Ադրբեջանցին հրկիզել է իր ընտանիքը վառելիք չունենալու պատճառով
Ադրբեջանի գյուղերից մեկի բնակիչն ինքնասպանություն է գործել` հրկիզելով իր տունը, ընտանիքի անդամներին ու ինքն իրեն: Գյուղացին այս քայլին է դիմել ոստիկանության ճնշումների պատճառով, որոնք պահանջել են հարկ վճարել ծառերը կտրելու համար, հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական բյուրոն:
35-ամյա Ադալաթ Հուսեյնը մահացել է հունվարի 21-ին, իրեն հրկիզելուց մեկ օր անց:
Կնոջ ու երկու որդիների առողջական վիճակը դեռևս ծայրահեղ է համարվում: Նրանք գտնվում են Բաքվի հիվանդանոցում: Ընտանիքի դուստրը տանը չի եղել, արդյունքում նրան հաջողվել է խուսափել հրկիզումից:
Հուսեյնովի ընտանիքն ապրում էր Ադրբեջանի արևմտյան հատվածում գտնվող Զամանլի գյուղում, որտեղ գազի մատակարարում չկա: Հուսեյնովի հարազատները պատմել են, որ տեղի ոստիկանությունը պահանջում էր նրանից 1250 դոլարի չափով գումար մուծել տաքանալու նպատակով ծառահատում իրականացնելու համար:
Տարածաշրջանի անտառների պաշտպանության և վերականգնամն հիմնարկության ղեկավար Վասիֆ Նաբիևն անցյալ շաբաթ պատմել է լրատվամիջոցներին, որ Հուսեյնովը արդեն բազմիցս տուգանվել է ապօրինի անտառահատում իրականացնելու համար:
«Վերջին անգամ նա չի վճարել տուգանքը, և շարունակել է ծառահատումը»,- հավելել է Նաբիևը: Տեղի ոստիկանությունը հերքել է այն տեղեկությունը, որ իբր իրենք Հուսեյնովի վրա ճնշում են գործադրել:
Այսօր Հուսեյնովի կինը` Հակիմա Հուսեյնովան, պատմել է ռադիոկայանին, որ ոստիակնությունն իրենց տուն էր գալիս գրեթե ամեն օր սեպտեմբերից սկսած և պարբերաբար տուգանք էր պահանջում:
«Դեկտմբերի 28-ին 5 կամ 6 հարբած ոստիկաններ եկան մեր տուն»,- ասել է Հակիման:
«Նրանք սկսեցին ծեծել ամուսնուս մեր տղաների աչքի առաջ և դուրս տարան  ներքնաշորով: Ամուսինս ոստիկանությունում մնաց մոտ 2 օր, որից հետո վաճառեց մեր միակ կովը և վճարեց տուգանքի կեսը»:
Նա նաև պատմեց, որ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները վերջնաժամկետ էին տվել Հուսեյնովին մինչև հունվարի 25-ը` սպառնալով հակառակ դեպքում դատարանի առջև կանգնեցնել, և թողնել նրան բանտում մեռնելու:
Գյուղի նախկին պատգամավոր Յեգանա Ամիրասլանովան մտահոգված է Հուսեյնովի գործով: Նա նշում է, որ տեղի անտառների պաշտպանության պատասխանատուներն իրենք են զբաղվում անտառահատմամբ և փայտի վաճառքով: Նա շատ վտանգավոր է համարում այս հանգամանքը, քանի որ այս տարածաշրջանը գտնվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ռազմական ուժերը բաժանող սահմանի մոտ:
«Հայերը շատ ավելի հեշտությամբ կարող են գրավել գյուղը, եթե ծառերը հատվեն»,- պարզաբանել է Ամիրասլանովան:

Вырубка «армяноупорных» деревьев привела к трагедии в азербайджанском селе
Житель азербайджанского села Заманлы сжег заживо членов семьи, себя и дом. Как сообщает радио «Азадлыг», пойти на подобный шаг его вынудили сотрудники местной полиции, требующие выплатить штраф за вырубку деревьев.
35-летний Адалат Гусейнов скончался на следующий день после самосожжения. Состояние супруги и двух сыновей, находящихся в больнице Баку, считается критическим. Дочери Гусейнова удалось спастись, так как на момент убийства ее не было дома.
Село, где проживала семья, не газифицировано, и для отопления домов местные жители используют дрова. Родственники Гусейнов рассказали, что местные полицейские требовали от него выплатить штраф в размере $1250 за вырубку деревьев.
Руководитель предприятия по защите и восстановления лесных массивов в регионе Васиф Набиев рассказал журналистам, что Адалат Гусейнов неоднократно штрафовался за незаконную вырубку деревьев. «На этот раз он не выплатил штраф и продолжил рубить деревья», - отметил Набиев.
Местная полиция опровергла информацию о том, что они якобы оказывали на Гусейнова давление. 25 января супруга Гусейнова Хакима рассказала в интервью радиостанции, что полицейские с сентября приходили к ним домой практически каждый день и требовали заплатить штраф.
«28 конце декабря 5 или 6 пьяных полицейских ворвались к нам в дом и стали избивать мужа на глазах у детей, а потом почти голым забрали из дома. Адалат провел в отделении полиции около двух дней, после чего продал нашу единственную корову и заплатил половину штрафа», - отметила Хакима Гусейнова.
Она также рассказала, что представители правоохранительных органов дали ему срок до 25 января, чтобы выплатить оставшуюся сумму, в противном случае ему пригрозили «сгноить в тюрме».
Бывший депутат деревни Йегана Амирасланова отметилат, что руководство предприятия по защите и восстановления лесных массивов само занимается вырубкой и продажей древесины. Она считает это опасным, так как деревья находится на линии разделения вооруженных сил Армении и Азербайджана. «Армяне смогут с легкостью захватить дерервню, если деревья будут вырублены», - объяснила Амирасланова.