Մեր անկախությունը բարուրի մեջ է. պատմաբան
ՀՀ անկախության 19 տարիների ընթացքում մեր ձեռք բերած միակ շոշափելի հաղթանակը եղել է Արցախի ազատագրումը, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է պատմաբան Ռաֆիկ Թադևոսյանը:
Նրա խոսքով` անկախությունը կարելի է դիտարկել երկու տեսանկյունից` պատմական և զուտ մարդկային:
«Պատմական տեսանկյունից դիտարկելիս` 19 տարիները շատ քիչ են. մեր անկախությունը դեռ մանուկ է, այն բարուրի մեջ է: Իսկ երբ դիտարկում ենք զուտ մարդկային տեսանկյունից, մենք կարող ենք իշխանություններին որոշակի պահանջներ ներկայացնել այս 19 տարվա գործունեության վերաբերյալ»,- ասել է Ռաֆիկ Թադևոսյանը և հավելել, որ այն, ինչ այլ պետությունները կարող են անել 8-9 տարիների ընթացքում, մենք պետք է անենք 4-5 տարվա մեջ, քանի որ Հայաստանը գտնվում է երկու այնպիսի հարևան պետությունների շրջապատում, որոնք ցանկանում են մեզ հոշոտել:

Armenia's Independence Still in Diapers: Historian
In the Republic of Armenia's 19 years of independence, the only significant victory we've acquired is the liberation of Artsakh (Nagorno-Karabakh), said historian Rafik Tadevosyan while speaking to journalists today.
According to him, independence can be seen from two perspectives: historical and purely human.
"Looking at it from a historical point of view, 19 years is too little : our independence is still a child, it's in diapers. But when we look at it purely from a human point of view, we can make certain demands of the authorities regarding the activities of these 19 years," said Tadevosyan, adding, that which other states can do in 8–9 years, we must do in 4–5 years, since Armenia is found in the vicinity of two neighboring states that want to devour it.