Թուրքիայի կառավարությունը փոխհատուցում վճարեց Հրանտ Դինքի ընտանիքին
Մարտի 8-ին Թուրքիայի կառավարությունը թուրքահայ լրագրող Հրանտ Դինքի ընտանիքին վճարել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) որոշմամբ նախատեսված 105 հազար եվրո հատուցումը: Այս մասին գրում է «Ակօս» շաբաթաթերթը, որի խմբագիրն էր Հրանտ Դինքը մինչ 2007 թվականի հունվարի 19-ը, երբ նա սպանվեց Ստամբուլում ազգայնամոլ Օգյուն Սամաստի կողմից:
Հիշեցնենք, որ ՄԻԵԴ-ը դեռևս 2010 թվականի սեպտեմբերի 14-ին պարտավորեցրել էր Թուրքիայի կառավարությանը 105 հազար եվրո վճարել` Հրանտ Դինքի կյանքի և արտահայտվելու իրավունքը չպահպանելու համար:
Հրանտ Դինքի ընտանիքը նշված գումարն օգտագործել է բարեգործական նպատակներով: Գումարը բաժանվել է երեք մասի: Մի մասը փոխանցվել է Հրանտ Դինքի անվան կրթաթոշակի ֆոնդին, մյուսը մասը` Ստամբուլում գործող հայկական Կենտրոնական վարժարանին, երրորդը` Գետիկփաշայի Հայ Ավետարանական եկեղեցուն` Թուրքիայում բնակվող հայաստանցի գաղթականների երեխաների ուսումն ապահովելու համար:

On Mar. 8, the Turkish government paid the 105,000 euros determined by the European Court of Human Rights (ECHR) in compensation to the family of slain Turkish-Armenian journalist Hrant Dink, reports Istanbul-based bilingual weekly Agos, the chief editor of which was Dink, up until Jan. 19, 2007, when he was assassinated by Turkish nationalist Ogün Samast.
Recall, on Sept. 14, 2010, the ECHR ruled that Turkey failed to protect Dink's life as well as his freedom of speech and ordered the state to pay Dink's family 105,000 euros in compensation.
As previously reported, the Dink family will donate the amount to three organizations: the Community Volunteers Foundation based in Turkey, which will use the funds toward a Hrant Dink scholarship fund; Istanbul Central School, with the aim of supporting the longevity of Armenian culture and education in Turkey; and the Gedik Pasa Armenian Evangelical Church, to support the education of the children of citizens of the Republic of Armenia who are refugees residing in Turkey.