Ոստիկանապետը համաներումից հետո որոշակի սրում է ակնկալում
Հայաստանի ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը որոշակի «սրում» է ակնկալում համաներմամբ կալանավայրերից հանցագործների ազատ արձակման առնչությամբ:
«Ազատություն» ռադիոկայանի հարցին, թե արդյո՞ք հայտարարված համաներումը չի հանգեցնի հանցագործությունների քանակի աճի, Հայաստանի ոստիկանապետը պատասխանել է. «Կարծում եմ` որոշակի սրում տեղի կունենա: Ամեն անգամ համաներումից հետո այս պրոցեսը ընթացել է, բայց մենք հանել ենք ամբողջ կազմը, ցանկը, բոլորը կլինեն հսկողության տակ»:
Ոստիկանապետը վստահեցրեց, որ խնդիրը կլուծվի 1-2 ամսվա ընթացքում, և այն դատապարտվածները, ովքեր ազատ արձակվելուց հետո համապատասխան հետևություն չեն անի, «անպայման հետ կվերադառնան իրենց նախկին տեղերը»:
Ալիկ Սարգսյանը, սակայն, ընդգծեց, որ ոստիկանությունը չի պատրաստվում նախնական ինչ-որ քայլեր կատարել ազատ արձակվածների նկատմամբ կամ նրանց ճնշումների ենթարկել:
«Մենք նրանց ընդունում ենք մեր սովորական քաղաքացիների պես, թող ապրեն խաղաղությամբ», - ասաց ոստիկանապետը:
Համաներման որոշումը կիրառվում է այն անձանց նկատմամբ, որոնք հանցագործություն են կատարել մինչև 2011 թվականի մայիսի 1-ը ներառյալ:

Armenian Police Chief Alik Sargsyan anticipates a certain "aggravation" related to the release of criminals from prison under the general amnesty declared by Armenian authorities last week.
Asked by RFE/RL's Armenian service whether the amnesty won't lead to the growth of crime, the police chief said, "I think that a certain exacerbation will happen. Each time after an amnesty, this process occurred, but we've brought out the entire force... everyone will be supervised."
Alik Sargsyan reassured that the matter would be resolved in 1–2 months and those convicted "who don't make the appropriate conclusion after being released definitely will return to their former places."
The police chief, however, stressed that the police is not preparing to take any preemptive action with respect to those released, nor subject them to pressure. "We accept them as our ordinary citizens; let them live in peace."