Ջերմուկ խոշորացված համայնքի բնակիչներ՝ Ամուլսարի պահապանների հայտարարությունը
«Դեմ եմ Ամուլսարում հանքարդյունաբերությանը» ֆեյսբուքյան խմբում, որը վարում են Ջերմուկ խոշորացված համայնքի բնակիչները, հրապարակվել է հայտարարություն, որը ներկայացնում ենք ձեր ուշադրությանը։
«Վերջին շրջանում որոշ մարդիկ և պաշտոնատար անձիք կարծիքներ են հայտնում հանրահայտ ջրաբուժական առողջարան և բրենդ համարվող Ջերմուկ քաղաքի հարևանությամբ ոսկու բաց հանքի ծրագրի շինարարության վերսկսման անհրաժեշտության մասին։ Տարբեր անընդունելի հիմնավորումներին ավելացել է ևս մեկը, որ Հայաստանը վերջին պատերազմից հետո տնտեսապես շատ ծանր վիճակում է և նրան գումարներ են պետք ճգնաժամից դուրս գալու համար։
Լավ հասկանալով ու գնահատելով այս ծանր ժամանակաշրջանի էությունը, մենք շարունակում ենք մնալ նույն կարծիքին, որ մեր տարածաշրջանում մետաղական հանքեր չպետք է լինեն, և կարճաժամկետ ծրագրերը չպետք է վերացնեն 7 տասնամյակ ձևավորված, արդեն իսկ կայացած ու հարատև զարգացման հեռանկար ունեցող տնտեսական զարգացման ուղղությունները։ Դա մենք նաև հաստատել ենք 2018թ-ի աշնանը իրականացրած հանրագրի միջոցով, երբ Ջերմուկ խոշորացված համայնքի շուրջ 3 հազար բնակիչներ իրենց ստորագրություններով դեմ արտահայտվեցին մետաղական հանքարդյունահանմանը։
Մենք շարունակում ենք լինել միակամ ու բոլոր հնարավոր եղանակներով թույլ չենք տալու մեր կենսատարածքի և սոցիալ-տնտեսական կայացած համակարգի վերացումը։ Դա թույլ չենք տալու առավել ևս պատերազմից հետո, երբ սահմանն ընդհուպ մոտեցել է Ամուլսարին և Ջերմուկին, որտեղ ըստ ծրագրի պետք կուտակվեն ու կիրառվեն տասնյակ հազարավոր տոննա թունավոր և վտանգավոր քիմիական նյութեր ու պայթուցիկներ։
Հորդորում ենք որոշում կայացնողներին սթափ գնահատել վիճակն ու զերծ մնալ նոր արկածախնդրությունների գնալուց՝ բոլոր ռիսկերն իբր թե կառավարելի լիելու անապացույց թեզը պարբերաբար կրկնելով։ Հիշեցնենք, որ իրենց իսկ պատվիրած միջազգային ուսումնասիրությունն աներկբա ապացուցեց հակառակն, ու Հայաստանի քաղաքացիները շատ լավ հասկացան դա՝ չնայած մածունը սև ներկայացնելու ձեր բոլոր ջանքերի։
Բոլոր այն տնտեսվարողներին, որոնք մտածում են համագործակցել Ամուլսարում ոսկու ծրագիրն իրականացնելու ցանկություն ունեցող ընկերության հետ, բարեկամաբար խնդրում ենք չանել դա և իզուր ավելի չսրել իրավիճակը մեր պետության ներսում։ Ջերմուկցիները, հարակից գյուղերի և Հայաստանի գիտակից քաղաքացիները չեն թողնելու մեր ջրերի սրտում դանդաղ գործողության քիմիական զենքի տեղադրումը, որի վտանգավոր հետևանքները շարունակվելու են հարյուրավոր տարիներ։

Защитники Амулсара призывают воздержаться от авантюр
- В последнее время определенные люди и должностные лица заявляют о необходимости возобновления программы строительства открытого золоторудного месторождения по соседству со ставшим брендом городом-курортом Джермук, - пишут авторы заявления, размещенного на странице «Я против горной промышленности на Амулсаре», которую ведут жители укрупненной общины Джермук.
«К различным неприемлемым аргументам прибавился еще один: после последней войны Армения находится в очень тяжелом в экономическом смысле положении и ей нужны средства для выхода из кризиса.
Прекрасно понимая суть этого сложного периода, мы продолжаем придерживаться мнения о том, что в нашем регионе не должно быть месторождений металлов, и краткосрочные программы не должны ликвидировать формировавшиеся в течение 7 десятилетий, уже состоявшиеся и имеющие длительную перспективу развития пути экономического развития. Мы засвидетельствовали это и в петиции осенью 2018 года, когда порядка 3000 жителей Джермука собрали подписи, тем самым выступив против добычи драгоценного металла.
Мы остаемся единодушными и всеми возможными способами воспрепятствуем уничтожению окружающей среды и состоявшейся социально-экономической системы. Мы не допустим этого особенно после войны, когда граница вплотную подошла к Амулсару и Джермуку, где, согласно программе, должны скопиться и найти применение десятки тысяч тонн опасных химических веществ и взрывчаток.
Призываем принимающих решение трезво оценивать ситуацию и воздержаться от новых авантюр, периодически повторяя тезис о том, что якобы все риски контролируемы. Напомним, что заказанное ими же международное исследование доказало обратное, и граждане Армении это прекрасно поняли, несмотря на все ваши старания называть черное белым.
Все бизнес-субъекты, намеренные сотрудничать с компаниями, желающими реализовать Амулсарскую программу, по-дружески просим не делать этого и понапрасну не обострять еще больше ситуацию внутри государства.
Джермукцы, жители прилегающих сел и сознательные граждане Армении не допустят размещения в сердце наших вод химического оружия замедленного действия, опасные последствия которого будут ощущаться сотни лет.