«Արգելված» երգչուհին Բաքվում պատմել է Հայաստանի զինված ուժերի մասին
Ռուսական էստրադայի աստղ Կատյա Լելը շարունակում է երախտագիտություն հայտնել Ադրբեջանին` իր անունը Ղարաբաղ այցելած գործիչների «սև ցուցակից» հանելու և Բաքվում ելույթ ունենալ թույլ տալու համար:
Հերթական շնորհակալական խոսքն այս անգամ էլ ուղղվել է նախագահի աղջկան. «Նախևառաջ, ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Լեյլա Ալիևային` Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի աղջկան, ումից ես օգնություն էի հայցել իմ հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ հարթեցնելու հարցում: Այդ հմայիչ, փխրուն աղջիկն օգնեց ինձ երկխոսություն սկսել Ադրբեջանի հետ»:
Լելը պատմել է, որ 2005 թվականին «արվեստագետների մի ամբողջ խումբ», որոնց հետագայում Ադրբեջանն ընդգրկել էր իր «սև ցուցակում»,  ինքնաթիռով ժամանել էր Հայաստանի մայրաքաղաք Երևան` համերգ տալու նպատակով:
«Երևանի օդանավակայան ժամանելուց հետո մեզ ռազմական ինքնաթիռներ նստեցրեցին և առանց ավելորդ պարզաբանումների ասացին, որ մեզ տեղափոխում են համերգի անցկացման վայր: Միայն ժամանումից հետո մենք պարզեցինք, որ Ղարաբաղում ենք գտնվում», շարունակում էր փոշմանել երգչուհին:
Ավելի ուշ Կատյա փոշմանԼԵԼը փորձել է օգնել իր գործընկերներին դուրս գալ «սև ցուցակից», մասնավորապես` Սոսո Պավլիաշվիլիին, ով, նրա խոսքով, նույնպես գտնվել է հայկական ռազմական ինքնաթիռում: «Նա Բաքվում այնքան ընկերներ ու երկրպագուներ ունի, որ պարզապես ապրում էր այնտեղ: Տարվա ընթացքում մի քանի անգամ Բաքվում էր լինում: Նա մտահոգված է այն հանգանքով, որ չի կարող ժամանել Ադրբեջան և տեսակցել ընկերներին: Ես անչափ շատ եմ ցանկանում դառնալ այն «առաջին ծիծեռնակը», ով կքանդի չհասկացվածությունը, կբացատրի մարդկանց անհեթեթ միջադեպի մանրամասները: Իսկ ինձանից հետո այլ արվեստագետներ նույնպես կկարողանան իրենց հարաբերությունները կարգավորել ձեր հիասքանչ երկրի հետ»,- երգչուհու խոսքերն է փոխանցում Тренд գործակալությունը:

«Запрещенная» российская певица рассказала в Баку о ВВС Армении
Российская певица Катя Лель продолжает благодарить руководство Азербайджана за то, что ее имя вычеркнули из «черного списка» артистов, посетивших Карабах и позволили вытупить с концертом в Баку.
На этот раз досталось дочери президента. «Прежде всего, хочу поблагодарить Лейлу Алиеву, дочь президента Азербайджана Ильхама Алиева, к которой я обратилась с просьбой помочь в налаживании моих отношений с вашей страной. Эта очаровательная, хрупкая девушка помогла мне в построении диалога с Азербайджаном».
Лель рассказала, что в 2005 году «целый самолет артистов», которых впоследствии внесли в «черный список» минкульта Азербайджана, летел на сборный концерт в столицу Армении - Ереван. «После приземления в аэропорту Еревана, нас пересадили в военные самолеты и без подробных объяснений сказали, что везут нас на место проведения концерта. Только после прибытия мы узнали, что находимся в Карабахе», - продолжала сожалеть певица.
Дальше Катя сожаЛЕЛЬ попыталась помочь выбраться из «черного списка» коллегам, в частности, Сосо Павлиашвили, который, по ее словам, также полетал на армянских военных самолетах.
«У него в Баку такое количество друзей и поклонников, что он раньше просто жил там, приезжая в Азербайджан по нескольку раз в год. Он тоже очень удручен тем фактом, что не может приезжать в страну и видеться с друзьями. Мне очень хочется стать той «первой ласточкой», которая разрушит непонимание, объяснит людям непредумышленность и спонтанность произошедшего, а вслед за мной и другие артисты смогут наладить отношения с вашей замечательной страной», - передает слова певицы Trend.