Լևոն Տեր-Պետրոսյանի սպառնալիքը իշխանության համար անընդունելի է. ՀՀԿ-ական պատգամավոր
Լևոն Տեր-Պետրոսյանի` «ուզում են` թող երկխոսեն, չեն ուզում` մեղքը իրենց վիզը» հայտարարությունը հերթական սպառնալիքն է, որը գործող իշխանության համար անընդունելի է: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արտակ Զաքարյանը:
«Տեր-Պետրոսյանն առաջ է քաշում արտահերթ ընտրությունների խնդիրը, որը, սակայն, տնտեսական, քաղաքական, հասարակական պահանջարկ չունի», - ասել է Զաքարյանը:
Վստահեցնելով, որ Հայաստանում ներքաղաքական ճգնաժամ գոյություն չունի` ՀՀԿ-ական պատգամավորը թե քաղաքական գործիչներին, թե լրագրողական հանրությանը խորհուրդ է տվել երկխոսության դեպքում շեշտը դնել բովանդակության, այլ ոչ թե ձևի վրա:
«Իսկ մի՞թե երկխոսություն չէ Ղարաբաղի հարցում հայաստանյան բոլոր քաղաքական ուժերի` կոնսենսուսի գալը», - հայտարարել է Զաքարյանը, ինչին հակադարձել է ասուլիսին ներկա ՀՅԴ-ական պատգամավոր Արծվիկ Մինասյան: Վերջինս նշել է, որ տարածքային զիջումների հարցում իրենք կոնսենսուսի չեն եկել:
Ինչ վերաբերում է երկխոսությանը, ապա, Մինասյանի խոսքով, ՀԱԿ-ը, շախմատային լեզվով, շախ է արել, որը իշխանությունը ոչ թե պետք է ոչնչացնեն, այլ իրենց շախն անեն, «իսկ գլխավոր շախ անողը Սերժ Սարգսյանն է:

Оппозиция поставила шах Сержу Саргсяну, считает дашнак
Заявление лидера оппозиции Левона Тер-Петросяна «если хотят, пусть ведут диалог, не хотят - пусть пеняют на себя» - очередная угоза, неприемлемая для действующих властей. На пресс-конференции в пятницу об этом заявил депутат от правящей Республиканской партии Артак Закарян.
«Тер-Петросян ставит вопрос внеочередных выборов, однако потребности в них нет ни с экономической, ни с политической, ни с общественной точки зрения», - подчеркнул депутат.
В Армении, считает Закарян, нет внутриполитического кризиса. Он посоветовал политическим деятелям и журналистам в случае установления диалога между властью и оппозицией обращать внимание на содержание, а не на форму. «Разве консенсус между всеми политическими силами страны в вопросе Карабаха не является диалогом», - заявил Закарян.
Республиканцу ответил другой участник пресс-конференции, депутат от «Дашнакцутюн» Арцвик Минасян, отметивший, что в вопросе территориальных уступок консенсуса достигнуто не было.
«Что касается диалога, то Армянский национальный конгресс поставил шах, который власти не только должны нейтрализовать, но ответить тем же. Это может сделать Серж Саргсян».