Հոլանդացի երիտասարդը Եվրոպայի ուշադրությունը կհրավիրի Հայաստանի վրա
Հայաստանի իշխանությունները պետք է ազատ արձակեն քաղբանտարկյալներին, նրանք այլ ճանապարհ չունեն. այս իրավիճակը չի կարող հավերժ տևել: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Եվրոպական Լիբերալ երիտասարդական կազմակերպության անդամ, Հոլանդիայի ներկայացուցիչ Բեն Բուրգերսը, ով Հայաստան է ժամանել երկրի քաղաքական իրավիճակին ծանոթանալու և դրա մասին զեկույց պատրաստելու նպատակով:
«Ես եկել եմ այստեղ ավելի մանրամասն ծանոթանալու 2008 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո ստեղծված իրավիճակին: Ուսումնասիրում եմ այն երևույթները, որոնք այս կառավարությանը բերեցին իշխանության», - ասել է Բուրգերսը:
«Ես պատրաստվում եմ գրել մի բանաձև և ներկայացնել այն Եվրոպական Լիբերալ երիտասարդական կազմակերպությանը: Հունիսին մենք պատրաստվում ենք մեկ այլ` ավելի ծավալուն միջոցառում կազմակերպել` քննարկելու Հայաստանում, ինչպես նաև Վրաստանում և Ադրբեջանում տիրող իրավիճակը», - նշել է նա:
Բուրգերսի կարծիքով` այս զեկույցը օգտակար կլինի, քանի որ Եվրոպայում մեծ ուշադրություն չկա Հայաստանի դեպքերի նկատմամբ, ինչը, նրա խոսքով, կապված է Հյուսիսային Աֆրիկայում և Մերձավոր Արևելքում տիրող ներկա իրավիճակի հետ:
«Հույս ունեմ, որ ավելի մեծ միջազգային ճնշումը կօգնի համոզել կառավարությանը, որ այն, ինչ նրանք անում են, դեմ է մարդու իրավունքներին: Չէ՞ որ Հայաստանը անդամակցում է Եվրոպայի Խորհրդին, և նրանք ստիպված են հարգել ժողովրդի իրավունքը, ազատ կամարտահայտության և քաղաքական հայացքներ ունենալու իրավունքը», - ասել է Բուրգերսը:

Активист-голландец поможет привлечь внимание Европы на проблемы Армении
Армянские власти должны выпустить политзаключенных, иного пути у них нет. Эта ситуация не может длиться вечно. Об этом в беседе с Epress.am заявил член Европейской либеральной молодежной организации, представитель Голландии Бен Бургерс, прибывший в Армению для ознакомления с политической ситуацией в стране и подготовки доклада.
«Я прибыл, чтобы подребнее ознакомиться с ситуацией, создавшейся после президентских выборов 2008 года. Я изучаю явления, которые привели к власти это правительство», - сказал Бургерс.
«Я подготовлю резолюцию и отправлю ее Европейской либеральной молодежной организациии. В июне мы собираемся организовать мероприятие покрупнее, чтобы обсудить ситуацию в Армении, Грузии и Азербайджане», - сообщил наш собеседник.
По мнению Бургерса, доклад будет полезным, так как Европа не уделяет большого внимания событиям в Армении, что, считает он, связано с нынешней ситуацией в Северной Африке и на Ближнем Востоке.
«Надеюсь, что более сильное международное давление поможет убедить правительство, что их действия попирают права человека. Ведь Армения является членом Совета Европы, и они обязаны уважать право народа на волеизъявление и право иметь политические взгляды», - заключил он.