ՀԱԿ-ը դարձել է ազդեցիկ ուժ, բայց գլխավոր խնդիրը չի կարողացել լուծել. քաղաքագետ
Հայ Ազգային Կոնգրեսը չի կարողացել լուծել իր գլխավոր խնդիրը, այն է` արագ իշխանափոխությունը կամ արտահերթ ընտրությունները, հայտարարել է քաղաքագետ, բլոգեր Սուրեն Սուրենյանցը:
Այս հանգամանքն, ըստ բանախոսի, որոշակիորեն ազդել է նաև Կոնգրեսի հանրահավաքների վրա.
«Եթե նկատել եք, մարդկանց թիվը որոշակիորեն նվազել է: Այսինքն` կա հասարակական մի շերտ, որը ձգտում էր արագ փոփոխությունների, այդ շերտը հիմա նվազել է»:
Սուրենյանցը, սակայն, ընդգծեց, որ ՀԱԿ-ը լուծել է մի շատ կարևոր խնդիր, ինչը տեղի է ունեցել Կոնգրեսի առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի խարիզմայի շնորհիվ:
«ՀԱԿ-ը դարձել է ազդեցիկ ուժ, և այլևս առանց Կոնգրեսի առաջիկա մի քանի տարիների զարգացումները Հայաստանում հնարավոր չէ պատկերացնել», - նշեց նա:
Սուրենյանցը նաև ասաց, որ չնայած հիասթափություններին, «ի տարբերություն նախորդ տարիների ընդդիմությունների` ՀԱԿ-ին հաջողվել է ինստիտուցիոնալ որոշակի գործիքներ ստեղծել, որի շնորհիվ ինքը առանցքային դերակատարություն է ունենալու Հայաստանի քաղաքական կյանքում»:

HAK has Become Influential Force, But Unable to Resolve its Main Problem: Analyst
The Armenian National Congress (HAK) has been unable to resolve its main problem: swift change of government or early elections, said political analyst, blogger Suren Surenyants at a press conference in Yerevan today.
This fact, according to the analyst, has had a certain effect on HAK rallies. "If you notice, the numbers have dwindled somewhat. That is, there is a social stratum which strived for quick changes, that startum has now declined."
Surenyants, however, stressed that HAK resolved one very important problem, which took place thanks to HAK leader Levon Ter-Perossian's "charisma."
"HAK has become an influential force, and it's no longer possible to imagine developments in Armenia in the coming years without the Congress," he said.
Furthermore, Surenyants said, despite disappointments, "unlike oppositions of previous years, HAK has been able to create some institutional tools, due to which he will have a pivotal role in Armenia's political life."