Սահմանափակումներ, ճնշումներ, օլիգարխներ. Հայաստանը Freedom House-ի աչքերով
Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է «Ազատությունն աշխարհում 2010» զեկույցը, որում վերլուծության են ենթարկվում 2009 թվականին աշխարհի 194 երկրներում տեղի ունեցած իրադարձությունները:
Freedom House-ը չորրորդ տարին անընդմեջ աշխարհում ազատության մակարդակի նվազում է արձանագրում: Հայաստանը, ինչպես և 2009 թվականի զեկույցում, կրկին դասվել է մասնակի ազատ երկրների շարքին: Նշենք, որ Freedom House դասակարգման աղյուսակում երկրները բաժանվում են երեք չափանիշներով` ազատ, մասնակի ազատ և անազատ:
Հայաստանին վերաբերող հատվածում նշվում է, որ 2009 թվականի մայիսին իշխող Հանրապետական կուսակցությունը Երևանի ավագանու ընտրություններում հաղթանակ տարավ` հաստատելով իրենց թեկնածուին Երևանի քաղքապետի պաշտոնում:
Կառավարության պաշտոնատար անձանց շրջանակներում տարածված է կաշառակերությունն ու բարեկամական կապերի հիման վրա ստեղծված աշխատանքային թիմերի առկայությունը, սակայն նրանք հազվադեպ են պատժվում կամ պաշտոնանկ արվում պաշտոնական դիրքի չարաշահման համար: Կաշառակերությունը լուրջ խնդիր է համարվում իրավական դաշտում: Transparency International կազմակերպության 2009 թվականի կոռուպցիայի ցուցիչով Հայաստանը 180 երկրների շարքում 120-րդ տեղն է:
Հայաստանում մամուլի ազատության սահմանափակումներ կան: Իշխանությունները ոչ պաշտոնական մեթոդներ են կիրառում վերահսկելու համար հեռուստաալիքների գործունեությունը, որն այսօր շատ հայերի համար տեղեկատվություն ստանալու առաջատար միջոցն է: Հայաստանի Հանրային Հեռուստաընկերությունը միակ հեռուստաալիքն է, որը հեռարձակվում է երկրի ամբողջ տարածքում, իսկ շատ մասնավոր ալիքների ղեկավարներ անձնական կապեր ունեն իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ: Անկախ լրտվական միջոց համարվող «Ա1+» ընկերությունը 2009 կրկին մերժում ստացավ արտոնագիր ձեռք բերելու հարցում, թեև 2008 թվականին Մարդու Իրավունքների Եվրոպական Դատարանը «Ա1+»-ի գործունեության վերսկսման վերաբերյալ որոշում էր կայացրել:  Լրագրողների նկատմամբ կիրառվող բռնությունը նույնպես լուրջ խնդիր է: Հայաստանի Հելսինկյան Կոմիտեն հաղորդում է, որ 2009 թվականին հեռուստատեսային լրագրողների և մեկնաբանների հանդեպ  կիրառված բռնության դեպքերը կտրուկ աճել են թե իրենց դաժանության և թե հաճախակիության մակարդակով: Նույն տարվա ընթացքում դաժան ծեծի է ենթարկվել Armenia Today էլեկտրոնային լրատվական կայքի հիմնադիր-խմբագիր Արգիշտի Կիվիրյանը, իսկ մեկ շաբաթ անց հարձակում է տեղի ունեցել «Շանթ» հեռուստաալիքի լրագրող և մեկնաբան Նվեր Մնացականյանի վրա:  Amnesty International-ը հաղորդում է, որ լրատվական միջոցները, որոնք ցուցադրում են քաղաքական ընդդիմադիրների ելույթները, հաճախ հալածվում են: Իշխանությունները սովորաբար չեն խառնվում համացանցին մատչում ունենալու հարցերին:
Քաղաքացիներն իրավունք ունեն սեփականություն ունենալ և անձնական բիզնես հիմնել, սակայն աչ արդյունավետ գործող և հաճախ կոռումպացված արդարադատության համակարգը և անարդար մրցակցությունն առևտրային ոլորտում խոչընդոտում են նման գործունեության ծավալմանը: Արդյունաբերությունը շարունակում է մեծապես կենտրոնացած մնալ, այսպես կոչված, օլիգարխների և ազդեցիկ պաշտոնավորների ձեռքում:
Վերջին ընտրական ձևաչափի համաձայն` խորհրդարանի պատգամավորների 15 տոկոսը պետք է կանայք լինեն: Հայաստանում Ազգային ժողովի 130  պատգամավորներից ընդամենև 12-ն են իգական սեռի ներկայացուցիչներ: Ընտանեկան բռնությունը և կանանց ու աղջիկների թրաֆիքինգը նույնպես ծանր խնդիրների թվում է:  Թեև 2003 թվականից միասեռականությունն այլևս քրեապես հետապնդելի չէ, միասեռականների նկատմամբ շարունակվում են բռնություններն ու ձերբակալությունները:
Նշենք, որ Freedom House ցուցակում Թուրքիան և Վրաստանը նույնպես դասվում են են մասնակի ազատ երկրների շարքում: Ադրբեջանը, Ռուսաստանը, Իրանը, Բելառուսը ներառված են անազատ երկրների շարքում:

Limits on Press Freedom, Persecution, and Oligarchs: Freedom House’s Armenia Report
As in 2009, Armenia in 2010 was considered "partly free" by Freedom House in its Jan. 12, 2011 published 2010 Freedom of the World report, which focuses on political rights and civil liberties in 193 countries and 15 'related and disputed territories."
In its Armenia country profile, the report notes that "Bribery and nepotism are reportedly common among government officials, who are rarely prosecuted or removed for abuse of office. Corruption is also believed to be a serious problem in law enforcement. Armenia was ranked 120 out of 180 countries surveyed in Transparency International’s 2009 Corruption Perceptions Index."
"There are limits on press freedom in Armenia. The authorities use informal pressure to maintain control over broadcast outlets, the chief source of news for most Armenians. State-run Armenian Public Television is the only station with nationwide coverage, and the owners of most private channels have close government ties. The independent television company A1+ continued to be denied a license in 2009 despite a 2008 ruling in its favor by the European Court of Human Rights. Libel is considered a criminal offense, and violence against journalists is a problem. The Helsinki Committee of Armenia reported that attacks on journalists increased in both frequency and cruelty in 2009. Among other assaults during the year, Argishti Kivirian, the founding editor of the news website Armenia Today, was severely beaten in late April, and a week later two assailants attacked Nver Mnatsakanian, a television journalist and commentator. Amnesty International reported that independent media outlets that covered the political activities of the opposition were often harassed. The authorities generally do not interfere with internet access.
"Citizens have the right to own private property and establish businesses, but an inefficient and often corrupt court system and unfair business competition hinder such activities. Key industries remain in the hands of so-called oligarchs and influential cliques who received preferential treatment in the early stages of privatization.
"According to the current election code, women must account for 15 percent of a party’s candidate list for the parliament’s proportional-representation seats and occupy every 10th position on the list. Women currently hold 12 of the 131 National Assembly seats. Domestic violence and trafficking in women and girls for the purpose of prostitution are believed to be serious problems. Though homosexuality was decriminalized in 2003, homosexual individuals still face violence and persecution," reads the report in part.
Note that Freedom House ranked Turkey and Georgia also as "partly free," while Azerbaijan, Russia and Iran were categorized as "not free."
Freedom House, partly funded by the US government (through USAID and the State Department), is an independent watchdog organization that supports democratic change, monitors the status of freedom around the world, and advocates for democracy and human rights.