100 դոլարով ԱՄՆ գաղթած հայը մոտ մեկ միլիոն է յուրացրել
Ամերիկյան Պենսիլվանիա նահանգի Վեստ Կոնշոհոկեն քաղաքում բնակվող անշարժ գույքի գործակալ հայազգի Ռոբերտ Գրիգորյանը երեկ դատարանի կողմից դատապարտվել է 3-ից 7 տարվա ուղղիչ գաղութի (կախված վարքից), որից հետո նա 28 տարվա փորձաշրջան է անցնելու:
Ինչպես հաղրոդում է The Mercury-ն, Գրիգորյանն իրեն մեղավոր է ճանաչել 2007 թվականի հունվարից մինչև 2010 թվականի նոյեմբերին 39 մարդկանց գումարները յուրացնելու և անձնական նպատակներով օգտագործելու համար: Յուրացված գումարի ընդհանուր չափը կազմել է 870,500 ԱՄՆ դոլար:
Այժմ Ռոբերտ Գրիգորյանը ստիպված է լինելու վճարել ողջ գումարը, ինչպես նաև հնարավորություն չի ունենալու զբաղվել անշարժ գույքի բիզնեսով մինչև իր պատժաժամկետի ավարտը:
Գրիգորյանը հատուկ համակարգ էր մշակել, նա մեծ գումարներն էր վերցնում իր ընկերության հաճախորդներից՝ գազալցակայաններում և պիցցայի խանութներում ներդնելու նպատակով, սակայն օգտագործում դրանք իր սեփական ծախսերը հոգալու համար:
«Նա մարդկանցից ոչ թե գումար էր գողանում, այլ հնարավորություններ էր գողանում: Նա մարդկանց ամերիկյան երազանքը դարձրեց ամերիկյան մղձավանջ», - դատավարության ժամանակ հայտարարել է շրջանային դատախազի տեղակալ Ջոն Վալկոն:
Վերջինիս խոսքերով` Գրիգորյանն իրենց շրջանի Բերնարդ Մեդոֆն է: Հիշեցնենք, որ նյույորքյան գործարար Բերնարդ Մեդոֆը անցյալ տարի դատապարտվել էր 150 տարվա ազատազրկման ներդնողների հարյուրավոր միլիոններ յուրացնելու համար:
Գրիգորյանի փաստաբան Գրեգորի Դիպիպոն դատարանում հայտարարել է, որ Գրիգորյանը այդ գումարներով շքեղ կյանք չի վարել, այլ օգտագործել է դրանք իր ամենօրյա ծախոսերը հոգալու համար:
«Նա լավ մարդ է, ով լավ կյանք է վարել, բայց վատ որոշումներ է կայացրել: Նա զղջում է իր արաքի համար: Նա երազում է վերադարձնել մարդկանց յուրաքանչյուր ցենտը», - հայտարարել է փաստաբանը:
Դատարանում Գրիգորյանը ներողություն է խնդրել տուժածներից:
«Տղերք, ես ներողություն եմ խնդրում: Ես Ամերիկա եմ եկել 30 տարի առաջ, գրպանումս 100 դոլար, և միայն նպատակ եմ ունեցել լավ քաղաքացի դառնալ: Ես նպատակ չունեի ձեր գումարները հետ չտալու», - ասել է Գրիգորյանը:

В США осудили армянского Медоффа. «Он превратил американскую мечту в кошмар»
Вчера проживающий в американском городе Вест Коншохокен агент по недвижимости Роберт Григорян был приговорен на срок от 3 до 7 лет исправительной колонии (в зависимости от поведения), после чего его ждет испытательный срок в 28 лет.
Как сообщает издание The Mercury, Григорян признал свою вину в присвоении и использовании в личных целях 870,5 тысяч долларов 39 граждан с января 2007 по ноябрь 2010 гг.
Григоряну придется выплатить всю сумму, кроме того, его лишат возможности заниматься бизнесом в сфере недвижимого имущества до окончания срока наказания (от 3 до 7 плюс 28 лет).
Роберт Григорян разработал специальную систему: он получал от клиентов компании крупные суммы с целью вложения их в газозаправочные станции и пиццерии, однако тратил их на свои нужды. «Он воровал у людей не деньги, а возможности. Он превратил американскую мечту в американский кошмар», - в ходе следствия заявил заместитель окружного прокурора Джон Валко.
Он назвал Григоряна Бернардом Медоффом своего округа. Как известно, в прошлом году Медофа осудили на 150 лет лишения свободы за присвоение у инвесторов сотен миллионов долларов.
В суде адвокат Григоряна Грегори Дипипо заявил, что на эти деньги его подзащитный не вел раскошный образ жизни, а использовал их на повседневные расходы. «Это хороший человек, который вел хороший образ жизни, но принимал плохие решения. Он сожалеет о своих поступках и мечтает вернуть людям все до последнего цента», - заявил адвокат.
В суде Григорян принес извинения пострадавшим: «Ребят, я прошу прощения. Я приехал в Америку 30 лет назад с сотней долларов в кармане, и хотел только одного - стать примерным гражданином. У меня не было цели не возвращать ваших денег».