Հայաստանի իշխող կուսակցությունն իր համար մրցակիցներ չի տեսնում
Այն կուսակցությունը, որը չի ձգտում մեծամասնություն կազմել խորհրդարանում, վատ կուսակցություն է, սակայն նմանատիպ ցանկացած հայտարարության համար անհրաժեշտ են օբյեկտիվ պայմաններ, ասել է Հանրապետական Կուսակցության մամուլի քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը`«Вестник Кавказа»-ին տված հարցազրույցում մեկնաբանելով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի այն հայտարարությունը, թե իր կուսակցությունը մտադիր է նախագահական ընտրություններին իր թեկնածուին առաջադրել, եթե  2012 թվականին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում «Բարգավաճ Հայաստան» 50 % և մեկ ձայն հավաքի:
«Եթե կուսակցությունների մեծ մասի դեպքում նման հայտարարությունները սահմանափակվում են միայն ձգտումներով, ապա 2007 և 2008 թվականներին նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններում գրանցված մեր վստահ հաղթանակներն իրական փաստեր են: Ներկայումս, բացի Հանրապետական Կուսակցությունից, ես այլ ուժ չեմ տեսնում, որը կկարողանա ընտրազանգվածի ձայների բացարձակ մեծամասնությունը հավաքել, համապատասխանաբար նաև կառավարություն ձևավորել: Այս մասին վկայում են նաև այս թեմայով անցկացրած հարցումների և հետազոտությունների արդյունքները: Միևնույն ժամանակ, ես չեմ կարող մեկնաբանություններ անել «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության շանսերի առնչությամբ, քանի որ յուրաքանչյուր կուսակցություն իր եզրակացություններն անելու իրավունք ունի»,- հայտարարել է Շարմազանովը:

The party that doesn’t want to have majority in the parliament is not a good party, but any statement of this type should have objective grounds, said Republican Party of Armenia (HHK) spokesman Eduard Sharmazanov in his interview to Vestnik Kavkaza (Caucasus Messenger), commenting on Prosperous Armenia party leader Gagik Tsarukyan’s statement that his party was going to nominate its candidate for the presidential elections if the party takes 50% and 1 vote at the parliamentary elections of 2012.
“If for most of the parties these are only ambitions, our victories at the parliamentary and presidential elections of 2007 and 2008 respectively are real facts. At present, I don’t see any potential power besides Republican Party of Armenia able to gather the majority of the electorate’s votes and consequently to form a new parliament and the results of the polls and the research conducted in this direction are testimonies to this fact. At the same time I can’t make any comments regarding Prosperous Armenia party’s chances as any party has a right to draw its own conclusions,” said Sharmazanov.