Ազգային գրադարանը պայքարում է իր տնօրենի համար
Այսօր Հայաստանի Ազգային Գրադարանի բակում բողոքի ակցիա է տեղի ունեցել` ի պաշտպանություն գրադարանի տնօրեն Դավիթ Սարգսյանի:
Epress.am-ի հետ զրույցում գրադարանի հասարակայնության հետ կապերի և միջոցառումների կազմակերպման ներկայացուցիչ Գոհար Ջուլհակյանն ասել է, որ իրենք հունիսի 3-ին Մշակույթի նախարարությունից պաշտոնական նամակ են ստացել առ այն, որ տնօրենի աշխատանքային պայմանագիրը լուծված է:
«Մեր նամակը ստանալուց հետո անձնակազմը նամակով դիմել է ՀՀ նախագահին, վարչապետին, ԱԺ նախագահին և Մշակույթի նախարարությանը` խնդրելով, պահանջելով երկարացնել պարոն Սարգսյանի պայմանագիրը, քանի որ նա արդեն 13 տարի է` Ազգային գրադարանի տնօրենն է, հսկայական ներդրում ունի ոլորտում, և դեռ բազմաթիվ նախագծեր կան, որ պետք է իրականացվեն»,- ասել է Ջուլհակյանը:
Նա նշել է, որ ոչ միայն անձնակազմն է նախաձեռնությամբ հանդես եկել, այլ նաև բազմաթիվ մտավորականներ, գրադարանի ընթերցողներ:
«Արդեն 200 ստորագություն է հավաքվել, գումարած դրան` մեր նամակները համապատասխան մարմիններին: Մենք հուսով ենք, որ մեր խնդրանք-պահանջը կիրականացնեն, և Դավիթ Սարգսյանը կմնա իր պաշտոնին և կշարունակի աշխատել Ազգային գրադարանում»,- հավելել է Ջուլհակյանը:

There was a protest demonstration in the yard of the National Library of Armenia in support of its director, David Sargsyan, today.
Speaking to Epress.am, public relations and event organizing representative at the library Gohar Julhakyan said that on Jun. 3 they received an official letter from the RA Ministry of Culture stating that the director's employment contract has been dissolved.
"After receiving our letter, the staff appealed in writing to the RA president, the prime minister, the National Assembly chair and the Ministry of Culture, asking, demanding to extend Mr. Sargsyan's contract, since it's been 13 years that he's been the National Library director, he has a huge investment into the sector and there are still many projects that have to be realized," she said.
Julhakyan mentioned that not only the staff, but many intellectuals and library readers also took initiative on the issue.
"We've already gathered 200 signatures; added to that, our letters to corresponding bodies. We hope that they will implement our request-demand and David Sargsyan will remain in his post and continue to work at the National Library," she added.