Տեր-Պետրոսյանը Քոչարյանից ավելի մեծ ազդեցություն ունի Հայաստանում. սոցհարցում
Մեր իշխանությունը կենտրոնացված է, հիմնականում ղեկավարության ձեռքն է, և ոչ ընդդիմությունը, ոչ էլ գործարար շրջանակները մեծ ազդեցություն չեն կարողանում ունենալ իրավիճակի վրա: Հետևաբար խնդիր կա ժողովրդավարության լայնացման և խորացման, և պետք է իշխանության բերել բոլոր այն ուժերին, որոնք կառուցողական դիրքորոշում ունեն և կարող են օգուտ բերել Հայաստանին:
Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին նման հայտարարություն է արել «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը` ներկայացնելով իր կենտրոնի կատարած սոցհարցումների արդյունքերը:
«Ստացվում է, որ երկրում հիմնական որոշումը կայացնում է նախագահը, վարչապետը, ԱԺ նախագահը: Դա մի քիչ ժողովրդավարությանը վայել իրավիճակ չէ, որքանով էլ մենք հարգենք մեր նախագահին, մեր վարչապետին ու Ազգային Ժողովի նախագահին»,- ասել է սոցիոլոգը:
Նա մեկնաբանել է, որ նախկին խորհրդային երկրներում նույն իրավիճակն է, պարզապես այնտեղ իշխանության կոնցենտրացիան ավելի խիստ է:
Համաձայն Ադիբեկյանի սոցհարցումների` ՀՀ քաղաքացիները երկրում ամենաազդեցիկ են համարել Սերժ Սարգսյանին` 35%, այնուհետև Գագիկ Ծառուկյանին` 13%: Երրորդ տեղում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն է` 8.5%:
«Լևոն Տեր- Պետրոսյանը, ով այս վերջին տարիներին Քոչարյանի` ասպարեզից դուրս գալուց հետո, մտել է հնգյակի մեջ, բավականին ազդեցություն ունի` 4%: Իսկ Ռոբերտ Քոչարյանը պահպանում է որոշակի ազդեցություն քաղաքական դաշտի վրա` 2.3%»,- ներկայացրել է Ադիբեկյանը:
Վերջինիս ղեկավարած կենտրոնի սոցհարցումները ցույց են տվել, որ ընդհանուր առմամբ իշխանական շրջանակների ազդեցիկությունը ընդհանուրի մեջ 65% է, իսկ ընդդիմությանը` 8.3%:
«Հետևաբար` այն ընտրախավը, որը տատանվում ա, նա ձայնն ավելի շուտ կտա իշխանությանը: Դա կոչվում ա հաղթողների կուսակցություն, որը ոչ մի տեղ գրանցված չի, բայց այս խավն իր ձայնը միշտ տալիս ա հաղթողներին, քանի որ նա ուզում ա իրեն հաղթող զգալ»,- ասել է սոցիոլոգը:
Ըստ Ադիբեկյանի` ընդդիմությանն ավելի շատ են վստահում, բայց ազդեցիկ չեն համարում: Իշխանական շրջանականերին հարցվածների կեսից ավելին վստահում են:
«Ամենավստահելի դեմքը մնում ա նախագահը` 17%. ուրեմն  ամեն երրորդ քաղաքականությանը հետևող մեր քաղաքացին վստահում ա նախագահին»,- ասել է Ադիբեկյանը:

Первый президент опередил второго по степени влиятельности - соцопрос
В Армении власть в основном сосредоточена в руках рукаводства страны, оппозиция и предприниматели не имеют влияния. Следовательно, есть необходимость развития и продвижения демократии, и необходимо привести к власти те силы, чья конструктивная позиция может принести пользу Армении. Об этом на встрече с журналистами 19 января, представив результаты соцопросов, заявил директор социологического центра «Социометр» Агарон Адибекян.
«Получается, что в стране основные решения принимают президент, премьер-министр и спикер парламента»,- отметил социолог.
По его словам, подобная ситуация не подобает демократичной стране, «как бы мы ни уважали нашего президента, премьера и спикера».
При это Адибекян отметил, что подобная ситуация наблюдается и в остальных бывших советских республиках, просто там концентрация власти сильнее.
Согласно соцопросам Адибекяна, граждане Армении самым влиятельным считают президента Сержа Саргсяна (35%), затем лидера партии «Процветающая Армения», крупного предпринимателя Гагика Царукяна (13%). На третьем месте находится премьер-министр Тигран Саркисян (8.5%).
«Левон Тер-Петросян, который после ухода Роберта Кочаряна вошел в пятерку, получил влияние (4%). А Роберт Кочарян продолжает влиять на политическую арену (2.3%)», - отметил Адибекян.
Опросы центра Адибекяна показали, что в итоге влияние властей составляет 65%, а оппозиции – 8.3%.
«Следовательно, тот электорат, который пока не оределился, скорее всего, проголосует за представителей властей. Это называется партией победителей, которая нигде не зарегистрирована, но за них всегда голосуют, так как тоже хотят быть в рядах победителей», - подчеркнул социолог.
По его словам, оппозиции доверяют больше, но не считают влиятельной. Больше половины респондентов доверяют властям. «Самым доверенным лицом остается президент – 17%, то есть каждый третий гражданин, интересующийся политикой, доверяет Сержу Саргсяну», - подытожил Адибекян.
Отметим, что соцопрос проводился в октябре, в нем приняли участие 1650 человек из Еревана и областей.