Լրագրողներին թույլ չտվեցին մասնակցել քաղբանտարկյալի դռնբաց դատական նիստին
Այսօր «Դատպարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում քննվել է «Էյ ընդ էմ ռեյ էյր» ՍՊԸ հայցն ընդդեմ քաղբանտարկյալ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Սասուն Միքայելյանի:
Դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայցի բնույթը ներկայացրել է Միքաելյանի փաստաբան Վահե Հովսեփյանը:
«Իրենց հայցը Սասուն Միքայելյանին սեփականության իրավունքով պատկանող Կոտայքի մարզի Արտավազի գյուղական համայնքում գտնվող 1.3 հեկտար մակերեսով, ինչպես նաև 0.2 հեկտար մակերեսով հողամասերը հայցվորին օտարել պարտավորեցնելու պահանջի մասին է: Հիմքում դրել են այն հանգամանքը, որ եղել է  կառավարության որոշում, ըստ որի որոշակի հողամասերի նկատմամբ ճանաչվել է գերակա հանրային շահ և դրա հիմքով պետք է օտարվեն ձեռքբերող ընկերությանը:
Մեր փաստարկները կայանում են նրանում, որ կառավարության որոշման մեջ նշված էր, որ գերակա հանրային շահը ճանաչվել է գյուղատնտեսական նշանակության հողերի նկատմամբ: Մինչդեռ Սասուն Միքայելյանին սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասերը էներգետիկայի նշանակության են: Ըստ հողային օրենսգրքի` գյուղատնտեսական նշանակության հողամասերը և էներգետիկայի նշանակության հողամասերը  բոլորովին տարբեր կատերգորիաների են դասվում, ու քանի որ կառավարության որոշման մեջ նշված չեն, բացի գյուղատնտեսական նշանակության հողերից, նաև էներգետիկայի նշանակության հողեր, հետևաբար Սասուն Միքայելյանին սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասերը չեն կարող օտարվել»,- ասել է Հովսեփյանը:
Հայցվոր կողմը պատասխանի վերաբերյալ առարկություն է ներկայացրել, և որպեսզի պաշտպանը ծանոթանա դրան, միջնորդել է դատարանին դրանց վերաբերյալ փաստարկներ ներկայացնելու կապակցությամբ գործի քննությունը հետաձգել: Դատարանը բավարարել է պաշտպանի միջնորդությունը` որոշելով գործի քննությունը հետաձգել:
Հիշեցնենք, որ հայկական ԶԼՄ-ների հրապարակումների համաձայն, օտարված հողերի տարածքում ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Աբրահամյանը, ով Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանի եղբայրն է, պատրաստվում է արաբական շեյխի հետ հանքային ջրերի գործարան կառուցել: Անցյալ տարվա վերջին ՀՀ կառավարության և ՀՀ նախագահի նստավայրերի մոտ որոշման դեմ մի քանի բողոքի ակցիաներ են կազմակերպվել:
Նշենք նաև, որ դատական նիստը բաց էր, և լրագրողներն իրավունք ունեին այն լուսաբանել, սակայն նիստին թույլատրել են մասնակցել միայն «Ժողովուրդ» օրաթերթի խմբագիր Թագուհի Թովմասյանին իսկ մյուս լրագրողներին արգելել են ներս մտնել:
Միջադեպի հետ կապված Epress.am-ը մեկնաբանություն է խնդրել  Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկների վարչության խոսնակ Արսեն Բաբայանից:
«Դիմեք դատարան, թող իրենք հիմնավորեն, քանի որ իրենք են թողող-չթողողը: Բոլոր հարցերի պատասխանները ստացեք դատարանից»,- ասել է Արսեն Բաբայանը:
Դատական դեպարտամենտից մեզ հայտնեցին, սակայն, որ այս խնդիրն իրենց հետ որևէ առնչություն չունի:
«Մեր գործառույթները տարածվում են միայն դատարանների շենքերում անցկացվող դատական նիստերի ժամանակ», - ասել է դատական դեպարտամենտի անձնակազմի կառավարման վարչության պետ Անգին Իսախանյանը:

Суд не пока не может отнять земли у армянского политзаключенного
15 апреля в уголовно-исполнительном учреждении «Больница для осужденных» рассматривался иск ООО «A & M Ray air» против политзаключенного, бывшего депутата Сасуна Микаеляна, родственники которого отказались подписать документ об отчуждении их земель в пользу фирмы.
После судебного заседания адвокат Микаеляна Ваге Овсепян представил журналистам суть иска.
«В иске предъявлено требование о передаче истцу земли в сельской общине Артаваз в Котайкской области в 1.3 га и земли в 0.2 га, принадлежащих Сасуну Микаеляну. В основе лежит решение правительства, согласно которому, некоторые земельные участки представляют высший общественный интерес, на основе чего они должны быть отчуждены в пользу компании-покупателя.
Наши аргументы состоят в следующем: в решении правительства было отмечено, что сельскохозяйственные земли представляют высший общественный интерес. Между тем, участки земли, принадлежащие Сасуну Микаеляну по праву собственности представляют                                интерес с точки зрения энергетики. Согласно земельному кодексу, земельные участки сельскохозяйственного значения относятся к совершенно разным категориям. И так как в решении правительства, помимо земель сельскохозяйственного значения, не отмечены земли, представляющие интерес с точки зрения энергетики, земли Сасуна Микаеляна не могут быть отчуждены», - сказал Овсепян.
Истец представил возражение, для ознакомления с которым и представления соответствующих аргументов защитник ходатайствовал о перенесении заседания. Суд удовлетворил ходатайство стороны защиты.
Согласно публикациям в армянской прессе, на территории отчужденных земель брат председателя Союза армян России Ара Абрамяна, депутат Гагик Абрамян совместно с арабским шейхом собирается построить завод минеральных вод. В связи с этим решением в конце прошлого года у здания Правительства и резиденции президента Армении были организованы акции протеста.
Судебное заседание проходило в открытом режиме, однако журналисты были лишены возможности освещать его. Принять участие в заседании разрешили только редактору газеты «Народ» Тагуи Товмасян.
На просьбу Epress.am прокомментировать инцидент пресс-секретарь управления уголовно-исполнительных учреждений при Минюсте Арсен Бабаян заявил:
«Обратитесь за обоснованиями к суду, так как именно они решают, впускать или нет. Получите ответы у суда».
«Наши функции распространяются только на судебные заседания, которые проводятся в зданиях судов», - в свою очередь, сказала начальник отдела управления аппаратом судебного департамента Ангин Исаханян.