Գյուլը Ստրասբուրգում հիշեցրել է իր հայաստանյան այցի մասին
Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլը ԵԽԽՎ նախագահ Մեվլյութ Չավուշօղլուի հրավերով` պաշտոնական այցով գտնվում է Ստրասբուրգում:
Ինչպես հաղորդում է 1news.az-ը` հղում կատարելով թուրքական ԶԼՄ-ներին, Թուրքիայի նախագահը լրատվամիջոցների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ Թուրքիան կարևորում է Եվրախորհրդին իր անդամակցության հանգամանքը և որ ինքն անձամբ տասը տարի շարունակ ԵԽԽՎ պատգամավոր է եղել:
Պատասխանելով Կովկասում Թուրքիայի դերին մասին հայ և ադրբեջանցի լրագրողների հարցերինին` Գյուլը նշել է, որ Անկարայի նպատակն է խաղաղություն և անվտանգություն հաստատել տարածաշրջանում:
«Մենք ցանկանում ենք, որ այդ տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատվի, որովհետև դա բխում է տարածաշրջանի բոլոր ազգերի շահերից»,- նշել է Թուրքիայի նախագահը:
Հիշեցնելով Հայաստան կատարած իր այցի մասին` Գյուլն ասել է, թե ինքը Թուրքիայի առաջին նախագահն է, ով երբևէ այցելել է Հայաստան:
«Ես ցանկանում եմ, որ Թուրքիայի, Ադրբեջանի, Հայաստանի, Վրաստանի և Ռուսաստանի մասնակցությամբ պլատֆորմ ստեղծվի, որը հիմնված կլինի անվտանգության և համագործակցության սկբունքների վրա: Այս ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում»,- ասել է Գյուլը:

Гюль похвастал в Страсбурге своим визитом в Армению
Президент Турции Абдулла Гюль по официальному приглашению председателя Парламентской Ассамблеи Совета Европы Мевлюта Чавушоглу находится в Страсбурге.
Как сообщает 1news.az со ссылкой на турецкие СМИ, на пресс-конференции по итогам своих встреч с председателем ПАСЕ он заявил, что Турция придает важное значение членству в Совете Европы и он сам на протяжении 10 лет был членом Парламентской Ассамблеи Совета Европы.
Отвечая на вопросы армянских и азербайджанских журналистов о роли Турции на Кавказе, он отметил, что цель Анкары заключается в создании зоны мира и безопасности на Кавказе.
«Мы хотим, чтобы в этом регионе восторжествовал мир и стабильность, потому что это в интересах всех народов этого региона», - отметил он.
Напомнив о своем визите в Армению, Гюль сказал, что он является первым президентом Турции, совершившим визит в Армению.
«Моим желанием является создание на Кавказе с участием Турции, Азербайджана, Армении, Грузии и России платформы, опирающейся на безопасность и сотрудничество. В этом направлении ведутся работы», - сказал Гюль.