Ադրբեջանի խորհրդարանի փոխխոսնակը ԼՂՀ-ին սպառնում է պատերազմով
Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմն ավարտված չէ, և միջազգային հանրությունը պետք է իմանա, որ ռազմական գործողությունները ցանկացած պահին կարող են վերսկսվել: Trend-ի փոխանցմամբ` այս մասին հինգշաբթի հայտարարել է Ադրբեջանի Խորհրդարանի փոխխոսնակ Բահար Մուրադովան:
«Միջազգային կազմակերպությունների խորհրդով Ադրբեջանը շարունակում է մասնակցություն ցուցաբերել բանակցային գործընթացներին և փորձում է կարգավորել ղարաբաղյան հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով:
Սակայն Ադրբեջանը չի դադարեցնում ռազմական պատրաստությունները, քանի որ թույլ երկրի հետ աշխարհը երբեք հաշվի չի նստում»,- ասել է Մուրադովան:
Ըստ նրա` առանց տնտեսական և ռազմական ուժի Ադրբեջանն ի վիճակի չի լինի ամրապնդել իր դիրքերը:
«Ադրբեջանը նկատելի հաջողությունների է հասել ռազմական ոլորտում, ինչպես և այլ բնագավառներում: Դրանով իսկ մենք ցույց ենք տալիս հակառակորդ կողմին, որ Ադրբեջանը երբեք չի համակերպվի իր տարածքների կորստի հանգամանքի հետ և իր տարածաշրջանում հայկական երկրորդ պետականություն ստեղծելու մտադրության հետ:  Հայերի այդ փորձը կկասեցվի բոլոր հնարավոր միջոցներով, իսկ եթե պետք լինի, նաև ռազմական ուժի օգնությամբ»,- հայտարարել է Մուրադովան:

Вице-спикер азербайджанского парламента угрожает военными действиями в Карабахе
Война вокруг Нагорного Карабаха не закончена, и мировая общественность должна знать, что военные действия в любой момент могут возобновиться. Как сообщает Trend, об этом заявила в четверг вице-спикер парламента Азербайджана Бахар Мурадова.
«Азербайджан в соответствии с рекомендациями международных организаций продолжает участвовать в переговорных процессах и старается урегулировать нагорно-карабахский конфликт мирным путем. Но Азербайджан продолжает военную подготовку, поскольку со слабой страной никто в мире не считается», - сказала Мурадова.
Без экономической и военной мощи Азербайджан не сможет укрепить свои позиции в переговорных и других процессах, считает вице-спикер.
«Азербайджан достиг значимых успехов в военной сфере, как, впрочем, и в других областях. Тем самым, мы демонстрируем противоположной стороне, что Азербайджан никогда не смирится с потерей своих земель и с созданием на своей территории второго армянского государства. Эта попытка будет пресечена всеми средствами, а если будет необходимо, то и военным путем», - добавила Мурадова.