Պուտինն ու Մեդվեդևը կորցնում են ժողովրդի վստահությունը
ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի, վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի և իշխող «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության վարկանիշները ռեկորդային չափի նվազել են: «Հասարակական կարծիք» հիմնադրամի կազմակերպած համառուսաստանյան հարցման արդյունքների համաձայն` նախագահի վարկանիշը 2010 թվականի հունվարից 62%-ից իջել է 42%-ի, վարչապետի նկատմամբ ունեցած վստահությունը 69%-ից հասել է 53 %-ի: Իշխող կուսակցության վարկանիշը վերջին երկու տարիների ընթացքում իջել է նվազագույն 44%-ի, հաղորդում է Ведомости-ն:
2010 թվականի վերջին Պուտինի հանդեպ առկա վստահության ցուցանիշը կայուն էր, իսկ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի գործունեությանը հավանություն տվողների քանակն ավելանում էր: 2010 թվականի վերջին առաջին անգամ նախագահի նկատմամբ ունեցած վստահության ցուցանիշը հավասարվել էր վարչապետի վարկանիշին: Սակայն արդեն հունվարին Մեդվեդևն ու Պուտինը վստահության վարկանիշային աղյուսակում իրենց դիրքերից իջել են 6-7%-ով, ցույց են տալիս «Լևադա-կենտրոնի» հարցումները: Ինչպես այդ ժամանակ գրում էին ԶԼՄ-ները, նման կտրուկ տատանումներ չէին գրանցվել անգամ ֆինանսական ճգնաժամի ընթացքում:

Медведев и Путин теряют доверие россиян
Рейтинги президента РФ Дмитрий Медведева, премьер-министра Владимира Путина и партии "Единой России" упали до рекордно низкого уровня. Согласно всероссийскому опросу, проведенному фондом "Общественное мнение", популярность президента в глазах россиян с января 2010 года снизилась с 62% до 46%, доверие к премьеру опустилось с 69% до 53%. В то же время, рейтинг правящей партии достиг минимума за последние два года - 44%. Одновременно рекорда достиг уровень недоверия к партии власти - он поднялся с 29% в январе до 38% в апреле, сообщают "Ведомости".
В конце 2010 года рейтинг доверия к премьеру Путину оставался стабильным, а число одобряющих деятельность президента Дмитрия Медведева постоянно росло. В конце 2010 года впервые за время наблюдений социологов президент сравнялся в рейтинге одобрения с премьером. Однако уже в январе позиции Медведева и Путина в рейтинге доверия россиян снизились на 6-7%, показал опроса "Левада-центра". Как отмечали тогда СМИ, таких резких колебаний не было даже в разгар финансового кризиса.