Հայաստանում կսովորեցնեն բարդ խնդիրներն ընկալել բրիտանական օրինակով
Բրիտանական ֆիլմերի իններորդ փառատոնի շրջանակում Բրիտանական խորհուրդը Երևանում մարտի 9-12-ը կազմակերպում է «Կինոն և հասարակությունը» ծրագիրը, որը դիտարկում է Մեծ Բրիտանիայի օրինակը, որտեղ վավերագրական կինոն կարող է նպաստել բարդ և կարևոր հասարակական խնդիրների ընկալմանը:
«Կինոն և հասարակությունը» ծրագրի շրջանակում հեռարձակման, կապի և միջոցառումների մասնագետ Սառա Ռոսը կանցկացնի վարպետության դաս Երևանում (մարտի 12-ին Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում), սեմինարներ Վանաձորում (մարտի 9-ին Վանաձորի քաղաքապետարանում) և Կապանում (մարտի 11-ին Կապանի քաղաքապետարանում), իսկ մարտի 10-ին` աշխատաժողով Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միությունում:
Աշխատաժողովի ընթացքում կինոգործիչները կքննարկեն հասարակական կազմակերպությունների և զանգվածային լրատվամիջոցների միջև համագործակցության նոր մոդելներ: Կներկայացվեն մի շարք թեմատիկ հետազոտություններ, որոնք կներկայացնեն վավերագրական կինոն որպես արդյունավետ քարոզարշավային միջոց: Աշխատաժողովի ընթացքում կդիտարկվեն գործընկեր կազմակերպությունների հայնտաբերման և համագործակցության հնարավորությունները: Կինոգործիչները կքննարկեն նաև նոր տեխնոլոգիաների ազդեցությունը կինոյի կիրառման վրա, հայտնում են կազմակերպիչները:
Սառա Ռոսն աշխատել է Channel 4-ում, BBC-ում, Amnesty International-ում և Channel 4 BRITDOC Foundation-ում: Իբրև Channel 4 BRITDOC-ի London Good Pitch-ի կապերի ընդլայնման գծով տնօրեն` Սառան միավորել է կինոգործիչների և ավելի քան 100 առաջատար հասարակական կազմակերպությունների, հիմնադրամների, բարերարների ու ԶԼՄ-ների հրատապ հասարակական խնդիրների շուրջ` ստեղծելով միավորումներ ու քարոզարշավի ծրագրեր: Amnesty International UK-ում աշխատելու ընթացքում հանդես է եկել որպես այդ կազմակերպության ամենամյա ԶԼՄ-ների մրցանակաբաշխության պրոդյուսեր:

The program Film and Society, presented by Bars Media Documentary Film Studio, as part of the 9th annual British Film Festival in Armenia, will be offered in Vanadzor, Yerevan and Kapan from Mar. 9 to 12.
The program schedule includes a workshop in Vanadzor City Hall on Mar. 9 at 2 pm, a round table at the Union of Cinematographers inYerevan on Mar. 10 at 11:30, a workshop at Kapan City Hall on Mar. 11 at 11 am, and finally a master class at the Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography in Yerevan on Mar. 12 at 3 pm.
The workshops and master classes by Sarah Ross looks at the UK as one example of the way in which documentary can further public understanding of important and complex social issues, according to the festival website.
Looking at new models of partnerships between filmmakers, NGOs, brands and media, workshops will explore a number of case studies to illustrate that documentary can be an effective campaigning tool. The workshop will also look at ways in which filmmakers can identify suitable partnership organizations, how organizations can work with filmmakers and the impact of new technologies on the way film is used.
With a background in broadcasting, communications and events, Sarah Ross has worked with a range of organisations including Channel 4, BBC, Amnesty International and the Channel 4 BRITDOC Foundation. As Outreach Director, for Channel 4 BRITDOC's London Good Pitch, Ross "connected filmmakers with well over 100 leading NGOs, foundations, philanthropists, brands and media around leading social issues to forge coalitions and campaigns that are good for all these partners, good for the films and good for society," reads her bio on both the festival website and the British Council website.