«Սարդարապատ» շարժման անդամներին հրավիրել են ԱՄՆ
«Պոլիսի Ֆորում Արմինիա» (PFA) կազմակերպության հրավերով «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամներ Տիգրան Խզմալյանն ու Գարեգին Չուգասզյանը մեկնել են ԱՄՆ: Նրանք մայիսի 28-ի առիթով Վաշինգտոնում PFA-ի  կազմակերպած հատուկ միջոցառման պաշտոնական հյուրերն էին:
Վաշինգտոնում նրանք հանդիպումներ կունենան տեղի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների, ինչպես նաև քաղաքագիտական շրջանակների հետ:
Հունիս 2-ից 10-ը շարժման ներկայացուցիչները կլինեն Լոս Անջելեսում, որտեղ նախատեսվում են հրապարակային ելույթներ, հանդիպումներ գաղթօջախի մշակութային, հասարակական գործիչների, ինչպես նաև շարժման համախոհների հետ, հայտնում է «Սարդարապատի» լրատվական ծառայությունը:

Sardarapet Movement Members to Speak in Washington, Los Angeles
Sardarapet civic movement members Tigran Khzmalyan and Garegin Chugaszyan have left for the US where they were invited as official guests at the May 28 reception organized by Policy Forum Armenia in Washington on the occasion of the independence of the First Republic of Armenia.
PFA, according to its website, is an independent professional non-profit association aimed at strengthening discourse on Armenia's economic development and national security and through that helping to shape public policy in Armenia.
While in Washington, Khzmalyan and Chugaszyan will meet with representatives of the local Armenian community, among others.
From Jun. 2–10, the Sardarapat representatives will be in Los Angeles, where planned are public speeches and meetings with Armenian-American cultural, civic workers and Sardarapat supporters, reports the Sardarapat press service.