ԵԱՀԿ նախագահը ԼՂ հակամարտության հարցում առաջխաղացում է նկատել
Լեռնային Ղարաբաղի հարցում հստակ առաջխաղացում է նկատվում, հայտարարել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լիտվայի ԱԳ նախարար Աուդրոնյուս Աժուբալիսը Կովկաս կատարած իր այցելությունից հետո, հաղորդում է 1news.az-ը`հղում կատարելով DELFI-ն:
Աժուբալիսի խոսքով` Վրաստան, Ադրբեջան և Հայաստան կատարած այցելությունները «դաշտային» բնույթ էին կրում, ինչը թույլ է տվել իրեն տեղեկություններ հավաքել, գնահատել դրական առաջխաղացման հնարավորությունները, և տեղում հանդիպել ՄԽ-ի համանախագահների հետ:
«Եթե դիտարկենք, թե ամեն մի երկրում ինչպես են զարգանում իրադարձությունները, կարելի է ժողովրդավարության և բարեփոխումների ուղղությամբ կատարվող որոշակի դրական առաջխաղացում նկատել: Տարբեր արագությամբ և տարբեր բարդություններով, բայց դրական քայլեր նկատվում են յուրաքանչյուր երկրում: Գործընթացներն ավելի արագ կարող էին զարգանալ, եթե լարվածության օջախներ և սառեցված հակամարտություններ չլինեին: Եթե վերցնենք Լեռնային Ղարաբաղի հարցը, անձամբ ես, համոզվեցի, որ Սոչիի հանդիպումից հետո առաջխաղացման համար որոշակի տարածք կա:
Չնայած այն հանգամանքին, որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահներին հաճախ քննադատում են և քննադատում են այն պատճառով, որ նրանց աշախատանքի վերաբերյալ տեղեկատվության չեն տիրապետում, այդուհանդերձ ՄԽ-ն հստակ աշխատանքներ է իրականացնում: Այն, որ նրանք կողմերին որպես միջնորդ առաջարկում են ՌԴ նախագահին, ես կարծում եմ, առաջխաղացման համար լուրջ հիմք է ստեղծում: Սակայն ՄԽ-ն չի լուծի կողմերի խնդիրները: Այն կարող է բազմապիսի ծրագրեր առաջարկել, սակայն եթե բոլոր կողմերը հարցը լուծելու համար քաղաքական կամք չդրսևորեն, ոչ ոք իրավիճակը չի թեքի կարգավորման ուղղությամբ»,- ասել է նա:
Աժուբալիսի կարծիքով` շփման գծում դիպուկահարների վերացումը դրական արդյունքների կհանգեցներ:
«Այնպես ստացվեց, որ երբ ես ժամանեցի Ադրբեջան, այնտեղ սպանվել էր ադրբեջանցի տղա, հաջորդ օրը, երբ Հայաստան էի գնում, սպանվել էր հայ զինծառայող: Դիպուկահարների առկայությունը ոչ մի կողմին ոչ քաղաքական, ոչ ռազմական հաջողություն չի տա: Ես Հայաստանին առաջարկեցի միակողմանի կարգով դիպուկահարներին վերացնել`մյուս կողմին օրինակ ծառայելու համար, սակայն մերժում ստացա, այնպես, ինչպես Ադրբեջանում:
Լավ է, որ երկու կողմերն էլ Սոչիում պայմանավորվել են որոշակի մեխանիզմներ մշակել, որը թույլ կտա գոնե հետաքննել շփման գծում տեղի ունեցած միջադեպերը: Վերոհիշյալ դժբախտ պատահարներից հետո, ես խնդրեցի Լեռնային Ղարաբաղի հարցով իմ ներկայացուցչին զբաղվել միջադեպերի հետաքննությամբ:
Հայաստանում և Ադրբեջանում ես նաև մտահոգություն հայտնեցի առ այն, որ երկու կողմերը ակտիվորեն զինվում են, ինչը վկայում է վստահության բացակայության մասին, մինչդեռ բանակցությունները կայանում են միայն այն ժամանակ, երբ լարվածություն չկա»,- ասել է նա:

Председатель ОБСЕ заметил в Армении и Азербайджане позитив
В проблеме Нагорного Карабаха наблюдается определенное пространство для подвижек, заявил действующий председатель ОБСЕ, глава МИД Литвы Аудронюс Ажубалис после своей поездки на Кавказ.
Как передает 1news.az со ссылкой на DELFI, глава внешнеполитического ведомства Литвы ответил на вопросы по поводу своего недавнего тура в качестве действующего председателя Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе по Грузии, Азербайджану и Армении.
По его словам, поездка в Грузию, Азербайджан, Армению, была «полевой», которая позволила собрать информацию и оценить возможность определенных сдвигов, на месте встретиться с сопредседателями Минской группы.
«Если смотреть, как развиваются события в каждой стране по отдельности, то можно увидеть определенный позитивный сдвиг в сторону реформ и демократии. Разные скорости и разные трудности, но позитив наблюдается в каждой стране. Процессы могли бы идти быстрее, если бы не было очагов напряженности и замороженных конфликтов. Если взять проблему Нагорного Карабаха, то лично я убедился, что после Сочинской встречи есть определенное пространство для подвижек.
Минская группа работает, несмотря на то, что ее сопредседателей часто критикуют, а критикуют потому, что не владеют информацией о ее деятельности. То, что они предлагают сторонам при посредничестве президента России, я думаю, является серьезной базой для подвижек. Но Минская группа не решит проблему сторон. Она может предлагать любые планы, но если не будет политической воли всех сторон, никто не сдвинет ситуацию в сторону разрешения»,- сказал он.
По мнению Аудронюс Ажубалиса, отвод снайперов на линии фронта, привел бы к позитивным результатам.
«Так совпало, что когда я приехал, был убит азербайджанский мальчик, на следующий день, когда я ехал в сторону Армении через Грузию, убили армянского военного. Снайперы ни одной из сторон не принесут ни военного, ни политического успеха. Наоборот, если бы их отодвинули, был бы позитивный результат. Я предложил Армении в одностороннем порядке отвести снайперов, чтобы показать пример, но получил отказ, как и в Азербайджане.
Хорошо, что обе стороны в Сочи договорились начать консультации о механизме, который бы позволял расследовать инциденты на контактной линии. После вышеупомянутых печальных событий я попросил своего представителя по Нагорному Карабаху отправиться расследовать эти события.
Находясь там (в Азербайджане и Армении), я также выразил крайнюю обеспокоенность тем, что обе стороны сильно вооружаются, что указывает на отсутствие доверия, а переговоры происходят только тогда, когда нет напряженности», - сказал он.