Առևտրականները փոխհատուցում կպահանջեն վնասված կնոջ համար
Մարտի 3-ին` ժամը 10:00-ին, Երևանում բացօթյա առևտրով զբաղվող քաղաքացիները բողոքի ակցիա կանցկացնեն կառավարության շենքի առջև:
«Մենք դեռ շատ անելիքներ ունենք: Ամեն ինչ անելու ենք` ակցիաներ, բողոքի ցույցեր, մինչև մեզ նորմալ չընդունեն ու չխոսեն մեզ հետ»,- Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել են առևտրականները:
Հիշեցնենք, որ մոտ մեկուկես ամիս է` մարդիկ բողոքում են բացօթյա առևտրի արգելքի դեմ: Բազմաթիվ բողոքի ակցիաների ընթացքում նրանք նշում էին, որ իրենց համարժեք պայմաններ չեն առաջարկվում, և կարծիք հայտնում, որ արգելքի պատճառը երևանյան խոշոր սուպերմարկետներին հավելյալ հաճախորդներով ապահովելն է:
Փետրվարի 28-ին քաղաքապետարանի առջև կայացած բողոքի ակցիայի ժամանակ, որին մասնակցում էին նաև «Ժառանգություն» կուսակցության պատգամավորները, ոստիկանները, հրելով և հարվածելով, մարդկանց հեռու են պահել քաղաքապետարանի շենքի մոտակայքից: Միջադեպի հետևանքով բողոքի ակցիայի մասնակիցներից մեկը կոտրել էր ոտքը:
«Մենք ոչ մի բան չգիտենք էդ խեղճ կնոջ մասին, մենք փորձեցինք հետարքրքվել նրանից, նրա հետ առևտուր իրականացնողներից, բայց իրանք էլ ասում են, որ չեն տեսել, ոչ մի բան չգիտեն: Ուզում էինք խոսայինք ու ասեինք, որ հաստատ հատուցում ենք պահանջելու էդ դեպքի հետ կապված, ու հանկարծ չվախենա, բայց չենք կարում գտնենք»,- ասել է բողոքավորներից մեկը:

Yerevan Street Traders to Demand Compensation for Injured Protestor
"We still have much to do. We're going to do everything, rallies, protests, until they accept us normally and speak with us," street vendors told Epress.am.
It's been about a month and a half that Yerevan vendors have been protesting the city's ban on street trade. During numerous protests and demonstrations, they've said adequate conditions haven't been offered to them and, in their opinion, the reason for the ban is to provide Yerevan’ large chain supermarkets with additional customers.
At the Feb. 28 protest outside Yerevan City Hall, in which Heritage Party MPs participated, police — some said violently — kept protestors away from the city hall building entrance. One protestor told Epress.am another protestor broke her leg as a result of police brutality.
"We don't know anything about that poor woman, we tried to find out about her, with those who trade alongside her, but they too say they haven't seen her, they don't know anything. We wanted to talk and say that for sure we will demand compensation in connection with that incident and not to be afraid, but we can't find her," said one of the protesting vendors.