Խաչատուր Սուքիասյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է
ԱԺ նախկին պատգամավոր, գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի փաստաբաններ Արա Զաքարյանը և Արթուր Գրիգորյանը հաղորդագրություն են տարածել առ այն, որ այսօր` փետրվարի 8-ին Հայաստանի Հանրապետության հատուկ քննչական ծառայության քննչական խմբի ղեկավարից իրենք ստացել են իրենց պաշտպանյալ` Խաչատուր Սուքիասյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին 2010 թվականի հոկտեմբերի 19-ի որոշումը:
«Նշված որոշմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այսինքն` հանցագործության կատարմանը մեր պաշտպանյալի մասնակցությունն ապացուցված չլինելու պատճառով»,- ասվում է նրանց հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ մարտի 1-ի իրադարձություններից հետո Սուքիասյանը գտնվում էր ընդհատակում: Նա ընդհատակից դուրս է եկել 2009 թվականի սեպտեմբերի 2-ին և կամավոր հանձնվել իրավապահ մարմիններին: Սուքիասյանին մեղադրանք էր առաջադրվել 225 հոդվածի առաջին մասով (Զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելը):
Սեպտեմբերի 21-ին նրան թույլ են տվել մեկնել Գերմանիա բուժման նպատակով: Գերմանիայից Հայաստան Խաչատուր Սուքիասյանն այդպես էլ չվերադարձավ:

Criminal Prosecution of Khatchatur Sukiasyan Terminated
Former member of Armenia's parliament, notorious businessman Khachatur Sukiasyan's attorneys Ara Zakaryan and Artur Grigoryan have disseminated a statement which states that today they received from the head of the Republic of Armenia's Special Investigation Service investigation group the Oct. 19, 2010 decision to terminate criminal prosecution of their client.
"With this decision, the criminal prosecution was terminated by Republic of Armenia's Criminal Procedure Code Article 35 Section 2; that is, because of the inability to prove the defendant's participation in the committal of the crime," reads the statement.
Recall, Sukiasyan went into hiding after the events of March 1, 2008. He came out of hiding on Sept. 2, 2009 and voluntarily surrendered to police. Sukiasyan was then charged under RA Criminal Code Article 225 Section 1 (organizing mass riots).
On Sept. 21, he was permitted to fly to Germany for medical treatment, after which he never returned to Armenia.