Ադրբեջանն ընտրել է ձգձգման քաղաքականությունը. Սերժ Սարգսյան
Ադրբեջանը շարունակում է լարել իրավիճակը՝ կրկնվող և քաղաքակիրթ երկխոսության որևէ չափանիշների չհամապատասխանող հայտարարություններով, որոնք լրջորեն հարվածում են բանակցային գործընթացին: Այս մասին այսօր հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը տարածաշրջանային այցով Երևան ժամանած Լիտվայի նախագահ Դալյա Գրիբաուսկայտեի հետ համատեղ ճեպազրույցի ժամանակ:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով` Ադրբեջանը որպես մարտավարություն ընտրել է ձգձգման քաղաքականությունը և, ըստ էության, իր համար հարմար առիթի է սպասում, որպեսզի նոր ռազմական ավանտյուրա սկսկի:
«Հայաստանը ողջունում է միջնորդների՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և անձամբ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի ջանքերը խնդրի կարգավորման ուղղությամբ: Մենք պատրաստ ենք աշխատելու, պատրաստ ենք բանակցելու, պատրաստ ենք և անհրաժեշտ ենք համարում որոնել փոխզիջումներ: Բայց լուծման համար անհրաժեշտ է, որ Ադրբեջանը ևս ունենա նույն ցանկությունը», - ասել է ՀՀ նախագահը:
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել Լիտվայի նախագահին երկրի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությունը միաձայն ճանաչելու համար
«Դեռևս 19դ. վերջին լիտվացի ժողովուրդն արձագանքել է Օսմանյան կայսրությունում թուրքերի իրագործած կոտորածներին` մամուլում հրապարակելով հայ ժողովրդի պատմությանն ու մշակույթին նվիրված հոդվածներ և ընդգծելով հայ ու լիտվացի ժողովուրդների պատմական ճակատագրերի նմանությունը», - ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Президент: Азербайджан ждет повода для военной авантюры
Азербайджан продолжает нагнетать ситуацию повторяющимися и не соответствующими никаким критериям цивилизованного диалога заявлениями, которые серьезно подрывают переговорный процесс. Об этом заявил Серж Саргсян в ходе совместного с президентом Литвы Далей Грибаускайте брифинге в Ереване.
По словам Саргсяна, Азербайджан избрал в качестве тактики политику затягивания и, по сути, ждет удобного для себя повода, чтобы начать новую военную авантюру.
«Армения приветствует усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ и лично Президента Российской Федерации Дмитрия Медведева в направлении урегулирования проблемы. Мы готовы работать, готовы вести переговоры, готовы и считаем необходимым поиск компромиссов. Но для решения необходимо, чтобы и Азербайджан имел такое желание», - передает слова армянского лидера его пресс-служба.
Он выразил благодарность своей литовской коллеге за единогласное признание парламентом страны Геноцида армян. «Еще в конце XIX века литовский народ откликнулся на осуществленную турками в Османской Империи резню, публикуя в прессе статьи, посвященные истории и культуре армянского народа и подчеркивая схожесть исторических судеб армянского и литовского народов», - заявил Серж Саргсян.