Հունիսի 25-ին Մեդվեդևը լուրջ ճնշում կգործադրի Սարգսյանի ու Ալիևի վրա. Դե Վաալ
Վերջին շրջանում միջազգային նորությունների տարափի մեջ ներելի էր չնկատել նախագահներ Մեդվեդևի, Օբամայի և Սարկոզիի Դովիլյան հայտարարությունը, որը վերաբերում էր ղարաբաղյան հակամարտությանը: Մինչդեռ դա տարիների ընթացքում արված տվյալ խնդրին վերաբերող ամենալուրջ միջազգային հայտարարությունն է, The National Interest պարբերականում գրում է բրիտանացի փորձագետ, «Սև այգի» գրքի հեղինակ Թոմաս դե Վաալը:
Նա նշում է, որ մայիսի 26-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների առաջնորդների կողմից արված հայտարարությունը հստակ ցույց է տալիս, որ «ճշմարտության պահը» մոտեցել է:
«Հունիսին Կազանում կայանալիք Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման ժամանակ Ռուսաստանի նախագահը, թիկունքում ունենալով ամերիկացի և ֆրանսիացի բանակցող կողմերը, լուրջ ճնշում է գործադրելու, որպեսզի նախագահներ Սարգսյանն ու Ալիևը վերջապես ստրոագրեն Հիմնական սկզբունքների փաստաթուղթը, որի շուրջ բանակցություններն ընթանում են արդեն 5-ից ավելի տարի», - գրում է դե Վաալը:
Իր հոդվածում նա ներկայացնում է Հիմնական սկզբունքների առանցքային կետերը, համաձայն որոնց հայկական ուժերը հերթականությամբ կլքեն Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տարածքները, Լեռնային Ղարաբաղը «միջանկյալ կարգավիճակ կստանա», ինչը նրան միջազգային լեգիտիմություն կտա, բայց ոչ լիարժեք անկախություն, բացի դա, Ղարաբաղը ապագայում հանրաքվե անցկացնելու խոստում կստանա՝ «օրենքի ուժ ունեցող կամարտահայտում»՝ տարածքի ապագա կարգավիճակը որոշելու համար:
«Բայց այստեղ կասկածներ են ի հայտ գալիս: Չնայած կուլիսիների հետևում նախագահները բանակցություններ են վարում, հանրության առջև նրանք շարունակում են մաքսիմալիստական դիրքորոշում ներկայացնել: Նման հռետոռությունը հատկապես կոպիտ է Ադրբեջանի կողմից: Դովիլի հայտարարությունից մեկ օր անց Ադրբեջանի փոխվարչապետ Ալի Հասանովը Հայաստանի նախագահին անվանեց «հանցագործ», իսկ Հայաստանի կառավարությանը՝ «ֆաշիստական ռեժիմ», որը պետք է «գահընկեց անել»:
Եվ այստեղ հերթը հասնում է քաղաքական կամքին: Արդյո՞ք Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդները անվերջորեն օգտագործում են ղարաբաղյան գործընթացը միջազգային հանրության «բարությունը» շահելու և սեփական ժողովուրդներից հավատարմություն պահանջելու համար, իսկ իրականում նրանք լուրջ չեն մտածում խաղաղության համաձայնագիր ստրոգրելու համար: Թե՞ նրանք իրականում նվիրված են խաղաղության գաղափարին, ինչը թույլ կտա սկսել տարածաշրջանի վերափոխման գործընթացը, բայց կապկպված են սեփական ազգային դիսկուրսով և քաղաքական հռետորությամբ ու վախենում են առաջ շարժվել: Թե՞ երկու գործոններն էլ ինչ-որ չափով առկա են:
Հենց այս պատճառով ես ողջունում եմ դովիլյան հայտարարության հետևյալ կետը՝ «հետագա ձգձգումը հարցականի տակ կդնի պայմանավորվածություններին հասնելու կողմերի պատրաստակամությունը»: Այլ կերպ ասած, դա նշանակում է՝ «Մենք այժմ աշխատանքային փաստաթուղթ ունենք: Ապացուցեք, որ լուրջ եք վերաբերվում դրան և ստրոագրեք այն»», - գրում է բրիտանացի փորձագետը:
Դե Վաալը նշում է, որ այս ամենը նաև միջազգային կամքի հարց է:
«Գերտերությունները նույնպես պետք է լուրջ վերջաբերվեն հարցին: Քանի դեռ երկրների ներսում չի նկատվում լուրջ աջակցություն խաղաղությանը, միջազգային տերությունները պետք է ամրություն հաղորդեն նախագահների որոշումներին և փողզիջումների նոր դիսկուրս ձևավորեն: Ռուսաստանը, ԱՄՆ և Ֆրանսիան միասին լավ են աշխատում բանակցային գործընթացի ժամանակ, սակայն, հաշվի առնելով Կովկասում նրանց հետաքրքրությունների տարբերությունը և երկու երկրների հետ հարաբերությունները, շատ դժվար կլինի միասնական հետհակամարտային կայունություն ստեղծել: Որքան Կազանի հանդիպումը մոտենում է, այնքան Կովկասում խաղաղության ու պատերազմի համար կատարվելիք խաղադրույքները մեծանում են», - եզրափակում է Դե Վաալը:

