Բրյուսովում արգելելու են շորտեր կրել և «օծանելիքով խանգարել գործընկերներին»
Վ.Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալասարանի (ԵՊԼՀ) տարածքում, ինչպես նաև համալսարանի աշխատողի կողմից աշխատանքային պարտականություններն այլ վայրում կատարելիս` թմրամիջոցներ, այլ հոգեմետ կամ արգելված նյութեր, ոգելից խմիչքներ օգտագործելը, տարածելը, գնելը, վաճառելը, տեղափոխելը, գովազդելը և պահելն արգելվում է: Այս մասին ասված է ԵՊԼՀ-ի ղեկավարության կողմից օրերս դասախոսների շրջանում տարածած «Վ.Բրյուսովի անվան Երևանի պետական լեզվաբանական համալսարանի աշխատանքային էթիկայի կանոնները» նախագծում:
Նախագծի կետերից մեկով սահմանվում է, որ համալսարանի վարչական աշխատողներին արգելվում է նվերներ առաջարկելը:
Նախագծում նշված է նաև, որ համալսարանը կարող է մոնիտորինգի ենթարկել ձայնային և թվային հաղորդակցման միջոցների օգտագործման եղանակը (օրինակ, հավաքված համարը կամ այցելած վեբ կայքը, հեռախոսազանգի տևողությունը, օրվա ժամերը, և այլն), իսկ համալսարանի ռեկտորը կամ նրա կողմից լիազորված աշխատողը կարող է այցելել կամ ուսումնասիրել աշխատողի թվային ֆայլերը, հաղորդագրությունները և օգտագործման պատմությունը` ներգրավելով համապատասխան մասնագետներին:
«Աշխատողները պետք է գիտակցեն, որ էլեկտրոնային հաղորդագրությունները մասնավոր կամ գաղտնի չեն: Նրանք անձնական տեղեկատվության հաղորդման համար պետք է օգտվեն այլ միջոցներից», - նշել են նախագծի հեղինակները:
Ուշագրավ է 8-րդ կետը, որը վերաբերում համալսարանի դասախոսների հագուստին:
Համաձայն նախագծի` համալսարանի աշխատողները աշխատանքի վայրում «պետք է կրեն դասական բնույթի զգեստ`պահպանելով կոկիկ տեսք»:
«Աշխատանքային ժամերին արգելվում է շորտեր կամ չափազանց բաց զգեստներ կրելը: Դեմքի և մազերի հարդարանքը պետք է լինի համեստ և հարիր աշխատանքային միջավայրին», - սահմանում են 8-րդ կետի ենթակետերը:
Եվս մեկ կետում նշվում է, որ «օծանելիքից պետք է օգտվել չափավոր` չխանգարելով գործընկերներին»:
Էթիկայի քաղաքականությունն անդրադառնում է նաև գրասենյակային տարածքների օգտագործմանը: Սահմանվում է, որ նույն սենյակում աշխատող անձինք միմյանց նկատմամբ պետք է ցուցաբերեն նրբանկատ վերաբերմունք, նախընտրելի ջերմաստիճանն ու նպաստավոր աշխատանքային պայմանները ապահովվում են նույն տարածքում աշխատողների ընդհանուր համաձայնությամբ:
Աշխատողները պետք է ապահովեն խաղաղ և լուռ աշխատանքային միջավայր, իսկ համալսարանի տարածքը լքելուց առաջ բոլոր պատուհանները և ջրի ծորակները պետք է փակվեն, իսկ լույսերը պետք է անջատվեն:
«Համալսարանի վարվեցողության վերաբերյալ որոշ կանոններն անհրաժեշտ են արդյունավետ աշխատանքը և բոլոր աշխատողների բարեկեցությունն ու անվտանգությունն ապահովելու համար: Աշխատանքը խաթարող, Համալսարանը վարկաբեկող և աշխատողներին, այցելուներին կամ ուսանողներին վիրավորող պահվածքն անհանդուրժելի է: Բոլոր աշխատողները պետք է ցուցաբերեն պատշաճ կարգապահություն և գործեն Համալսարանի շահերից ելնելով», - ասված է նախագծի 11-րդ կետում:

The use, distribution, purchasing, selling, moving, promoting and keeping of drugs, other psychotropic or prohibited substances, and alcoholic beverages is prohibited on the Yerevan State Linguistic University named after V. Brusov (YSLU) campus, as well as the performing of employment duties by university staff in other locations. This information was conveyed to staff by YSLU management in a document called "Yerevan State Linguistic University named after V. Brusov Rules of Work Ethics."
One of the rules in the Code of Ethics notes that offering gifts to university administrative staff is prohibited.
The Code also notes that the university can subject to monitoring the method of use of voice and digital communications (for example, a dialed number or visited website, the duration of a phone call, the hours of the day and so on), and the university rector or an employee authorized by him can prohibit or study an employee's digital files, messages and the history of use, involving appropriate specialists.
"Employees should know that electronic messages are not private or confidential. They should use other means for receiving personal information," reads the document.
Rule no. 8 is particularly noteworthy — it refers to university lecturers' dress.
According to the Code of Ethics, university employees at their place of employment "should wear clothing of a classic nature, maintaining a neat appearance."
"During work hours, wearing shorts or clothing that is too revealing is prohibited. Decorating the face and hair must be modest and appropriate to the work environment," according to rule no. 8.
In another point, the Code notes that "perfumes should be used moderately, without disturbing one's colleagues."
The Code of Ethics also addresses the use of office areas. It notes that staff working in the same bureau must be considerate toward one another and the preferable temperature and ideal working conditions are determined by the overall agreement of all staff sharing the office.
"Some rules of conduct of the university are necessary to ensure productive work and the welfare and security of all staff. Undermining the work, discrediting the university, and offensive conduct toward staff, visitors or students will not be tolerated. All staff must demonstrate proper discipline and act in the interests of the university," reads rule no. 11 in the Code of Ethics.