Հայ-վրացական սահմանի հարցը` Մարդու իրավունքների դատարանում
Հունիսի 4-ին, ժամը 14:00-ին, Նոյեմբերյան քաղաքի Մշակույթի պալատում տեղի կունենա Քաղաքացիական լսում, որի ընթացքում քննարկման կդրվի լրագրող Ոսկան Սարգսյանի հայցն ընդդեմ հայ-վրացական սահմանագոտում տիրող իրավիճակի: Մուտքն ազատ է բոլոր հետաքրքրված անձանց համար:
Հայցվորն առաջարկում է Վրաստանի սահմանագծին գտնվող համայնքների անունից դիմել Հայաստանի կառավարությանը, որպեսզի հայ-վրացական միջկառավարական հանձնաժողովն արագացնի արդեն 20 տարի ձգձգվող հայ-վրացական  սահմանազատման գործընթացը: Հայցվորի փաստարկներից երկուսն են.
1.         Հայ-վրացական սահմանի առանձին հատվածներում ժամանակ առ ժամանակ հայ եւ վրաց սահմանապահների, հայ գյուղացիների մասնակցությամբ վեճեր, միջադեպեր են լինում: Դրանք հաճախ տարբեր լրատվամիջոցներով միակողմանի, տվյալ երկրի   շահերի տեսակետից լուսաբանվելով՝ չեն նպաստում երկու ժողովուրդների բարեկամության զարգացմանը:
2.         Սահմանի չճշտման պատճառով հայ գյուղացիները հնաավորություն չունեն մշակելու սահմանագոտում գտնվող իրենց հողամասերը:
Պատասխանող կողմ է հանդիսանում Նոյեմբերյանի համայնքների միության տնօրեն Անդրանիկ Վերանյանը, ով կարծում է, որ սահմանազատման գծի առկայության կամ որոշ հատվածներում դրա բացակայության խնդիրը ամենակարևորը չէ հայ-վրացական հարաբերություններում, այլ առավել կարևոր է հայ-վրացական համագործակցության ողջ պոտենցիալի օգտագործումը:
Պետք է աշխատել սահմանամերձ գոտիներում, համայնքներում, վեր հանել ու համակարգել առկա խնդիրները և արդեն առաջարկներով դիմել իշխանություններին: Նա նշում է նաև, որ տնտեսական բաղադրիչը երկողմանի առաջնահերթ նշանակություն ունի, քանի որ առկա է անցյալից եկող մշակութային, կրոնական ընդհանրությունը որպես փոխըմբռնման ու փոխադարձ հասկացողության բազա, մյուս կողմից երկու երկրներում էլ սահմանամերձ գոտում ապրող ֆերմերները հեռու են կենտրոնական շուկաներից, աղքատության մակարդակը ավելի բարձր է քան երկրների կենտրոնական շրջաններում և սահմանի երկու կողմում բնակիչները շահագրգռված են առևտրա-տնտեսական հարաբերություններով:
Հանձնաժողովի նախագահն է Մարդու իրավունքների դատարանի տնօրեն Գեորգի Վանյանը, հանձնաժողովի անդամներն են Բագրատաշենի գյուղապետ Արկադի Մակյանը, Բաղանիսի գյուղապետ Ստեփան Սահակյանը, Նոյեմբերյանի քաղաղաքապետարանի ծրագրրի բաժնի վարիչ Շիրակ Եդիգարյանը, Նոյեմբերյանի 2-րդ մանկապարտեզի վարիչ Փառանձեմ Խանգելդյանը, Կոթիի գյուղապետ Ֆելիքս Մելիքյանը:
Քննարկմանը կմասնակցեն նաև Բերդավան, Դովեղ, Բարեկամավան, Ոսկեպար, Ոսկեվան, Կողբ, Ջուջեվան, Հաղթանակ, Զորական գյուղերի, Նոյեմբերյանի կրթական և հասարակական կառույցների ներկայացուցիչները:

People's Court: Is Demarcation of Armenia-Georgia Border Most Important Issue in Fostering Relations?
A civil hearing will take plat at the Palace of Culture in the Armenian town of Noyemberyan at 2 pm on Jun. 4, during which time journalist Voskan Sargsyan's suit against the situation on the Armenia-Georgia border (that is, the fact that the border is still not determined in some parts) will be examined. Entrance is free and open to all those who are interested.
The claimant is proposing to appeal to the Armenian government on behalf of the settlements along the Georgia border so that the Armenia-Georgia Intergovernmental Commission can accelerate the demarcation process of the Armenia-Georgia border that has already been delayed by 20 years. The claimant's two arguments are:
1. From time to time, in separate segments of the Armenia-Georgia border, there are incidents and altercations involving Armenian villagers and Armenian and Georgian border guards. Often covered by different news outlets unilaterally, from the viewpoint of the given country's interests, they don't contribute to the development of friendship between the two peoples.
2. As a result of the border not being delimited, Armenian villagers are unable to cultivate their lands along the border corridor.
The defendant will be Noyemberyan Community Union General Director Andranik Veranyan, who believes that the issue of the existence of a demarcation line or its absence in certain sections is not the most important issue in Armenian-Georgian relations; more important is the use of the full potential of Armenian-Georgian cooperation.
Veranyan finds that work needs to be done in the border corridors and settlements, to raise and coordinate existing problems and appeal to the authorities with proposals. The defendant also notes that the economic component has a priority significance for both sides. Among other reasons for this is the fact that farmers in the border settlements are far from central markets, the level of poverty is higher here than in the countries' central regions and residents of both sides of the border have a stake in trade-economic relations.
The civil hearing ("people's court") will be presided over by Georgy Vanyan and jury members includes head of the Bagratashen village Arkadi Makyan, head of the Baghanis village Stepan Sahakyan, head of programs division at Noyemberyan city hall Shirak Yedigaryan, head of the no. 2 kindergarten in Noyemberyan Parandzem Khangeldyan, head of the village of Koti Felix Melikyan.
Participating in the discussion will also be representatives from educational and civic establishments from Noyemberyan, and the villages of Berdavan, Dovegh, Barekamavan, Voskepar, Voskevan, Koghb, Jujevan, Haghtanak, and Zorakan.