ՀՀԿ-ական պատգամավորի կարծիքով` ՀԱԿ-ը ֆիասկո է ապրում
Երկրում իրավիճակը բավական լարված է, ոչ միայն քաղաքական առումով, այլև սոցիալ-տնտեսական: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այսպիսի հայտարարությամբ է հանդես եկել ԱԺ պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանը:
Նա նաև նշել է, որ տնտեսական ոչ բարվոք վիճակի համար հիմնական պատասխանատուն լինելու է իշխանությունը և ոչ թե ընդդիմությունը: Խաչատրյանի խոսքով, իշխանությունը այն ծրագրերը, որ մինչև ընտրությունները խոստացել են իրականացնել, ինքն առայժմ չի տեսնում:
Ասուլիսի մեկ այլ մասնակից ՀՀԿ-ական պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը չի համաձայնել Խաչատրյանի հետ: Նա նշել է, որ նույնիսկ տնտեսական ճգնաժամի հաղթահարման միտումներ կան:
Վարդան Խաչատրյանը հակադարձել է` ասելով, որ տնտեսական ճգնաժամի ժամանակ էլ իշխանությունները հայտարարում էին, որ այն կշրջանցի Հայաստանը, սակայն այդպես տեղի չունեցավ: Պատգամավորի խոսքով` այն փաստը, որ օրեցօր ավելանում է գնաճը և մեծանում է արտագաղթողների թիվը, չի կարող համարվել տնտեսական ճգնաժամի հաղթահարման միտում:
Վարդան Խաչատրյանն անդրադարձել է նաև 2012թ. կայանալիք ԱԺ ընտրություններին` չբացառելով, որ ընդդիմադիր թևում ինչ-որ միավորումներ և վերամիավորումներ կլինեն: Նա, այնուամենայնիվ, չի հստակեցրել, թե որ ուժը որի հետ կմիավորվի:
Նույն հարցի մասին խոսելով` Մելիքյանն ասել է, որ ԱԺ ընտրություններում ՀՀԿ-ն խնդիր է դրել հաղթելու և հասնելու է իր նպատակին:
Անդրադառնալով ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի հնարավորություններին` Գագիկ Մելիքյանը հայտարարել է. «ՀԱԿ-ը, կարծես, ֆիասկո է ապրում»:
Նման հայտարարությունը նա պատճառաբանել է նրանով, որ «ՀԱԿ-ի այն տրամադրությունները, որ իշխանությունները կձախողվեն արտաքին քաղաքականության մեջ, տապալվեցին»:
Մելիքյանը կարծիք է հայտնել է, որ իշխանությունները ոչ միայն չեն տապալվել արտաքին քաղաքականության մեջ, այլև որոշակի առաջընթաց են արձանագրել:

The situation in the country is pretty tense, not only in a political, but also in a socioeconomic sense, said Heritage Party MP Vardan Khachatryan, speaking to journalists in Yerevan earlier today.
The deputy also noted that the poor economic situation is mainly the responsibility of the Armenian government and not the opposition. Khachatryan said he didn’t really see those programs that the ruling authorities prior to elections promised to realize.
Another participant in today’s press conference, ruling Republican Party of Armenia (HHK) MP Gagik Melikyan, disagreeing Khachatryan, said that there are even trends toward overcoming the economic crisis.
However, Khachatryan recalled that during the economic crisis, Armenia’s ruling authorities were saying that it will bypass Armenia, though, of course, that didn’t happen. According to the Heritage Party member, the fact that both inflation and the number of Armenian citizens leaving the country is on the rise cannot be considered a “trend” in overcoming the economic crisis.
On the 2012 parliamentary elections, Khachatryan didn’t exclude the possibility that there will be unions and re-unions among the opposition — however, he didn’t specify which parties or opposition groups would unite or form a coalition.
Speaking on the same issue, Melikyan said that the HHK intends to reach its aim of winning these elections.
Saying that opposition group Armenian National Congress (HAK), “it seems, is living a fiasco,” Melikyan said that “those sentiments of HAK that the ruling authorities will fail in their foreign policy failed.”
In Melikyan’s opinion, ruling authorities not only haven’t failed in their foreign policy, but also have registered certain progress.