Դաշնակցական պատգամավորը մտադիր է կանգնել բողոքավորների կողքին
«Ընտրությունների ժամանակ գալիս են, դռները ծեծում են, ասում են` մեզ ընտրեք: Եթե ժողովուրդը իրոք ընտրել է իրեն, ես հարց եմ ուղղում` ո՞ւր ա ինքն այսօր, ինչո՞ւ այստեղ չի, մեր կողքին չի, ինչի՞ մեր խնդիրներով չի հետաքրքրվում», - Epress.am-ի հետ զրույցում իր մտահոգություններն է հայտնել Տերյան 23 շենքի բնակիչ Վարդան Գերավետյանը` նկատի ունենալով այդ տարածքից ընտրված պատգամավոր Արա Սիմոնյանին:
Հիշեցնենք, որ այսօր կեսօրին` ժամը 12:00-ին, Երևանի Տերյան-Կողբացի 42 –Պուշկին 40 բակի բնակիչները կազմակերպել են հերթական բողոքի ակցիան ընդդեմ իրենց բակում բազմահարկ շենքի կառուցման:
Նրանք նշում են, որ շինարարությունը սպառնում է զավթել բակային հանգստի գոտին և վտանգել կից շենքերը սեյսմիկ և քաղաքաշինական տեսանկյունից:
«Դաշնակցություն» խմբակցության անդամ, պատգամավոր Լիլիթ Գասպարյանը, ով նույնպես գտնվում է ակցիայի վայրում, Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ իրեն դեռևս մի քանի օր առաջ դիմել են հարակից շենքերի բնակիչները: Ըստ Գասպարյանի` ինքը ծանոթացել է խնդրին և մտադիր է բողոք ներկայացնել քաղաքապետարան:
«Ես կօգտվեմ իմ լիազորություններից, քաղաքապետին կուղղեմ նամակ` հասկանալու համար, թե ինչ առաջնահերթությամբ է պայմանավորված շինարարության իրականացումը, արդյոք փորձաքննություն է անցել, չեն խախտվում արդյոք անվտանգության հակահրդեհային և ընդհանրապես ընդհանուր օգտագործման տարածքների և քաղաքաշինական նորմերը», - ասել է Գասպարյանը:
Նշենք նաև, որ այս անգամ տարածքում հայտնվել է պաստառ, որտեղ նշված է  կառուցապատող ընկերությունն ու պատկերված է ապագա շինությունը: Պաստառի վրա որպես կառուցապատող նշված է «Լոկալ դիվելոփերս»  ընկերությունը, որը պատկանում է մեծահարուստ Սամվել Մայրապետյանին:

Депутат обещает заняться вопросом постройки здания в центре Еревана
«Во время выборов приходят, стучатся в двери и говорят «выберите нас». Если народ, действительно, его избрал, я спрашиваю: где он сегодня? Почему он не здесь, рядом с нами? Почему не интересуется нашими проблемами?». Свою обеспокоенность в беседе с Epress.am выразил житель здания №23 на улице Терьяна Вардан Гераветян, говоря о депутате от этого округа Ара Симоняне.
Напомним, что сегодня в 12:00 жители ереванских домов на перекрестке Теряна-Кохбаци 42 и улице Пушкина 40 организовали очередную акцию протеста в связи с постройкой в их дворе многоэтажки.
По их словам, строительство может захватить зону отдыха и поставить под угрозу близстоящие здания с точки зрения сейсмической устойчивости и градостроения.
Присутствовавшая на акции депутат от «Дашнакцутюн» Лилит Гаспарян сообщила Epress.am, что участники акции обратились к ней еще несколько дней назад. По словам Гаспарян, она ознакомилась с проблемой и намерена представить жалобу в мэрию.
«Я воспользуюсь своими полномочиями, направлю письмо мэру, чтобы понять, чем обусловлено осуществление строительства. Имела ли место экспертиза? Не нарушаются ли нормы безопасности и градостроения», - сказала Гаспарян.
Отметим также, что на этот раз здесь был плакат с наименованием компании, осуществляющей строительство, и изображением будущей постройки: отмечалась строительная компания - «Локал дивелоперс», которая принадлежит олигарху Самвелу Майрапетяну.