Քաղբանտարկյալները Եվրոպայի Խորհրդից ակնկալիքներ չունեն
Մոտ հիսուն նախկին քաղբանտարկյալներ այսօր Քաղբանտարկյալների և հալածյալների պաշտպանության կոմիտեի կազմակերպած բողոքի ակցիային մասնակցելու համար Հայ Ազգային Կոնգրեսի կենտրոնական գրասենյակից (Կորյուն փողոց) դեպի Հանրապետության հրապարակ եկան երթով:
Նախկին քաղբանտարկյալ Դավիթ Մաթևոսյանը լրագորղների հետ զրույցում նշեց, որ ինքն այս պահին Հայաստանում գտնվող Թոմաս Համմարբերգին դիտարկում է ոչ միայն որպես ԵԽ-ի Մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատար, այլ նաև Եվրոպական ժողովրդավարական ինստիտուտների դեսպան:
«Մի կողմից, մեր` ազատության մեջ գտնվելը նրա ջանքերով է պայմանավորված, մյուս կողմից` արդեն տարի ու կես է` մենք ազատության մեջ ենք, սակայն մեր ընկերները դեռ գտնվում են բանտերում, և այդ տարի ու կեսում ոչ միայն ժողովրդավարական ինստիտուտները` հանձինս ԵԽԽՎ-ի` իր բանձևերով, այլ նաև Համմարբերգը, կարծես, թերացել են: Եվ սա բողոքի դրսևորում է առ այն, որ նա տեսնի, ընկալի, հասկանա և փոխանցի այնտեղ, որտեղ պետք է: Որովհետև մեր ճնշումն իշխանությունների վրա միջնորդավորված է և, կարծում եմ, իր նշանակությունը կունենա: Ամեն նման միջոցառում մի կաթիլ է ավելացնում ճնշման վրա»,- ասել է Դավիթ Մաթևոսյանը: Նախկին քաղբանտարկյալը չի կարծում, թե Համմարբերգի այցի հետ քաղբանտարկայլներին բաց կթողնեն, քանի որ, ըստ նրա, եթե ազատ արձակելու լինեին, մինչև հիմա կազատեին:
«Ինչ վերաբերում է գործող իշխանությունների ռեժիմին, նրանք յուրաքանչյուրին կպահեն այնքան, որքան կարող են: Նրանք կփորձեն Համմարբերգին կերակրել այն միֆով, որ ազատ արձակելու իրավական միակ ձևը պայմանական վաղաժամկետն է: Դրա համար մի քանի հոգու ազատ արձակեցին որպես օրինակ և կփորձեն դրանով կերակրել»,- հավելել է Դավիթ Մաթևոսյանը:
Լրագրողների հետ զրուցեց նաև մեկ այլ նախկին քաղբանտարկյալ, ՀԱԿ-ի Գյումրիի գրասենյակի ղեկավար Աշոտ Զաքարյանը: Նա մեծ ակնկալիքներ չունի ոչ միայն Համմարբերգից, այլ առհասարակ ցանկացած եվրոպական չինովնիկից:
«Նախկինում Համմարբերգը ունեցել է շատ ավելի հավասարակշռված զեկույցներ, հայտարարություններ` մարտի 1-ի ու քաղբանտարկայլների հետ կապված, այնուամենայնիվ, այդ ամեն ինչը հայտարարություններից այն կողմ, գործնական որևէ նշանակություն չի ունեցել: Կարծում եմ, որ եթե անգամ այս այցելությունից հետո շատ ավելի հավասարակշռված և շատ ավելի լուրջ հայտարարություն կամ զեկույց ունենա, միևնույն է, գործնակնում ես ինքս որևէ ակնկալիք չունեմ»,- ասել է Զաքարյանը:
Նա համոզմունք է հայտնել, որ իրենք պետք է լուծեն իրենց խնդիրները:
«Իշխանություններն իրենք այս 3 տարիների ընթացքում և մեր հանրության հետ, և միջազգային հանրության հետ սակարկությունների մեջ էին, կոպիտ ասած` բազարների մեջ, ինչի արդյուքնում պարբերաբար զգալի մասին բաց թողեցին: Այսօր մեր 9 ընկերները դեռ այնտեղ են: Սակայն մենք բոլորս հայտնվեցինք ազատության մեջ հատկապես շնորհիվ Համաժողովրդական շարժման»,- նշել է նախկին քաղբանտարկյալը:

Власти Армении навязывают Совету Европы мифы об освобождении политзаключенных
Около полусотни бывших и амнистированных политзаключенных Армении во вторник во время акции протеста Комитета политзаключенных и репрессированных Армении организовали шествие от центрального офиса Армянского национального конгресса (АНК) по направлению к площади Республики.
Бывший политзаключенный Давит Матевосян в беседе с журналистами отметил, что он рассматривает находящегося с визитом в Ереване Томаса Хаммарберга не только как главного комиссара Совета Европы по правам человека, но и как представителя Европейских демократических институтов.
«С одной стороны, нашей свободой мы обязаны ему, но с другой – уже полтора года, как мы на свободе, а наши друзья до сих пор находятся в тюрьмах, и течение этих полутора лет не только демократические иституты, в лице ПАСЕ с его резолюциями, но и сам Хаммарберг, казалось бы, не справились с этой задачей. Эта акция направлена на то, чтобы он понял это и передал в соответствующие инстанции», - заявил бывший политзаключенный. По его словам,  визит комиссара Совета Европы не повлияет на освобождение политзаключенных, так как если бы их собирались освободить, то сделали бы это до приезда Хаммарберга.
«Что касается правящего в Армении режима, они продержать политзаключенных как можно дольше. Они попытаются навязать Хаммарбергу легенду о том, что единственным правовым вариантом освобождения является условно-досрочное. Поэтому, в качестве примера, они освободили некоторых политзаключенных, и теперь скармливают представителям международных структур», - добавил Давид Матевосян.
С журналистами поговорил также бывший политзаключенный, руководитель штаба АНК в Гюмри Ашот Закарян. Он также не связывает никаких надежд с Хаммарбергом и европейскими чиновниками.
«Раньше выступления и доклады по поводу событий 1 марта (разгон мирной демонстрации, в ходе чего были убиты 10 человек) и политзаключенных Хаммарберга были намного уравновешенее. Я считаю, что даже если после этого визита он сделает более серьезное и уравновешенное заявление или доклад, все равно, в действительности я ничего не жду», - отметил Закарян.
Он подчеркнул, что они сами должны решать свои вопросы.
«Сами власти последние три года и с нашей, и с международной общественностью попросту торгуются, грубо говоря, базарят, в результате чего большую часть политзаключенных уже освободили. Сегодня наши 9 друзей еще в тюрьмах. Однако мы все оказались на свободе во многом благодаря Всенародному движению», - заключил бывший политзаключенный.