«Արթիկ» ՔԿՀ-ում լրագրողներին թույլ չեն տալիս նկարահանել Փաշինյանի գործով նիստը
Այսօր 12:00-ին «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկում մեկնարկել է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, քաղբանտարկյալ Նիկոլ Փաշինյանի հայցի քննությունն ընդդեմ «Կոշ» ՔԿՀ-ի: Հիշեցնենք, որ Փաշինյանը վարչական դատարանից պահանջել է չեղյալ համարել «Կոշ» ՔԿՀ պետի 2010 թվականի նոյեմբերի 16-ին կայացրած` իրեն կարգապահապան տույժի ենթարկելու մասին որոշումը:
Նիստից առաջ լրագրողներին թույլ չեն տվել մուտք գործել քրեակատարողական հիմնարկ տեսախցիկներով և լուսանկարչական ապարատներով: «Արթիկ» ՔԿՀ-ի աշխատակիցներն ասել են, որ դա դատավորի որոշումն է, թեև այդ պահին դատական նիստը դեռևս մեկնարկած չի եղել: Չնայած լրագրողների պնդումներին, «Արթիկի» աշխատակիցները ստիպել են տեսախցիկները թողնել մեքենաներում և միայն դրանից հետո թույլ են տվել մուտք գործել ՔԿՀ:
Նշենք, որ նախկինում նման խոչընդոտներ չեն եղել և ֆոտոլրագրողներն ու օպերատորները մշտապես հնարավորություն են ունեցել նկարահանելու նիստի ընթացքը: Առաջին անգամ նման միջադեպ է տեղի ունեցել ապրիլի 14-ին, երբ «Արթիկում» քննվում էր Նիկոլ Փաշինյանի նույն հայցը: Այն ժամանակ քաղբանտարկյալը միջնորդություն էր ներկայացրել դատավորին` պահանջելով թույլ տալ լրագրողներին նկարահանել նիստի ընթացքը, սակայն դատավորը մերժել է միջնորդությունը:

Recall, Pashinayn is asking the administrative court to overrule a Nov. 16, 2010 decision made by Kosh prison chief to subject him to a penalty.
Prior to the hearing today, journalists covering the event weren't allowed to bring in their audiovisual recording equipment (photo and video cameras). Artik staff told the reporters that this was the judge's decision. Despite the reporters' persistence, Artik employees wouldn't permit reporters to enter the room in which the trial was being held without leaving their recording equipment in the car.
The first such incident occurred on Apr. 14 when again journalists were prohibited from filming or photographing during the court session. Pashinyan made a motion to grant permission to the journalists; however, the judge ruled against this motion and only permitted audio recording during the session.