Նիկոլ Փաշինյանն առաջադրվել է Հրանտ Դինքի անվան մրցանակի
«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանն առաջադրվել է Հրանտ Դինքի անվան մրցանակի:
2009 թվականի սեպտեմբերի 15-ին, երբ Ստամբուլում նշում էին ականավոր թուրքահայ լրագրողի ծննդյան 55-րդ տարեդարձը, «Հրանտ Դինք» հիմնադրամը նոր նախաձեռնությամբ հանդես եկավ:
Յուրաքանչյուր տարի այդ օրը հիմնադրամը հանձնում է Հրանտ Դինքի անվան մրցանակը: Մրցանակը հանձնվում է երկու անվանակարգում. մեկը ստանում են Թուրքիայի քաղաքացիները, մյուսը` Հրանտ Դինքի անվան միջազգային մրցանակը, օտարերկրացիները:
Համաձայն «Հրանտ Դինք» հիմնադրամի` մրցանակը տրվում է «խտրականությունից, ցեղասպանությունից, բռնությունից զերծ, ազատ ու անկախ աշխարհի ձգտող, այդ ուխտի համար անհատական զոհողություններ ցուցաբերող, կանխակարծիքներ խորտակող, այդ պայքարի մեջ հասարակությանը խրախուսող անձանց»:
2009 թվականին Հրանտ Դինքի անվան միջազգային մրցանակը ստացել է իսրայելցի լրագրող, հրապարակախոս, Ամիրա Հասը, իսկ 2010 թվականին իսպանացի դատավոր Բալտասար Գարսոն Ռեալը:
Նշենք, որ այս տարվա ժյուրիում ընդգրկված են` թուրք վիպագիր, իրավապաշտպան, լրագրող Ադալեթ Աղաօղլուն, թուրքական «Գիտակցված բողոքի» շարժումը, որի անդամները հրաժարվում են բանակ գնալ և պայքարում են ռազմական հասարակության դեմ, Բալտասար Գարսոն Ռեալը, Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը, ով ժյուրիում միակ ներկայացուցիչն է Հայաստանից, գերմանացի քաղաքական գործիչ Դանիել Կոն-Բենդիտը, թուրք լրագրող Հասան Ջեմալը, բանգլադեշցի իրավապաշտպան Այրին Խանը, ամերիկացի փիլիսոփա Յուդիթ Բաթլերը և Հրանտ Դինքի այրին` Ռաքել Դինքը:
Նիկոլ Փաշինյանին որպես Հրանտ Դինքի անվան մրցանակի թեկնածու է աառջադրել «Անկախ լրագրողների ցանց» հասարակական կազմակերպությունը:

Армянский журналист стал номинантом премии имени Гранта Динка
Главный редактор газеты «Айкакан жаманак», политзаключенный Никол Пашинян номинирован на премию имени Гранта Динка.
15 сентября 2009 года, когда в Стамбуле отмечали 55-ый день рождения турецкого журналиста армянского происхождения, фонд «Грант Динк» выступил с новой инициативой.
Каждый год в этот день фонд вручает премию имени Гранта Динка. Номинанты проходят по двум категориям: граждане Турции, и международная версия премии, которой удостаиваются иностранцы.
Как сообщает фонд «Грант Динк», премия присуждается «борцам за мир без дискриминации, геноцидов, насилия, тем, кто стремится к свободе и независимости, идет ради этого на жертвы, разрушает стереотипы, людям, поощряющим общество в этой борьбе».
В 2009 году международную премию имени Гранта Динка получил израильский журналист, публицист Амира Хас, а в 2010 – испанский судья Бальтасар Гарсон Реал.
Отметим, что в состав жюри вошли писатель, правозащитник, журналист Адалет Агаоглу, турецкое движение “Осознанный протест”, члены которого на протяжении многих лет отказываются от службы в армии и борятся против милитаризации общества, испанский судья Бальтасар Гарсон Реал, глава ереванского пресс-клуба Борис Навасардян, который является единственным представителем Армении в жюри, политик из Германии Даниель Кон-Бендит, турецкий журналист Хасан Джемаль, правозащитник из Бангладеш Айрин Хан, американский философ Юдит Батлер и вдова Гранта Динка Ракел Динк.
В качестве номинанта Никола Пашиняна выдвинула общественная организация «Сеть независимых журналистов».