Հայաստանում փորձում են պարզել բանանի և սուրճի գնաճի պատճառները
Հայաստանում բանանի և հատիկավոր սուրճի շուկաներում նկատված գնային փոփոխությունների առնչությամբ ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը վերոնշյալ շուկաներում ուսումնասիրություն է սկսում:
Հանձնաժողովի պահանջով այս դաշտում գործող առավել խոշոր տնտեսվարողները 5-օրյա ժամկետում պետք է ներկայացնեն տեղեկատվություն՝ ներկրման և իրացման ծավալների, ինչպես նաև հիմնավորումներ՝ շուկայում նկատված գնային փոփոխություների վերաբեյալ:
Հանձնաժողովի մոնիտոինգի խումբը արձանագրել է, որ մանրածախ առևտրի կետերում մարտ ամսին 1 կիլոգրամ բանանի գինը հասել է մինչև 1120 դրամի, այն դեպքում, երբ այս ապրանքատեսակը հունվարին վաճառվել է միջինը 840 դրամով: Ինչ վերաբերում է հատիկավոր սուրճին, ապա Հանձնաժողովի փորձագետների դիտարկմամբ, սուրճի միջազգային գինը բարձրացել է, և ուսումնասիրությունները կպարզեն, թե որքանով է տեղական շուկայի գնաճը համահունչ միջազգային թանկացումներին:
Հանձնաժողովի նախորդ ուսումնասիրությունների համաձայն, բանանի շուկայում գերիշխող դիրք ունի «Քեթրին գրուպ» ընկերությունը՝ 51% մասնաբաժնով, իսկ հատիկավոր սուրճի շուկայում գերիշխող է «Կաֆե դու բրազիլ» ընկերությունը, որը իրացման ծավալներով գրավում է շուկայի 35,2 %:

Armenia's State Commission Attempts to Find Out Why the Increase in Banana, Coffee Prices
Armenia's State Commission for the Protection of Economic Competition will begin inspections into the banana and coffee markets in Armenia as result of noticeable changes in prices.
The Commission is asking all major retailers in these markets to provide them with information on import and sale volumes, as well as providing grounds for the recent rise in prices, in the next 5 days.
The Commission noted that the price of 1 kg of bananas in Armenia had gone up to 1,120 drams (a little over $3 US) in March, when it was sold for 840 drams (about $2.27 US) in January. As for coffee, according to the Committee's observations, the international price for coffee went up, and inspections into the local market will clarify to what extent the rise in local prices are in line with the rise in international prices.