Ազգային գրադարանը պայքարում է իր տնօրենի համար
Այսօր Հայաստանի Ազգային Գրադարանի բակում բողոքի ակցիա է տեղի ունեցել` ի պաշտպանություն գրադարանի տնօրեն Դավիթ Սարգսյանի:
Epress.am-ի հետ զրույցում գրադարանի հասարակայնության հետ կապերի և միջոցառումների կազմակերպման ներկայացուցիչ Գոհար Ջուլհակյանն ասել է, որ իրենք հունիսի 3-ին Մշակույթի նախարարությունից պաշտոնական նամակ են ստացել առ այն, որ տնօրենի աշխատանքային պայմանագիրը լուծված է:
«Մեր նամակը ստանալուց հետո անձնակազմը նամակով դիմել է ՀՀ նախագահին, վարչապետին, ԱԺ նախագահին և Մշակույթի նախարարությանը` խնդրելով, պահանջելով երկարացնել պարոն Սարգսյանի պայմանագիրը, քանի որ նա արդեն 13 տարի է` Ազգային գրադարանի տնօրենն է, հսկայական ներդրում ունի ոլորտում, և դեռ բազմաթիվ նախագծեր կան, որ պետք է իրականացվեն»,- ասել է Ջուլհակյանը:
Նա նշել է, որ ոչ միայն անձնակազմն է նախաձեռնությամբ հանդես եկել, այլ նաև բազմաթիվ մտավորականներ, գրադարանի ընթերցողներ:
«Արդեն 200 ստորագություն է հավաքվել, գումարած դրան` մեր նամակները համապատասխան մարմիններին: Մենք հուսով ենք, որ մեր խնդրանք-պահանջը կիրականացնեն, և Դավիթ Սարգսյանը կմնա իր պաշտոնին և կշարունակի աշխատել Ազգային գրադարանում»,- հավելել է Ջուլհակյանը:

Национальная библиотека Армении продолжает бороться за бывшего директора
В среду во дворе Национальной библиотеки Армении состоялась акция протеста в защиту директора заведения Давида Саргсяна.
Представитель отдела организации мероприятий и по связям с общественностью книгохранилища Гоар Джулхакян заявила Epress.am, что 3 июня персонал получил письмо  об истечении срока трудового договора директора.
«Мы отправили письма президенту, премьер-министру, председателю Национаонального Собрания и министру культуры с просьбой, с требованием продлить договор господина Саргсяна, так как он уже на протяжении 13 лет является директором Национальной библиотеки, внес колоссальный вклад в сферу. Есть еще множество проектов, которые должны быть осуществлены», - сказала Джулхакян.
По ее словам, к инициативе присоединились не только сотрудники, но и посетители библиотеки и «множество представителей интеллигенции».
«Набралось уже 200 подписей, плюс к этому - наши письма в соответствующие инстанции. Надеемся, что наша просьба-требование будет услышана, и Давид Саргсян останется на своей должности», - заключила сотрудница библиотеки.