Признание, но не независимость. Медведев будет давить на Алиева и Саргсяна
Простительно не заметить в потоке информации последних дней заявления президентов Медведева, Обамы и Саркози по карабахскому конфликту. Между тем, это самое серьезное международное заявление о данной проблеме за долгие годы. Об этом в издании The National Interest пишет британский эксперт, автор книги «Черный сад» Томас де Ваал.
Заявление глав стран-сопредседателей МГ ОБСЕ от 26 мая, отмечает он, четко показывает, что настал «момент истины».
«На июньской встрече президентов Армении и Азербайджана в Казани президент России, имея поддержку американской и французской сторон, окажет серьезное давление для того, чтобы Саргсян и Алиев подписали, наконец, документ об Основных принципах, переговоры вокруг которых ведутся уже больше 5 лет», - отмечает Ваал.
Он представил в статье стержневые пункты основных принципов, согласно которым, армянские силы поэтапно покинут прилегающие к Карабаху территории, Карабах «получит промежуточный статус», что предоставит ему международное признание, но не полную независимость. Кроме того, Нагорный Карабах получит обещание о проведении в будущем референдума для выбора дальнейшего статуса территории.
«Но здесь возникают сомнения. Хотя президенты ведут закулисные переговоры, перед обществом они продолжают выказывать максималистскую позицию. Подобной риторикой особенно грубо пользуется Азербайджан. На следующий день после заявления в Довиле вице-премьер Азербайджана Али Гасанов назвал президента Армении «преступником», а армянское правительство - «фашистским режимом», который необходимо свергнуть.
И здесь наступает черед политической воли. Используют ли лидеры Армении и Азербайджана карабахский процесс, чтобы заполучить «благосклонность» международного сообщества и требовать верности у своих народов, на самом деле не думая всерьез о подписании мирного договора. Или они, действительно, преданы идее мира, что позволит начать в регионе процесс перемен. Но они находятся в плену собственных национальных дискурсов и политической риторики, боясь идти вперед.
Именно поэтому я приветствую этот пункт довильского заявления: «дальнейшее затягивание поставит под вопрос готовность сторон достичь договоренности». Иными словами, это значит «Сейчас мы имеем рабочий документ. Докажите, что относитесь к нему серьезно и подпишите его».Все это является также вопросом воли международного сообщества.
Сверхдержавы также должны относиться к вопросу серьезно. Пока внутри стран не наблюдается серьезного содействия миру, международные державы должны поддерживать решения президентов и формировать новый дискурс взаимных уступок. Россия, США и Франция хорошо работают вместе в переговорном процессе, однако, учитывая их различные интересы на Кавказе и отношения двух стран, будет очень сложно создать постконфликтную стабильность. Чем ближе встреча в Казани, тем выше ставки на войну или мир на Кавказе», - резюмировал Том де Ваал.