Խաչատուր Սուքիասյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է
ԱԺ նախկին պատգամավոր, գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի փաստաբաններ Արա Զաքարյանը և Արթուր Գրիգորյանը հաղորդագրություն են տարածել առ այն, որ այսօր` փետրվարի 8-ին Հայաստանի Հանրապետության հատուկ քննչական ծառայության քննչական խմբի ղեկավարից իրենք ստացել են իրենց պաշտպանյալ` Խաչատուր Սուքիասյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին 2010 թվականի հոկտեմբերի 19-ի որոշումը:
«Նշված որոշմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այսինքն` հանցագործության կատարմանը մեր պաշտպանյալի մասնակցությունն ապացուցված չլինելու պատճառով»,- ասվում է նրանց հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ մարտի 1-ի իրադարձություններից հետո Սուքիասյանը գտնվում էր ընդհատակում: Նա ընդհատակից դուրս է եկել 2009 թվականի սեպտեմբերի 2-ին և կամավոր հանձնվել իրավապահ մարմիններին: Սուքիասյանին մեղադրանք էր առաջադրվել 225 հոդվածի առաջին մասով (Զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելը):
Սեպտեմբերի 21-ին նրան թույլ են տվել մեկնել Գերմանիա բուժման նպատակով: Գերմանիայից Հայաստան Խաչատուր Սուքիասյանն այդպես էլ չվերադարձավ:

С опального армянского олигарха сняли все обвинения
Адвокаты бывшего депутата, крупного предпринимателя Хачатура Сукиасяна Ара Закарян и Артур Григорян распространили вво вторник сообщение о том, что 8 февраля они получили от руководителя следственной группы Специальной следственной службы решение от 19 октября 2010 года о прекращении уголовного преследования их подзащитного.
«Данным постановлением уголовное преследование прекращено согласно 2-й части статьи 35 Уголовного Кодекса Армении: недоказанность причастия к приступлению нашего подзащитного», - говорится в сообщении.
Напомним, что после событий 1 марта (силовой разгон многодневной мирной демонстрации, в результате чего погибли 10 человек) Сукиасян, публично заявивший о поддержке оппозиции, ушел в подполье. После чего 2 сентября 2009 года добровольно сдался правоохранительным органам. Сукиасяну было предъявлено обвинение по 1 части статьи 225 (организация массовых беспорядков).
21 сентября того же года ему позволили отправиться в Германию для лечения. Из Германии Хачатур Сукиасян так и не вернулся.
Он был лишен прав на завод «Бжни» после того, как был лишен неприкосновенности и объявлен в розыск за открытую поддержку кандидата от оппозиции на президентских выборах 2008 года и участие в массовых мирных многодневных демонстрациях против результатов выборов.