Ամերիկյան փոփ խումբը հանդես կգա Հայաստանում
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունն ամերիկյան բազմազան մշակույթի հարուստ ներկապնակից սեպտեմբերից 11-15-ը հայ հանդիսատեսին է ներկայացնում ինդի փոփ ժանրը ներկայացնող «Բրազավիլ» խմբին: «Բրազավիլը» Երևանում ելույթ կունենա սեպտեմբերի 12-ին, ժամը 20:00-ին, Բաղրամյան փողոցի վրա գնտվող Սիրահարների այգում: Սեպտեմբերի 13-ին խումբը կլինի Գյումրիում ու նույն օրը ժամը 19:00 համերգով հանդես կգա տեղի դրամատիկական թատրոնի շենքում: Խումբը նաև հանդես կգա երաժշտական դպրոցի սաների համար Հրազդան քաղաքում և կանցկացնի վարպետության դասեր Երևանում: Բոլոր միջոցառումներին մուտքն ազատ է:
«Բրազավիլ» խումբը ձևավորվեց 1997թ. Դեյվիդ Արթուր Բրաունի (վոկալ, կիթառ) կողմից: Խմբի մյուս անդամներն են. Մեթյու Ռեյնոլդս Դե Մերիթ (շեփոր, ստեղնային գործիքներ), Իվան Նայթ (հարվածային գործիք), Քեննի Լայեն (կիթառ), և Դեյվիդ Ռեյլիք (սաքսոֆոն, թրոմբոն): «Բրազավիլը» թողարկել է ինն ալբոմ, որոնք մեծ հնչեղություն են ստացել, հաղորդում է ԱՄՆ-ը դեսպանատան կայքը:

According to a press release by the US Embassy in Armenia, the US Embassy will showcase America’s cultural diversity by featuring Brazzaville, an indie pop band, September 11-15, 2010.
Brazzaville will perform in Yerevan on September 12 at 8 pm in Lovers’ Park on Baghramyan Avenue.  On September 13, the group will travel to Gyumri for a same-day concert at the State Drama Theater at 7 pm.  The band will also perform for music school students in Hradzan, as well as conduct a master class in Yerevan.  All events are open to the public and free of charge.
Brazzaville was formed in 1997 by David Brown (vocals, guitar). The band also includes Matthew Reynolds De Merritt (horns, keyboards), Ivan Knight (drums), Kenny Lyon (guitar), and David Ralicke (saxophone, trombone).  Brazzaville has released nine albums, including Teenage Summer Days and East L.A. Breeze, which reached the top of the Russian charts thanks to its English version of KINO's "A Star Called Sun."
Their live album Brazzaville in Istanbul was also a European World Music Chart Top 20 Album.  Brazzaville has been featured in The LA Times, The New Yorker, and Afisha, among other publications, and plays to sold-out theaters around the world.