ՀԱԿ-ի նախկին անդամն առաջարկում է մոռանալ հեղափոխության մասին
ՀԱԿ-ի նախկին անդամ, «Առցանց Ազատականների Ալյանսի» նախաձեռնող Կարապետ Ռուբինյանն այսօր հայտարարել է, որ իր նախաձեռնությունը որևէ մեկի կամ որևէ ուժի հետ բանակցություններ չի վարում:
«Այն հանդիպումները, որոնց ես մասնակցում եմ, մասնակցում եմ որպես Կարապետ Ռուբինյան», - ասել է նա:
«Հանդիպել եմ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետ, «Ժառանգության» այլ անդամների հետ, մի անգամ խմել եմ դաշնակների հետ, Կոնգրեսական իմ ընկերների հետ համարյա ամենօրյա բուռն բանավեճերի մեջ եմ», - ասել է Ռուբինյանը` նշելով, որ այդ հանդիպումները քաղաքական առումով աչրէ արդյունքի չեն հանգեցրել:
Epress.am-ի այն հարցին, թե ինչ մեխանիզմներ է տեսնում Ռուբինյանը Հայաստանում փոփոխությունների հասնելու համար, վերջինս ասել է.
«Կոնգրեսի վարած կուրսի միջոցով, կոպիտ ասած, հեղափոխության մասին մենք պետք է մոռանանք, որովհետև միակ շանսը, որ ստեղծվեց տարեսկզբին` դրսի գործոնները, ներսի ծայրահեղ վատ վիճակը, գործող իշխանությունների սնանկությունը, բերել էին նրան, ես այդպիսի տպավորություն ունեի, բավական էր, որ Կոնգրեսը` որպես առանցքային ու ամենակարող ընդդիմադիր ուժ համախմբեր իր շուրջը մնացած ընդդիմադիր դաշտը` հաներ փողոց, վճռականորեն կանգներ մի քանի օր, ու կլիներ: Բայց, ցավոք սրտի, մենք կորցրինք այդ շանսը»:
Ըստ Ռուբինյանի` հիմա այդ նույնը կրկնել հնարավոր չէ.
«Նոր քաղաքական ուժ, նոր քաղաքական դեմքեր, եթե փորձեն էլ գալ Կոնգրեսի ազատած այդ ռադիկալ դաշտը գրավելու, ապա հաջողության չեն հասնելու տեսանելի ապագայում: Այստեղ միակ մշտական գործող վեկտորը մնում է սոցիալական ծանրացող իրավիճակը: Ես գնահատում եմ, որ նոր այդպիսի հզոր շարժում մոտակա ապագայում հնարավոր չէ ստեղծել»:

Former member of the Armenian National Congress (HAK), creator of the group Alliance of Online Liberals (also known as “3A”) Karapet Rubinyan, meeting with journalists in Yerevan today, said his group is not in talks with any political parties or entities.
"Those meetings in which I'm participating I participate in as Karapet Rubinyan," he said.
"I've met with Raffi Hovannisian and other members of the Heritage Party; once I drank with the Dashnaks ; nearly every day I'm in heated debates with my friends from the Congress," he said, noting that these meetings haven't led to results in political terms.
Asked by Epress.am what mechanisms he sees in changes being made, Rubinyan said, "Through the course set by the Congress, to put it bluntly, we have to forget about revolution because the only chance was established at the start of the year, the outside factors, the extremely bad situation inside , the failure of the current authorities — I had such an impression, it was enough that the Congress, as the pivotal and most capable opposition force, gather around it the other opposition forces, bring them out onto the street, resolutely stay a few days and it would happen. But, unfortunately, we lost that chance."
According to the activist, this is no longer possible.
"A new political force, new political figures, if they even try to come and occupy that radical arena liberated by the Congress, they won't succeed in the foreseeable future. The only permanent vector here remains the aggravated social situation. I estimate that it's not possible to create such a strong movement in the near future," he said.