Վրաստանում ցեխային անձրևն ու փոշին կապում են Լիբիայի պատերազմի հետ
Այսօր Վրաստնում, ինչպես և Հայաստանում, ցեխային անձրև է տեղացել: Վրացական «GHN» գործակալության փոխանցմամբ` օդերևութաբանական ծառայությունը հայտնել է, որ տարօրինակ եղանակը պայմանավորված չէ ճառագայթման մակարդակի բարձրացմամբ:
Վրացական աղբյուրները հայտնում են, որ հարավ-արևելյան քամի օդային զանգվածների հետ Լիբիայից և Եգիպտոսից փոշի է բերել երկրի տարածք, ինչի արդյունքում էլ տարօրինակ տեղումներ են գրանցվել:
Իր հերթին, վրացական «կանաչների» կուսակցության առաջնորդ Գեորգի Գաչեչիլաձեն, որի խոսքերն է մեջբերում «Georgia Online»-ը, ենթադրություն է հայտնել, որ մթնոլորտում փոշու գոյացումը պայմանավորված է Լիբիայում ընթացող ռազմական գործողություններով: «Անապատում իրականացվող պայթյունների հետևանքով փոշին մթնոլորտում է հայտնվում  և ցեխային անձրևը հենց դրա հետևանք է»,- հայտարարել է նա:
Նշենք, որ այսօր Երևանում և մայրաքաղաքի մոտ գտնվող շրջաններում նույնպես անհայտ ծագման փոշու շերտեր են նկատվում: Հայհիդրոմետից հայտնել են, որ վտանգավոր ոչինչ չկա, Հայաստան է ներխուժել անապատային քամի, ինչպես և անցյալ տարի:

Mud Rains and Dust in Neighboring Georgia Tied to Military Operations in Libya
Tbilisi, like Yerevan, today experienced mud rains. According to Georgian news agency GHN, the Hydrometeorological Service of Georgia has said that the unusual weather is not associated with increased radiation.
"A southeast wind has brought dust from Libya and Egypt with the air masses, which led to the unusual precipitation," said Hydromet Georgia.
According to weather forecasts, the anomaly will last in Georgia till Apr. 24.
Georgian Green Party leader Gia (George) Gachechiladze was quoted by Georgia Online as suggesting that the atmospheric sand is due to military operations in Libya. "As a result of explosions in the desert, dust penetrates the atmosphere and the mud rain is as a result of this."
As previously reported, Armenia's Ministry of Emergency Situations' Hydrometeorology and Monitoring State Service stated that the same unusual weather condition seen in Yerevan and the surrounding regions is simply a desert storm, same as that which occurred last year. State officials also confirmed that this has nothing to do with the Metsamor Nuclear Power Plant about 30 km from Armenia's capital.