Ում երեխաները կարող են անվճար հաճախել երևանյան մանկապարտեզներ
Երևանի քաղաքապետի  որոշմամբ ապրիլի մեկից Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության տակ գործող բոլոր նախադպրոցական հաստատությունները գործելու են անվճար: Այն երեխաները, որոնց ծնողները Երևանի գրանցում չունեն` սահմանված կարգով վճարելու են 8000 դրամ:  Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտարարել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի կրթության վարչության գլխավոր մասնագետ Արմենուհի Գաբրիելյանը:
«Քաղաքապետի որոշմամբ նախատեսվել է, որ Երևանի ենթակայության նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններ անվճար կհաճախեն միայն  այն երեխաները, որոնց ծնողները հաշվառված են Երևան քաղաքում, կամ ունեն փաստացի և մշտական հաշվառում: Եթե երեխաների ծնողներից որևէ մեկը ազատամարտիկ է, այդ դեպքում էլ են հաշվառումը կատարվում է անվճար հիմունքներով: Նաև նախատեսվել է, որ զինված ուժերում պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայություն իրականացնող ծնողների երեխաներն էլ են անվճար հաճախելու մանակպարտեզ»,- ասաց Արմենուհի Գաբրիելյանը:
Վերջինս տեղեկացրել է, որ նախկինում այդ գումարը եղել է 18 000  դրամ և բազմաթիվ քննարկումների արդյուքնում գումարը իջեցվել է և դարձել  8000 դրամ: Գաբրիելյանը նշել է, որ 2011 թվականի մարտի մեկի դրությամբ Երևանում հաշվառված են մոտ 25 000 երեխաներ, որից 2168 չունեին Երևան քաղաքի գրանցում:
Ինչ վերաբերում է  մանկապարտեզների երկարօրյա խմբերին, ապա այսօր Երևանում երկարօրյա խմբեր գործում են միայն երկու մանկապարտեզներում: Գաբրիելյանի խոսքով` այլ մանկապարտեզներում ևս նախատեսում են երկարօրյա խմբեր բացել`   ծնողների դիմումների հիման վրա:

За непрописанных в Ереване детей придется платить
По решению мэра Еревана, с 1-ого апреля все детсады столицы, кроме частных, станут бесплатными. За непрописанных в Ереване детей нужно будет платить 8000 драмов ($21) в месяц. На пресс-конференции в четверг об этом заявил главный специалист управления образования при аппарате мэрии Арменуи Габриелян.
Предусматривается, что дошкольные учебные заведения будут бесплатными только для детей, родители которых прописаны в Ереване или стоят на учете. Детей ветеранов карабахской войны и военнослужащих в ереванские детсады также будут бесплатны.
По ее словам, раньше эта сумма составляла 18 000 драмов, ее снизили до 8000 в результате многочисленных обсуждений. Она отметила, что на положение 1 марта столичные  детсады посещают примерно 25 тыс. детей, 2 168 из которых не прописаны в городе.
Продленка действует только в двух из детсадов Еревана. По словам Арменуи Габриелян, на основе обращений родителей предусматривается открыть группы продленного дня и в других детских садах.