ՎիվաՍելի գլխավոր տնօրենը հայտնվել է նախընտրական ցուցակում
Facebook սոցիալական ցանցում ստեղծվել է անկուսակցական, «ազգային մտածելակերպով, մաքուր անցյալով, ժողովրդի ձայնի միջոցով ձևավորված» նախընտրական ցուցակ:
Օգտատեր Արմենը Facebook-ի էջում ներկայացրել է ցուցակի անդամների ընտրության մեխանիզմը.
«Թեկնածուների անուններն առաջադրում է ցանկացած ՀՀ քաղաքացի (Արցախը ներառյալ), կազմում է նախնական ցուցակ, օրինակ` 500 հոգուց բաղկացած: Անցկացվում է ընտրություն այդ 500-ից 20 հոգի առանձնացնելու, ցուցակը ստեղծելու, ընտրություններին ներկայացնելու համար»:
Ըստ խմբի` այս նախաձեռնությունը ղեկավարում են երիտասարդներ, ովքեր չունեն քաղաքական շահ, չունեն նաև ֆինանսական շահ, չեն դառնում ցուցակի անդամ:
Այս պահին խմբում գրանցված է 60 թեկնածու, որոնց թվում են ՀՀ նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանը, ԱՍԱԼԱ-ՀԱՀԳԲ անդամ, տնտեսագետ Ալեք Ենիգոմուշյանը, երգիչ Արթուր Մեսչյանը, Viva Cell ընկերության հիմնադիր Ռալֆ Յիրիկյանը, Կանադայում ՀՀ նախկին դեսպան Արա Պապյանը, ՀՀ ԱԺ նախկին փոխխոսնակ Կարապետ Ռուբինյանը, գրող Վահրամ Սահակյանը, Շուշի առանձնակի գումարտակի հրամանատար, «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը և այլք:

Главу армянской дочки МТС внесли в предвыборный список партии беспартийных
В соцсети фейсбук создан предвыборный список политических и общественных деятелей, не имеющих партийной принадлежности. Перечень «составляется национальным мышлением, чистым прошлым и гласом народа», говорится на странице группы.
Пользователь Армен представляет механизм выбора членов списка. «Кадидатов может выдвинуть любой гражданин Армении (включая Арцах). Он составляет предварительный список, скажем, состоящий из 500 человек. Проводятся выборы для того, чтобы выделить 20 из них, создать список и представить на предстоящих парламентских выборах».
Инициативой руководят «молодые люди, не имеющие политической или финансовой выгоды, и не входящие в этот список».
В данный момент в группе зарегистрированы 60 кандидатов, в числе которых – бывший глава МИД Армении Александр Арзуманян, депутат Виктор Даллакян, член Армянской секретной армии освобождения Армении (АСАЛА), экономист Алек Енигомушян, певец Артур Месчян, основатель компании-оператора сотовой «ВиваСел» (дочка МТС) Ральф Йирикян, бывший посол Армении в Канаде Ара Папян, бывший зампред Национального Собрания Карапет Рубинян, писатель Ваграм Саакян, бывший командир Шушинского особого батальона, член инициативной группы движения «Сардарапат» Жирайр Сефилян.