Սոչի 2014-ի խորհրդանիշը «թխել են» Մոսկվայի Օլիմպիական արջուկից
2014 թվականին Սոչիում անցկացվելիք Ձմեռային Օլիմպիական խաղերի համար միանգամից 3 խորհրդանշական կենդանի է ընտրվել: Օլիմպիադա-2014-ի խորհրդանիշները կլինեն Նապաստակը, Ընձառյուծը և Սպիտակ արջը:
Ասյ մասին հայտարարվել է ռուսաստանյան «Առաջին ալիքի» ուղիղ եթերում շաբաթ օրը երեկոյան: Երեք թեկնածուների համար քվերակել են քվեարկության մասնակիցների 62 տոկոսը:
Վերոնշյալ երեք խորհրդանիշների հիմնական մրցակիցներն էին Արևիկը, Մատրյոշկան, Դելֆինը, Գորշ Արջը: Վերջինս ամենաքիչ ձայներն է հավաքել: Ինչպես նշում է lenta.ru-ն, հիմնական ֆավորիտն է եղել Ջմեռ Պապը, սակայն կազմակերպիչները որոշել են հանել նրան մրցույթից, քանի որ այդ դեպքում խորհրդանիշը կդառնար Միջազգային Օլիմպիական Կոմիտեի սեփականությունը:
Նշենք, որ 1980 թվականի Օլիմպիական խաղերի խորհրդանիշ Օլիմպիական Արջուկի հեղինակը` նկարիչ Վիկտոր Չիժիկովը, մեղադրել է Սպիտակ արջի հեղինակներին իր գաղափարի գողության մեջ:
«Այդ Սպիտակ Արջը, որին նրանք ընտրել են, նրանում ամեն ամբողջականը քաշել են իմ արջից` աչքերը, քիթը, բերանը, ժպիտը, չնայած ամեն ինչ խեղաթյուրված է», - ասել է Չիժիկովը «Эxо Москвы» ռադիոկայանին տված մեկնաբանության մեջ:

Автора талисмана сочинской Олимпиады обвинили в плагиате
Талисманами Олимпийских игр в Сочи в 2014 году были избраны Зайка, Леопард и Белый мишка. Итоги голосования зрителей Первого канала вечером 26 февраля огласили в прямом эфире. За трех кандидатов было отдано в общей сложности 62 процента голосов.
Конкуренцию победителям составляли Солнышко, Снегирь, Матрешки, Дельфин и Бурый медведь, причем последний набрал меньше всего голосов. Дед Мороз, который, согласно соцопросам, был одним из фаворитов, из борьбы выбыл, чтобы не стать собственностью МОК, сообщает Лента.ru.
Художник-иллюстратор Виктор Чижиков, создавший олимпийского Мишку к Играм 1980 года в Москве, обвинил в плагиате авторов Белого мишки - одного из символов Сочи-2014. "Этот белый медведь, которого избрали, в нем все цельно стянутое с моего - глаза, нос, рот, улыбка, хотя все искажено", - заявил художник в интервью радиостанции "Эхо Москвы".