«Երբ իշխանությունը բիրտանում է». Հայաստանում պաշտպանեցին չինացի այլախոհին
Այսօր Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատան առջև կայացել է ակցիա` ի զորակցություն չինացի արվեստագետ Այ Վեյվեյի, ում մեղադրում են գրագողության և տնտեսական հանցագործություններ իրականացնելու մեջ:
Ակցիային մասնակցում էին արվեստի քննադատների միության նախագահ Նազարեթ Կարոյանը, արվեստագետներ Կարեն Անդրեասյանը, Արթուր Պետրոսյանը, Թագուհի Թորոսյանը և մի քանի այլ քաղաքացիներ:
Նազարեթ Կարոյանը Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ Չինաստանի իշխանությունները, կալանավորելով Այ ՎեյՎեյին, իրենց ոգին են կալանավորում, իսկ Չինաստանը կալանավորված ոգով չի կարողանա իր առաջընթացը շարունակել:
«Երբ իշխանությունը բիրտանում է այնքան, կարծրանում է այնքան, որ սկսում է չգիտակցել իր իսկ շահը, իր քայլը լինում է իռացիոնալ, ինչպիսին է ձերբակալել իր տաղանդավոր արվեստագետին», - ասել է Կարոյանը:
Նա կարևորել է նման ակցիաները Հայաստանում, իսկ մարդկանց թվի սակավությունը բացատրել նրանով, որ մեր հասարակությունը ելնում է ավանդական հիմքերից ու իներցիաներից.
«Այսինքն` մեզ ինչ, Այ Վեյվեյը մեզ ինչ, իսկ սա ցույց է տալիս մեր հասարակական մթնոլորտի ոչ ազատ, ոչ ստեղծագործական, ինչ-որ տեղ քաղքենիական ոգու արտահայտություն»,- ասել է Կարոյանը:
Կարեն Անդրեասյանի խոսքով` մարդկանց ոչ մեծ թվով ներգրավվածությունը նման ոչ տեղական ակցիաներին բացատրվում է նրանով, որ խնդիրը ներսի-դրսի մեջ է. «Մեզ մոտ վեկտորն ավելի դեպի ներս է ուղղված, սակայն շատ կարևոր է ներսի ու դրսի շրջանառությունը»:
Անդրեասյանը նշել է, որ սա չի վկայում մեր հասարակության քաղքենիության մասին:
«Սա ուղղակի անտեղյակության, արժեքների շրջանառության խնդիր է: Քանի որ քաղաքացին ավելի շատ ներսի խնդիրների մեջ է, դրա համար այստեղ` նման ակցիային այսքան քիչ մարդ է մասնակցում»,- հավելել է նա:
Հիշեցնենք, որ աշխարհահռչակ արվեստագետ, ճարտարապետ, այլախոհ Այ Վեյվեյն ապրիլի 3-ից գտնվում է ազատազրկման մեջ: Չինաստանի իշխանությունները նրան մեղադրում են տնտեսական հանցագործություններ իրականացնելու մեջ: Միջազգային իրավապաշտպան մի շարք կազմակերպություններ, մասնավորապես, Amnesty International-ը, հանդես են եկել հայտարարություններով, որոնցում նշում են, որ Այ Վեյվեյի հետապնդումը քաղաքական բնույթ է կրում, քանի որ նա տարիներ շարունակ օգտագործում է իր արվեստը՝ բացահայտելու կառավարության կողմից այլախոհների շարունակական ճնշումներն ու խոշտանգումները:

Почему поддержка китайского диссидента не собрала много народу в Ереване
15 апреля в 13:00 перед посольством Китая в Армении состоялась акция протеста в защиту всемирно известного художника, архитектора и диссидента Ая Вейвея, находящегося в заключении с 3-его апреля. Китайские власти обвиняют его в экономических преступлениях.
В акции приняли участие председатель Союза критиков искусства Армении Назарет Кароян, художники Карен Андреасян, Артур Петросян, Тагуи Торосян и еще человек 8.
В беседе с Epress.am Назарет Кароян отметил, что арестовав Ая Вейвея, они «заключили под стражу свой дух, а с угнетенным духом Китай не сможет продолжить своего развития».
«Когда власти становятся настолько жесткими и грубыми, что не видят своей выгоды, то начинают действовать иррационально, как это произошло в случае с арестом талантливого художника», - заявил критик.
Он подчеркнул важность подобных акций в Армении, а малочисленность участников объяснил тем, что армянское общество «руководствуется традиционными инерциями и основами». «То есть, «а нам-то что, кто нам Ай Вейвей?». А это в свою очередь говорит о замкнутом, в некотором роде мещанском, нетворческом духе в обществе».
По словам художника Карена Андреасяна, количество участников акции упирается в в локальный и удаленный характер мероприятия: «У нас вектор направлен больше вовнутрь, однако очень важен оборот обоих направлений».
Художник подчеркнул, что это не означает мещанства армянского общества. «Это просто неосведомленность, вопрос оборота ценностей, так как люди больше сталкиваются с внутренними проблемами», - добавил Андреасян.
Ряд международных правозащитных организаций, в том числе Amnesty International, выступили с заявлением, что преследование Ая Вейвея несет политический характер, так как он на протяжении долгих лет посредством своего искусства показывает непрекращяющиеся преследования и давление на диссидентов со стороны властей.