Ադրբեջանցին հրկիզել է իր ընտանիքը վառելիք չունենալու պատճառով
Ադրբեջանի գյուղերից մեկի բնակիչն ինքնասպանություն է գործել` հրկիզելով իր տունը, ընտանիքի անդամներին ու ինքն իրեն: Գյուղացին այս քայլին է դիմել ոստիկանության ճնշումների պատճառով, որոնք պահանջել են հարկ վճարել ծառերը կտրելու համար, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական բյուրոն:
35-ամյա Ադալաթ Հուսեյնը մահացել է հունվարի 21-ին, իրեն հրկիզելուց մեկ օր անց:
Կնոջ ու երկու որդիների առողջական վիճակը դեռևս ծայրահեղ է համարվում: Նրանք գտնվում են Բաքվի հիվանդանոցում: Ընտանիքի դուստրը տանը չի եղել, արդյունքում նրան հաջողվել է խուսափել հրկիզումից:
Հուսեյնովի ընտանիքն ապրում էր Ադրբեջանի արևմտյան հատվածում գտնվող Զամանլի գյուղում, որտեղ գազի մատակարարում չկա: Հուսեյնովի հարազատները պատմել են, որ տեղի ոստիկանությունը պահանջում էր նրանից 1250 դոլարի չափով գումար մուծել տաքանալու նպատակով ծառահատում իրականացնելու համար:
Տարածաշրջանի անտառների պաշտպանության և վերականգնամն հիմնարկության ղեկավար Վասիֆ Նաբիևն անցյալ շաբաթ պատմել է լրատվամիջոցներին, որ Հուսեյնովը արդեն բազմիցս տուգանվել է ապօրինի անտառահատում իրականացնելու համար:
«Վերջին անգամ նա չի վճարել տուգանքը, և շարունակել է ծառահատումը»,- հավելել է Նաբիևը: Տեղի ոստիկանությունը հերքել է այն տեղեկությունը, որ իբր իրենք Հուսեյնովի վրա ճնշում են գործադրել:
Այսօր Հուսեյնովի կինը` Հակիմա Հուսեյնովան, պատմել է ռադիոկայանին, որ ոստիակնությունն իրենց տուն էր գալիս գրեթե ամեն օր սեպտեմբերից սկսած և պարբերաբար տուգանք էր պահանջում:
«Դեկտմբերի 28-ին 5 կամ 6 հարբած ոստիկաններ եկան մեր տուն»,- ասել է Հակիման:
«Նրանք սկսեցին ծեծել ամուսնուս մեր տղաների աչքի առաջ և դուրս տարան  ներքնաշորով: Ամուսինս ոստիկանությունում մնաց մոտ 2 օր, որից հետո վաճառեց մեր միակ կովը և վճարեց տուգանքի կեսը»:
Նա նաև պատմեց, որ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները վերջնաժամկետ էին տվել Հուսեյնովին մինչև հունվարի 25-ը` սպառնալով հակառակ դեպքում դատարանի առջև կանգնեցնել, և թողնել նրան բանտում մեռնելու:
Գյուղի նախկին պատգամավոր Յեգանա Ամիրասլանովան մտահոգված է Հուսեյնովի գործով: Նա նշում է, որ տեղի անտառների պաշտպանության պատասխանատուներն իրենք են զբաղվում անտառահատմամբ և փայտի վաճառքով: Նա շատ վտանգավոր է համարում այս հանգամանքը, քանի որ այս տարածաշրջանը գտնվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ռազմական ուժերը բաժանող սահմանի մոտ:
«Հայերը շատ ավելի հեշտությամբ կարող են գրավել գյուղը, եթե ծառերը հատվեն»,- պարզաբանել է Ամիրասլանովան:

An Azerbaijani villager has died after setting himself and his home ablaze in desperation after police pressured him to pay a fine for chopping down trees, RFE/RL’s Azerbaijani Service reports.
Adalat Huseynov, 35, died of his burns on Jan. 21, one day after setting himself alight. His wife and two sons, aged 12 and 14 years, remain in critical condition in a Baku hospital. The family’s daughter was not at home at the time.
Huseynov’s familiy lived in the village of Zamanli in Azerbaijan’s western Gadabay district, which does not have gas lines. Huseynov’s relatives say local police officials had been harassing him into paying a fine of 1,000 manats ($1,250) for cutting timber to heat his home.
Vasif Nabiyev, director of the Gadabay Regional Forestry Protection and Restoration Office, told local media last week that Huseynov had been fined several times before for illegally cutting wood.
“The last time he didn’t pay the fine but continued to [cut wood],” Nabiyev added. Local police officials denied they had harassed Huseynov.
Huseynov’s wife, Hakima Huseynova, told RFE/RL today that police had visited their home almost every day since September when the fine was imposed.
“On Dec. 28, five or six drunken police came to our house,” she said. “They began beating my husband in front of my sons and took him away in his underwear. Adalat was held at the police station for two days, after which he sold our only cow and paid half the fine.”
His wife said the police set a deadline of Jan. 25 for Huseynov to pay the fine or face trial in court. “Adalat said he was told he had to pay the fine or he would be sentenced to one or two years and would die in prison,” she said.
Yegana Amiraslanova, a former parliament candidate from Gadabay district, is related to Huseynov. She accuses local forestry officials of cutting and selling timber, which she says is dangerous as the district is on the “line of contact” separating Armenian and Azerbaijani forces in the de-facto Republic of Nagorno-Karabakh.
“The Armenians can target the village more easily once the trees are felled,” Amiraslanova explained.