Վրաստանում տեղեկություններ են պահանջում «երևանյան դավադրության» մասին
Վրաստանի Լեյբորիստական կուսակցությունը Վրաստանի ներքին գործերի նախարար Վանո Մերաբիշվիլիի և նրա ռուսաստանյան գործընկեր Ռաշիդ Նուրգալիևի Հայաստանի մայրաքաղաքում կայացած հանդիպումը «երևանյան դավադրություն» է անվանել և այդ հանդիպման վերաբերյալ պաշտոնական տեղեկություններ է պահանջում:
Երկուշաբթի կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ կուսակցության քաղաքական քարտուղար Գեորգի Գուգաևը հայտարարել է, որ նախարարների հանդիպման ժամանակ «ենթադրաբար հակապետական ծրագրեր էին մշակվում»:
«Ի տարբերություն վրացական ԶԼՄ-ների, այս հանդիպման մասին տեղեկություններ տարածել են հայկական լրատվամիջոցները: Քննարկման թեման այստեղ կարող էր դառնալ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանը Ռուսաստանի անդամակցության հարցը և վրացական երկաթուղու վաճառքը Ռուսաստանին»,- ասել է Գուգաևը` նշելով, որ իշխանությունն այս ամենն անում է իր դիրքերն ամրապնդելու համար:
«Նրանք կարող էին պայմանավորվել միայն այն հարցի վերաբերյալ, որ իրենց աթոռներին Ռուսաստանից ոչինչ չսպառնա: Այս տեսանկյունից շատ կասկածելի է նաև պաշտպանության նախարար Բաչո Ախալայի այցելությունը Երևան»,- նշել է Գուգաևը:
Նշենք, որ այս հայտարարությանն ի պատասխան` հանդիպման մասին պաշտոնական տեղեկատվություն կամ հաստատում չի հետևել: Հայտնի է միայն, որ Մերաբիշվիլին և Նուրգալիևը միասին նստած են եղել Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական  թատրոնում Հայաստանի ոստիկանության 10-ամյակին նվիրված համերգի ընթացքում:

В Грузии требуют раскрыть детали «ереванского заговора»
Лейбористcкая партия Грузии назвала встречи министра внутренних дел Грузии Вано Мерабишвили с его российским коллегой Рашидом Нургалиевым в столице Армении «ереванским заговором» и требуют официальной информации по поводу встречи.
На пресс-конференции в понеденльник политический секретарь партии Георгий Гугава заявил, что на встрече министров «предположительно строились антигосударственные планы».
«В отличие от грузинских СМИ, информацию об этой встрече распространили армянские СМИ. Предметом торга на ней мог стать вопрос вступления России в ВТО и продажа Грузинской железной дороги России», - сказал Гугава, отметив, что все это правительство делает для укрепления своей власти.
«Они могли договариваться только о том, чтобы их креслам ничего не грозило с российской стороны. Очень подозрительным в этом плане является и визит министра обороны Бачо Ахалая в Ереван», - отметил Гугава.
Отметим, что официального подтверждения встречи не последовало. Известно лишь что Мерабишвили и Нургалиев сидели рядом во время праздничного концерта в Оперном театре по случаю 10-летия Полиции Армении.