Սոչի 2014-ի խորհրդանիշը «թխել են» Մոսկվայի Օլիմպիական արջուկից
2014 թվականին Սոչիում անցկացվելիք Ձմեռային Օլիմպիական խաղերի համար միանգամից 3 խորհրդանշական կենդանի է ընտրվել: Օլիմպիադա-2014-ի խորհրդանիշները կլինեն Նապաստակը, Ընձառյուծը և Սպիտակ արջը:
Ասյ մասին հայտարարվել է ռուսաստանյան «Առաջին ալիքի» ուղիղ եթերում շաբաթ օրը երեկոյան: Երեք թեկնածուների համար քվերակել են քվեարկության մասնակիցների 62 տոկոսը:
Վերոնշյալ երեք խորհրդանիշների հիմնական մրցակիցներն էին Արևիկը, Մատրյոշկան, Դելֆինը, Գորշ Արջը: Վերջինս ամենաքիչ ձայներն է հավաքել: Ինչպես նշում է lenta.ru-ն, հիմնական ֆավորիտն է եղել Ջմեռ Պապը, սակայն կազմակերպիչները որոշել են հանել նրան մրցույթից, քանի որ այդ դեպքում խորհրդանիշը կդառնար Միջազգային Օլիմպիական Կոմիտեի սեփականությունը:
Նշենք, որ 1980 թվականի Օլիմպիական խաղերի խորհրդանիշ Օլիմպիական Արջուկի հեղինակը` նկարիչ Վիկտոր Չիժիկովը, մեղադրել է Սպիտակ արջի հեղինակներին իր գաղափարի գողության մեջ:
«Այդ Սպիտակ Արջը, որին նրանք ընտրել են, նրանում ամեն ամբողջականը քաշել են իմ արջից` աչքերը, քիթը, բերանը, ժպիտը, չնայած ամեն ինչ խեղաթյուրված է», - ասել է Չիժիկովը «Эxо Москвы» ռադիոկայանին տված մեկնաբանության մեջ:

Russia unveiled its mascots for the 2014 Winter Olympics on Saturday in a controversial announcement that drew charges of plagiarism and claims that Prime Minster Vladimir used strongman tactics to get his favorite among the winners.
The three mascots – a grinning polar bear, a cuddly hare and a snowboarding leopard – were selected during a live broadcast on Russia's main television station, Channel One, reports NY Daily News.
The games will be held in Sochi, a resort city on Russia's Black Sea coast.
Television viewers supposedly picked the winners from a pool of 10 candidates by calling or sending text messages to the station.
But whispers of vote rigging began after voting for the front-runner, a cartoon portrayal of Father Christmas Ded Moroz, a holiday folk figure similar to Santa Clause, plummeted in favor of the snow leopard, which Putin had praised as "strong, fast and beautiful" and called his "symbolic choice."
"Just after Vladimir Putin showed his sympathy for the leopard, its votes climbed sharply," Russian political analyst Dmitry Oreshkin told Moscow Echo radio.
Bloggers in Russia called the announcement a fraud and claimed the telephone system was rigged because the leopard was badly trailing Ded Moroz and several other designs when the voting opened, according to AFP.
Later, the artist who designed the bear mascot for the 1980 Summer Olympics in Moscow said the polar bear ripped off his design.
"This polar bear, everything is taken from mine, the eyes, nose, mouth, smile. I don't like being robbed," Viktor Chizhikov told the radio station.