«Երբ իշխանությունը բիրտանում է». Հայաստանում պաշտպանեցին չինացի այլախոհին
Այսօր Հայաստանում Չինաստանի դեսպանատան առջև կայացել է ակցիա` ի զորակցություն չինացի արվեստագետ Այ Վեյվեյի, ում մեղադրում են գրագողության և տնտեսական հանցագործություններ իրականացնելու մեջ:
Ակցիային մասնակցում էին արվեստի քննադատների միության նախագահ Նազարեթ Կարոյանը, արվեստագետներ Կարեն Անդրեասյանը, Արթուր Պետրոսյանը, Թագուհի Թորոսյանը և մի քանի այլ քաղաքացիներ:
Նազարեթ Կարոյանը Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ Չինաստանի իշխանությունները, կալանավորելով Այ ՎեյՎեյին, իրենց ոգին են կալանավորում, իսկ Չինաստանը կալանավորված ոգով չի կարողանա իր առաջընթացը շարունակել:
«Երբ իշխանությունը բիրտանում է այնքան, կարծրանում է այնքան, որ սկսում է չգիտակցել իր իսկ շահը, իր քայլը լինում է իռացիոնալ, ինչպիսին է ձերբակալել իր տաղանդավոր արվեստագետին», - ասել է Կարոյանը:
Նա կարևորել է նման ակցիաները Հայաստանում, իսկ մարդկանց թվի սակավությունը բացատրել նրանով, որ մեր հասարակությունը ելնում է ավանդական հիմքերից ու իներցիաներից.
«Այսինքն` մեզ ինչ, Այ Վեյվեյը մեզ ինչ, իսկ սա ցույց է տալիս մեր հասարակական մթնոլորտի ոչ ազատ, ոչ ստեղծագործական, ինչ-որ տեղ քաղքենիական ոգու արտահայտություն»,- ասել է Կարոյանը:
Կարեն Անդրեասյանի խոսքով` մարդկանց ոչ մեծ թվով ներգրավվածությունը նման ոչ տեղական ակցիաներին բացատրվում է նրանով, որ խնդիրը ներսի-դրսի մեջ է. «Մեզ մոտ վեկտորն ավելի դեպի ներս է ուղղված, սակայն շատ կարևոր է ներսի ու դրսի շրջանառությունը»:
Անդրեասյանը նշել է, որ սա չի վկայում մեր հասարակության քաղքենիության մասին:
«Սա ուղղակի անտեղյակության, արժեքների շրջանառության խնդիր է: Քանի որ քաղաքացին ավելի շատ ներսի խնդիրների մեջ է, դրա համար այստեղ` նման ակցիային այսքան քիչ մարդ է մասնակցում»,- հավելել է նա:
Հիշեցնենք, որ աշխարհահռչակ արվեստագետ, ճարտարապետ, այլախոհ Այ Վեյվեյն ապրիլի 3-ից գտնվում է ազատազրկման մեջ: Չինաստանի իշխանությունները նրան մեղադրում են տնտեսական հանցագործություններ իրականացնելու մեջ: Միջազգային իրավապաշտպան մի շարք կազմակերպություններ, մասնավորապես, Amnesty International-ը, հանդես են եկել հայտարարություններով, որոնցում նշում են, որ Այ Վեյվեյի հետապնդումը քաղաքական բնույթ է կրում, քանի որ նա տարիներ շարունակ օգտագործում է իր արվեստը՝ բացահայտելու կառավարության կողմից այլախոհների շարունակական ճնշումներն ու խոշտանգումները:

Artists, Activists Protest Outside Chinese Embassy in Armenia in Defense of Ai Weiwei
A protest was organized earlier today outside the Chinese Embassy in Armenia in defense of world-renowned artist Ai Weiwei who was detained by Chinese police on April 3.
The artist perhaps best known for co-designing the 2008 Olympic Bird’s Nest stadium, is being charged for “economic crimes.” A number of international agencies, most notably Amnesty International, insist that the persecution is political and emblematic of China’s widening crackdown on dissent.
Participating in today's demonstration in Yerevan were president of the Yerevan-based National Association of Art Critics (NAAC) Nazareth Karoyan, artists Karen Andreasyan, Artur Petrosyan and Taguhi Torosyan, as well as a handful of other concerned citizens.
Speaking to Epress.am, Karoyan said that the Chinese authorities by detaining Weiwei are actually imprisoning their spirit, and with an imprisoned spirit, China cannot continue its progress.
"When the authorities become this coarse, this hardened, that they begin not to realize their interests, their actions become irrational, such as arresting their talented artist," he said.
Karoyan stressed the importance of such demonstrations in Armenia, and explained the scarcity of supporters at today's demo by the fact that the Armenian public is based on tradition and inertia.
"That is to say, why do we care? What does Ai Weiwei have to do with us? But this shows our public environment's not free, not creative, and somewhat petty bourgeois expression of spirit," he said.
According to Andreasyan, the lack of interest and involvement in demonstrations not related to local events is explained by the issue of inside vs. outside. "In Armenia, our vectors are directed more inward, but the inside-outside circulation is very important."
Andreasyan noted that this doesn't mean the Armenian public are petty bourgeoisie.
"This is simply a problem of ignorance and circulation of values. Since citizens are more involved in domestic problems, that's why few participate in such a demonstration here," he added.