Թուրքիայի ԱԳ նախարարը Օբամայի հայտարարությունը «անազնիվ» է համարել
2011 թվականի ապրիլի 23-ին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի` թուրք և հայ ժողովուրդների ընդհանուր պատմության ցավալի էջի վերաբերյալ արված հայտարարությունը միակողմանի մոտեցում է խնդրի նկատմամբ: Այս մասին ասված է Թուրքիայի արտգործնախարարության հայտարարության մեջ, հաղորդում է «Անադոլու» գործակալությունը:
«Հայտարարությունը խեղաթյուրում է փաստերը: Այդ իսկ պատճառով, մենք այն չափազանց խնդրահարույց ենք համարում և ափսոսում ենք դրա համար», - ասված է Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Պաշտոնական Անկարան նշում է, որ նման հայտարարությունները ոչ մի նպատակ չեն հետապնդում և միմիայն բարդացնում են հայերի և թուրքերի` արդար հիշողության հասնելու հնարավորությունը.
«Մենք ակնկալում ենք, որ ԱՄՆ-ը ոչ թե կբարդացնի, այլ կօգնի արագացնել հայ-թուրքական հարաբերությունների վերականգնումը և աջակցել պատմական հետազոտություններին: Պատմական ցավերի նկատմամբ կանխակալ վերաբերմունք դրսևորելով` նման հայտարարությունները չեն կարող աջակցել խաղաղության հաստատամանը և ժողովուրդների ընդհանուր ապագայի կերտմանը»:
Թուրքիայի ԱԳ նախարարությունը նաև ավելացնում է, որ «չնայած փորձեր են արվում պատմությունը մեկնաբանելու` հաշվի առնելով այսօրվա քաղաքական հետաքրքրությունները, մենք հավատարիմ կմնանք մեր մոտեցմանը` հասնել արդար հիշողության և այդ հիմքի վրա կառուցել մեր ընդհանուր ապագան հայերի հետ»:
Նշենք, որ Օբամայի հայտարարությունը անձամբ մեկնաբանել է նաև Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեթ Դավութօղլուն, ով նշել է, ոչ «նման անազնիվ հայտարարություններն ավելի կբարդացնեն հայերի և թուրքերի ընդհանուր պատմության մասին արդար հիշողությունների վերականգնմանն ուղղված ջանքերը»:
Դավութօղլուն նաև ավելացրել է, որ Միացյալ Նահանգները չպետք է խանգարեն հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավմանը «միակողմանի և քաղաքականապես պատճառաբանված հայտարարություններով»:
Հիշեցնենք, որ իր հայտարարության ընթացքում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման երեք անգամ օգտագործել էր «Մեծ Եղեռն» արտահայտությունը:

Turkey's Foreign Ministry Considers Obama's April 24 Statement to be 'Dishonest'
Turkey's Ministry of Foreign Affairs said that US President Barack Obama's Apr. 23, 2011 statement took a one-sided approach regarding the painful page of the Turkish and Armenian peoples' common history, according to a statement issued by Turkey's foreign ministry, reports Anadolu Ajansi.
"The statement distorts the facts. Therefore, we find it problematic and deeply regret it," reads the statement by Turkey's foreign ministry.
Ankara notes that such statements serve no purpose other than making it difficult for Armenians and Turks to reach a just memory.
"We expect the US not to complicate, but to assist in accelerating the Armenia-Turkey normalization process and support the historical studies. By displaying a partisan view on historical pains, such statements cannot assist in establishing peace and the peoples' common future."
The foreign ministry statement adds: "Despite attempts to interfere with the writing of history, considering current political Interests, we will remain committed to our approach: to reach a just memory and to build our common future with Armenians on this basis."
Note, Turkish foreign minister Ahmed Davutoglu personally commented on Obama's statement, saying "such dishonest statements will further complicate efforts to recover just memories in the common history of Armenians and Turks."
Davutoglu added that the United States shouldn't disrupt Armenian-Turkish relations "with one-sided and politically motivated statements."
Recall, during his address, Obama used the expression "Medz Yeghern" (meaning Great Tragedy) three times to describe the Armenian Genocide of 1915.