ՀՀ ԱԺ պատգամավորը գրում է Եվրոպա, նրա եղբայրը հացադուլ է անում
Այսօր Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվել է ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի եղբոր` Տիգրան Փոստանջյանի դատավարությունը:
Հիշեցնենք, որ, ըստ ՀՀ դատախազության, «Փոստանջյանը, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայող, ապօրինի շինարարությանը չխոչընդոտելու համար Հ.Ս.-ից 2010թ. սեպտեմբերին պահանջել և ստացել է 100 000 դրամ վարձատրություն: Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդված 1-ին մասով»:
Այսօրվա դատական նիստի ժամանակ հարցաքննվեցին չորս վկաներ, որոնք բոլորն էլ աշխատել են Տիգրան Փոստանջյանի հետ Արաբկիրի թաղապետարանի կոմունալ բաժնում: Առաջին վկան` Վանիկ Խաչատրյանը, դատարանում տված ցուցմունքում նշել է, որ 2010 թվականին սեպտեմբերին ինքը նկատել է, որ թաղապետարանի շենքում երկու անծանոթ մարդիկ վիճում են Տիգրան Փոստանջյանի հետ և խոսք է գնում 40 000 դրամի մասին: Ըստ Խաչատրյանի, այդ երկուսն ասել են, թե «40 000 դրամ ինչի՞ համար ենք տվել, որ տեղեկանքը ուշանում է»:
Երբ դատախազը հարցրել է, թե արդյո՞ք Խաչատրյանը լսել է 100 000 դրամի մասին, վկան բացսական պատասխան է տվել: Այդ պատասխանից հետո դատավոր Արթուր Մկրտչյանն անմիջապես նշել է, որ հարցը հուշող էր, և հանել է այն:
Հարկ է նշել, որ բոլոր վկաները իրենց նախաքննական ցուցմունքներում նշել են, որ տեղյակ են 100 000 դրամի մասին, որ այդ հարցը քննարկվել է թաղապետարանի կոմունալ բաժնի պետ Հրայր Անտոնյանի հրավիրած խորհրդակցության ժամանակ, որ նա բարկացել է Փոստանջյանի վրա, երբ իմացել է այդ մասին և դուրս է հանել խորհրդակցությունների սենյակից: Հիշեցնենք, որ խոսքը գնում է Կոմիտասի 23/1 հասցեում կառուցվող կառույցի մասին, ըստ նախաքննության Փոստանջյանը դրա ապօրինի լինելու մասին արձանագրություն չի կազմել:
Վկաները նշել են, որ իմանալով, որ այդ կառույցը ապօրինի է, իրենք դարարեցրել են շինարարական աշխատաքները: Վկա Սամվել Սիմոնյանը իր ցուցմունքում նշել է, որ խորհրդակցության ժամանակ Տիգրանը պետին ասել է, որ այդ շինարարությունը թույլատրելու համար գումար է վերցրել:
Վկաներից Օնիկ Մուրադյանն էլ նշել է, որ ինքը տեսել է, թե ինչպես է Տիգրան Փոստնաջյանը իր աշխատասենյակում բարկացած պատռել վատ ձեռագրով գրված արձանագրությունը: Այս վկան վրդովվել է, երբ նրան հարցրել են, թե ինչ խոսակցություն է գնացել սեպտեմբերին հրավիրված խորհրդակցության ժամանակ:
Նրա խոսքով` դա ներքին կոնֆլիկտ է եղել Փոստանջյանի և թաղապետարանի կոմունալ բաժնի պետի միջև և ինքը անհարմար է զգում ներքին խոսակցությունը բարձրաձայանել: «Հիմա կարողա մի բան էլ խառնեմ, ինչի էս մարդուն վատ լինի, մեկին լավ», - ասել է Մուրադյանը:
Քանի որ աշխատանքային օրն ավարտվում էր, դատավորը հետաձգել է դատական նիստը` նորը նշանակելով մայիսի 20-ին, ժամը 15.30-ին:
Դատական նիստի ավարտից հետո Զարուհի Փոստանջյանը լրագորղներին տեղեկացրել է, որ իր եղբայրը հինգշաբթի գիշերվանից սկսած հացադուլի մեջ է:
«Որովհետև մեկուսարանի պայմանները անտանելի են, 19 անձ պահվում է մեկ խցում և որքան գիտեմ խուցը 25 մետր է, մինչդեռ, ըստ օրենքի, համապատասխան յուրաքանչյուր ձերբակալվածի համար նախատեսվում է 4 քառակուսի մետր տարածք: Հիգիենայի պայմաններ բացարձակ գոյություն չունեն, միջատները շատ են և դրանից ալերգիա է առաջանում: Այդ միջատներին ոչնչացնելու համար ինչ-որ քիմիական նյութեր են օգտագործում, որը նույնպես ալերգիա է առաջացնում: Նա ասում է, որ ստիպված է հագուստով քնել, որ չկծեն»,- նշել է Փոստանջյանը: Այդ առնչությամբ ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցությունը բողոք է ուղարկել ՀՀ արդարադատության նախարարին, ոստիկանապետին և Մարդու իրավունքների պաշտպանին, իսկ Զարուհի Փոստանջյանը նամակով դիմել է ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարին և այլ մարմինների ղեկավարներին:

The trial against Tigran Postanjyan, brother of opposition MP Zaruhi Postanjyan, continued at the Court of General Jurisdiction of First Instance of Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Districts in Yerevan Monday.
Recall, according to Armenia’s Prosecutor General’s office, Tigran Postanjyan, who works for the local government of Yerevan’s Arabkir district, was paid 100,000 drams (about $275 US) last September to turn a blind eye to illegal construction carried out by an unnamed local resident. A criminal case was instituted under Article 311 Section 1 (taking bribes by a state official) of the RA Criminal Code.
The four witnesses who testified yesterday all worked with Tigran Postanjyan at the Arabkir district office. The first witness, Vanik Khachatryan, said that in Sept. 2010, he noticed two unfamiliar men arguing with Postanjyan over 40,000 drams. According to Khachatryan, the men said, "Why did we give that 40,000 drams if the certificate is delayed?" When asked by the judge if he in fact heard 100,000 and not 40,000 drams, Khachatryan responded in the negative.
However, all witnesses noted in their testimonies that they are aware of the 100,000 drams, that this issue was discussed at the meeting called by their department head Hrayr Antonyan, who, when he found out, became angry with Postanjyan and kicked him out of the meeting.
The witnesses said that once they found out the building was being built illegally, they ceased construction. One witness, Samvel Simonyan, testified that during the meeting Tigran Postanjyan told the department chief that he accepted a sum for allowing construction of the building.
Since the business day was coming to an end, the judge postponed the court session, setting the new date at May 20 at 3:30 pm.
After the hearing, Zaruhi Postanjyan informed the press that her brother has been on a hunger strike since Thursday evening.
"Because the cell conditions are unbearable; 19 people are kept in one cell and from what I know, the cell is 25 meters, whereas, according to law, 4 square meters of space is provided for each person arrested. There are absolutely no hygienic conditions; there are many insects and they cause allergies. To eliminate the bugs they use some sort of chemical substance, which also causes allergies. He says that he's forced to sleep in his clothes, so they don't bite," she said.
The Heritage Party parliamentary faction has submitted a complaint to Armenia's justice minister, the police chief and the Human Rights Defender, added Zaruhi Postanjyan, who said she also sent letters to the Council of Europe Commissioner for Human Rights and heads of other agencies.