Սարկոզին դեմ է Հայոց Ցեղասպանության մասին նոր օրինագծի վավերացմանը
Ֆրանսիայի կառավարությունը և նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին դեմ են Հայոց ցեղասպանության հերքումը քրեորեն պատժելի դարձնելու մասին օրինագծի ընդունմանը, հայտարարել է Ֆրանսիայի Արտգործնախարար Ալեն Ժյուպենը:
Պատասխանելով իշխող «Ժողովրդական շարժում միավորում» կուսակցության պատգամավորներից մեկի այն հարցին` ինչու Վերին Պալատը դեռևս չի վավերացրել Հայոց Ցեղասպանության մասին նոր օրինագիծը` ԱԳ նախարարն ասել է, որ այս հարցում երկրին նոր իրավական չափանիշներ անհրաժեշտ չեն, քանի որ Ֆրանսիան 2001 թվականին արդեն ճանաչել է Հայոց Ցեղասպանության փաստը, և ֆրանսիական օրենքներն արդեն արգելում են էթնիկ հողի վրա կատարվող բռնությունները, ատելությունը և խտրականության դրսևորումը, հաղորդում է թուրքական NTV հեռուստաալիքը:
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանը 2001 թվականին ճանաչել էր Հայոց Ցեղասպանությանը փաստը, որից հետո ֆրանս-թուրքական հարաբերությունները սրվել են: 2006 թվականին Ֆրանսիայի խորհրդարանի ստորին պալատն ընդունել է նաև Հայոց Ցեղասպանության փաստին առնչվող ևս մեկ օրինագիծ, համաձայն որի, յուրաքանչյուր ոք, ով կժխտի Ցեղասպանության փաստը, քրեական հետապնդման կենթարկվի: Այդուհանդերձ, օրինագծի ընդունումից հետո արդեն 5 տարի է անցել, իսկ Սենատը դեռ չի վավերացրել օրինագիծը:

The French government and president Nicolas Sarkozy are against a bill to criminally punish those who deny the Armenian Genocide, said Minister of Foreign and European Affairs Alain Juppé.
Responding to a question by an MP with the ruling Union for a Popular Movement (UMP) as to why the Upper Chamber has not ratified the new bill, Juppé said new legal standards in this matter are not necessary in the country, since France recognized the Armenian Genocide in 2001 and French laws already prohibit violence, hatred and discrimination on ethnic grounds, reports Turkish TV station NTV.
Recall, the French parliament recognized the Armenian Genocide in 2001, which resulted in short-lived tension between France and Turkey. In 2006, the French National Assembly adopted a bill proposing punishment for anyone who denies the Armenian Genocide. However, it has been five years and the bill has yet to be passed by the Senate.