, որն ընդունվել է անցյալ տարի։
Իրավիճակից դրդված որոշվելու է, թե որ հիվանդանոցները ինչ չափի, ինչ կառավարման լիազորությունների շրջանակներում կամ այլ բժշկական հաստատությունները ինչպես են տեղավորվելու այս լիազորությունների շրջանակներում։
Երկրորդ կարևոր հանգամանքը անձնակազմի ընդգրկման պարտադիր լինելն է, որովհետև պետությունն իր բոլոր ռեսուրսներով, այդ թվում՝ մարդկային, պետք է կարողանա իր առջև դրված խնդիրները լուծել արտակարգ դրությունում»,- Կառավարության այսօրվա նիստին ասել է նախարար Արսեն Թորոսյանը։

В Армении медучреждения должны подчиниться министру на время ЧП
В условиях режима чрезвычайного положения в Армении создадут единую систему управления сферой здравоохранения: управленческие полномочия медучреждений (государственных и частных, за исключением военно-медицинских учреждений Минобороны) перейдут Минздраву. Решение о создании единой системы управления было принято на заседании правительства 9 июля.
Предусматривается в условиях режима ЧП организовывать предоставление медицинской помощи и обслуживания в соответствии с приказами министра, которые будут распространяться в том числе на частные учреждения. Неисполнение приказа предусматривает привлечение к ответственности в установленном законом порядке.Не имеющие соответствующей специализации и квалификации, не прошедшие переподготовку медработники или клинические ординаторы выпускных курсов обязаны пройти соответствующую переподготовку и вовлечься в процесс оказания населению медицинской помощи.
По словам министра Арсена Торосяна, уклонение от этих регулировок предусматривает ответственность в соответствии с Кодексом об административных правонарушениях в размере от 300-кратной до 500-кратной минимальной зарплаты.
«В таких или схожих чрезвычайных ситуациях возникает необходимость в централизованном управлении системой, что более оперативно, больше гармонирует с ситуацией, чем правовые регулировки, действующие в «мирное время», когда мы руководствуемся существующими правовыми актами.
Схожая регулировка есть и в принятом в прошлом году законе «О военном положении».
В зависимости от ситуации, будет решаться, какие больницы или иные медучреждения и как будут умещаться в рамках данных полномочий.
Второе важное обстоятельство заключается в том, что охват персонала обязателен, потому что государство со всеми своими ресурсами, в том числе - человеческими, должно справиться с поставленными перед ним задачами в условиях чрезвычайного положения», - заявил Торосян на заседании правительства.