Հայաստանի անկախությունը չճանաչած միակ երկրի դեսպանը Բաքվում խոսել է Հայաստանից
Ադրբեջանն ու Պակիստանը նույն խնդիրների առաջ են կանգնած, ինչը պայմանավորված է Քաշմիրի և Ղարաբաղի հակամարտություններով, Բաքվում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանում Պակիստանի դեսպան Աբդուլ Համիդը: Նշենք, որ Պակիստանը միակ պետությունն է աշխարհում, որը չի ճանաչում Հայաստանի Հանրապետությունը: Պակիստանի պաշտոնատար անձինք բացատրում են այս փաստը ղարաբաղյան հարցում Ադրբեջանին աջակցելու ցանկությամբ, թեև Բաքուն ինքը ճանաչել է Հայաստանը:
«Հայաստանն ու Հնդկաստանը համարվում են միջազգային իրավունքի հիմնական խախտողները: Այդ իսկ պատճառով մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության մասին խոսող միջազգային հանրությունը պետք է ուշադրություն դարձնի Քաշմիրից և Ղարաբաղից հեռացած փախստականների ճակատագրին, որոնց բռնի կերպով քշել են իրենց բնակավայրերից»,- դեսպանի խոսքերն է փոխանցում 1news.az-ը:
Նշենք, որ Քաշմիրը Հինդուստան թերակղզու հյուսիս-արևմտյան հատվածում գտնվող վիճելի տարածաշրջան է: Քաշմիրի բաժանումը ամրագրված չէ սահմանների մասին պաշտոնական համաձայնագրերով, իսկ տարածաշրջանը համարվում է Հնդկաստանի և Պակիստանի միջև լարվածության հիմնական օջախը:

Армения и Индия - самые злючные в мире, уверен посол не признающей Армению страны
Азербайджан и Пакистан переживают одни и те же проблемы, которые обусловлены вопросами Кашмира и Карабаха. Об этом на пресс-конференции в Баку заявил посол Пакистана в Азербайджане Абдул Хамид. Отметим, что Пакистан – единственное государство на планете, котрое не признает Республику Армения. Высокопоставленные пакистанские чиновники объясняют это поддержкой Азербайджана в Карабахском вопросе, хотя сам Баку признал РА.
«Армения и Индия являются главными нарушителями международного права. Поэтому международное сообщество, которое говорит о правах человека и о демократии, должно обратить внимание на судьбу беженцев из Кашмира и Карабаха, которые были насильственно изгнаны со своих территорий», - передает слова посла 1news.az.
Кашмир - спорная область на северо-западе полуострова Индостан, исторически бывшее княжество в Гималаях. Раздел Кашмира не закреплён официальными соглашениями о границах, а сам регион является очагом напряжения между занимающими его странами, прежде всего Индией и Пакистаном.