Հայաստանում փորձում են պարզել բանանի և սուրճի գնաճի պատճառները
Հայաստանում բանանի և հատիկավոր սուրճի շուկաներում նկատված գնային փոփոխությունների առնչությամբ ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը վերոնշյալ շուկաներում ուսումնասիրություն է սկսում:
Հանձնաժողովի պահանջով այս դաշտում գործող առավել խոշոր տնտեսվարողները 5-օրյա ժամկետում պետք է ներկայացնեն տեղեկատվություն՝ ներկրման և իրացման ծավալների, ինչպես նաև հիմնավորումներ՝ շուկայում նկատված գնային փոփոխություների վերաբեյալ:
Հանձնաժողովի մոնիտոինգի խումբը արձանագրել է, որ մանրածախ առևտրի կետերում մարտ ամսին 1 կիլոգրամ բանանի գինը հասել է մինչև 1120 դրամի, այն դեպքում, երբ այս ապրանքատեսակը հունվարին վաճառվել է միջինը 840 դրամով: Ինչ վերաբերում է հատիկավոր սուրճին, ապա Հանձնաժողովի փորձագետների դիտարկմամբ, սուրճի միջազգային գինը բարձրացել է, և ուսումնասիրությունները կպարզեն, թե որքանով է տեղական շուկայի գնաճը համահունչ միջազգային թանկացումներին:
Հանձնաժողովի նախորդ ուսումնասիրությունների համաձայն, բանանի շուկայում գերիշխող դիրք ունի «Քեթրին գրուպ» ընկերությունը՝ 51% մասնաբաժնով, իսկ հատիկավոր սուրճի շուկայում գերիշխող է «Կաֆե դու բրազիլ» ընկերությունը, որը իրացման ծավալներով գրավում է շուկայի 35,2 %:

В Армении подозрительно выросли цены на бананы и кофе
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении  начинает расследования в связи с изменением цен на рынке бананов и зерен кофе.
По требованию Комиссии наиболее крупные бизнес-субъекты этой области обязуются в 5-дневный срок предоставить данные об объемах импорта и реализации, а также обосновать повышение цен.
Мониторинговая группа Комиссии зафиксировала, что в точках розничной продажи бананов цена за один килограмм достигала 1120 драмов ($2.9), в то время как в январе бананы продавались в среднем за 840 драмов ($2.24). Что касается кофе в зернах, то по наблюдениям экспертов Комиссии, цены на кофе в мире подорожали, и им предстоит выяснить насколько соразмерен рост цен на этот продукт в Армении.
Согласно предыдущим мониторингам Комиссии, доминирующую роль на рынке бананов занимает компания «Кетрин Груп» (51%), а кофе в зернах больше всех реализует «Кафе ду Бразил» (35,2%).