Թուրքական դրոշները դարձել են Ռուսաստանում հայերի և ադրբեջանցիների բախման պատճառ
Ապրիլի 24-ին`17:00-ի սահմաններում, Տվերում զինված բախումներ են գրանցվել այդ տարածաշրջանում ապրող հայերի և ադրբեջանցիների միջև:
Ռուսական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ` երկու կողմից էլ բախման մեջ են ներքաշվել շուրջ 100 հոգի: Միջադեպի ականատեսների խոսքով` կողմերը հրազեն են օգտագործել:
Տվերի Ներքին Գործերի վարչությունը Vesti.az-ի թղթակցի հետ զրույցում հաստատել է ադրբեջանցիների և հայերի միջև տեղի ունեցած զանգվածային բախման փաստը:
Բախման արդյունքում տարբեր աստիճանի վնասվածքներով Տվերի քաղաքային հիվանդանոց են դիմել 7 մարդ:
Հետաքննչական աշխատանքների իրականացման ընթացքում Տվերի Ներքին գործերի բաժին են տեղափոխվել 23 հոգի, որոնց թվում եղել են և հայեր, և  ադրբեջանցիներ: Ներկայումս քննարկվում է քրեական գործ հարուցելու հարցը: Բախման հետագա շարունակություն կասեցնելու նպատակով խստացվել են արտաքին ուժերը, 30 հոգուց բաղկացած ՕՄՕՆ-ի ռեզերվ է ստեղծվել:
Տվերի ТИА լրատվական գործակալության թղթակիցը կապվել է տարածաշրջանի հայկական և ադրբեջանական համայնքների ղեկավարների հետ:
Տվերի շրջանի «Ռուսաստանի հայերի միություն» կազմակերպության ղեկավար Սեյրան Կոչկանյանը պատմել է, որ ապրիլի 24-ին հայերը հավաքվել են տեղի հայ  առաքելական եկեղեցում, այնուհետև երթ անցկացրել ի հիշատակ Հայոց Ցեղասպանության զոհերի: Սակայն այս արարողություններից հետո Կոչկանյանը տեղեկացել է, ադրբեջանական երիտասարդությունը անցել է քաղաքի փողոցնելով` թուրքական դրոշներ թափահարելով: Հայկական երիտասարդությունն այս գործողությունները որպես անձնական վիրավորանք են ընդունել, ինչն էլ առիթ է հանդիսացել երկու կողմերի բախման համար:

Turkish Flags Became Cause for Clashes Between Armenians, Azeris in Russia
Around 5 pm on Apr. 24 in the Russian city of Tver, armed clashes between local Armenian and Azeri residents broke out.
According to various Russian media. more than 100 people from both sides were involved in the conflict. According to eyewitnesses, the parties used automatic weapons.
Tver's Department of Internal Affairs, speaking to a Vesti.az correspondent, confirmed the clashes between Armenians and Azeris.
Seven people with injuries of varying severity as a result of the clashes are in hospital.
In investigating the incident, 23 people (both Armenians and Azeris) were taken to Tver's Internal Affairs division. The issue of launching a criminal case is currently being discussed. To prevent further conflict, peripheral forces were immediately reinforced and a 30-person team of riot police was established.
According to the head of the Tver branch of the Union of Armenians of Russia Seyran Kochkanyan, on Apr. 24, local Armenians had gathered at the local Orthodox Apostolic church, which was followed by a march to commemorate the victims of the Armenian Genocide. After these ceremonies, Kochkanyan said, Azeri youth marched along the streets, waving Turkish flags. Armenian youth considered this gesture a personal insult, which then led to the clashes between the two communities.