Ղարաբաղում խաղաղապահները լինելու են ոչ Ռուսաստանից, ոչ ԱՄՆ-ից, ոչ Ֆրանսիայից
Ըստ ձեռք բերված համաձայնության` ղարաբաղյան հակամարտության գոտում խաղաղապահ ուժերը չեն լինի ԵԱՀԿ համանախագահող երկրներից և տարածաշրջանի պետություններից: Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է երկրի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը: Խաղաղապահները, նրա խոսքով, այլ երկրներից կլինեն:
Մամեդյարովը նշել է, որ խաղաղապահ ուժերի տեղակայումը Լեռնային Ղարաբաղում նախատեսված է իրականացնել հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ առկա հիմնարար սկզբունքների վրա:
Նա ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը պետք է իրականացվի փուլ առ փուլ. «Բոլոր հաստատված փուլերը փոխկապակցված են»:

Peacekeeping Forces in Karabakh Not to be From Russia, US or France: Azerbaijan MFA
Peacekeeping forces to be deployed in Nagorno-Karabakh will not be from OSCE Minsk Group co-chair or regional countries, said Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov, referring to an agreement for which no other details are available.
He said the deployment of peacekeeping forces has been included in the basic principles for the conflict settlement.
"The Nagorno-Karabakh conflict must be resolved stage-by-stage and all stages are interrelated," he said, reports the Baku-based Trend News agency.