Եհովայի վկաներին դահլիճ չտրամադրեցին. համաժողովը խափանվեց
Վանաձորում խափանվել է «Թող գա Աստծու Թագավորությունը» խորագրով համաժողովը, որը ցանկանում էր անցկացնել Եհովայի վկաներ կրոնական կազմակերպությունը: Այս մասին ասված է կազմակերպության կողմից տարածված մամուլի հաղորդագրության մեջ:
«Համաժողովը սկսվելուց ընդամենը մի քանի ժամ աոաջ Երկաթուղայինների ակումբի դահլիճի տնօրենը տեղեկացրել է Եհովայի վկաներին, որ հրաժարվում է տրամադրել պայմանագրով վարձակալված դահլիճը, և այդպիսով խափանել է Վկաների համաժողովը։ Եհովայի վկաները ստիպված հեռացել են», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Հունիսի 10-12-ը ծրագրված համաժողովին ցանկություն էին հայտնել մասնակցել շուրջ 600 վկաներ:
Կազմակերպության ներկայացուցիչների հաղորդմամբ` համաժողովի բացման օրը տնօրենը տեղեկացրել է իրենց, որ հեռախոսազանգով ինչ-որ մեկն իրեն սպառնացել էր, որ կպայթեցնի դահլիճը, եթե այն տրամադրվի Եհովայի վկաներին։
«Չնայած Հայաստանի հանրապետությունում Եհովայի վկաների պետականորեն գրանցված կազմակերպության ներկայացուցիչների կողմից ոստիկանությանն ու մարզի պաշտոնյաներին ուղղված բողոքներին համաժողովը խափանվեց։ Եհովայի վկաների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ Լոռու մազպետը հաստատեց, որ 2011թ. հունիսի 9-ին նա զանգահարել է դահլիճի տնօրենին և ասել, որ վերջինս հաշվի առնի Եհովայի վկաներին իր դահլիճր վարձակալությամբ տրամադրելու հետևանքները։ Այնուհետև նշեց, որ իր այդ խոսքերով նա սպառնալու միտում չի ունեցել, այլ պարզապես ցանկացել է զգուշացնել, որ գուցե Եհովայի վկաների նկատմամբ բռնարարքներ լինեն ոմն երիտասարդական խմբավորման անդամների կողմից։ Մարզպետը հանաձայնեց 2011թ. հունիսի 10-ին, ուրբաթ երեկոյան զանգահարել տնօրենին և տեղեկացնել, որ մարզպետարանր չի առարկուն համաժողովի կայացմանը։ Սակայն տնօրենն այդպես էլ չցանկացավ դահլիճը տրամադրել Եհովայի վկաներին։
Այս համաժողովի խափանումը հալածանքի ն կրոնական ազատության իրավունքից զրկելուն ուղղված այն գործողությունների շարունակությունն է, որոնք տեղի ունեցան 2010թ. ամռանը Վանաձորում, Գյումրիում և Երևանում, երբ համաժողովի անցկացման վայրերի տնօրենները ճնշման ներքո հրաժարվեցին կնքված պայմանագրերի կատարումից։ Տնօրենների մեծամասնությունը չափազանց վախեցած էր ճնշման աղբյուրը հայտնելու, սակայն նրանցից ոմանք նշել էին, որ իրենց այցելողներր իշխանության ներկայացուցիչներ էին, ովքեր նման գործողությունների դիմելու հրահանգ էին ստացել բարձրաստիճան պաշտոնյաներից», - ասված է հաղորդագրության մեջ։
Եհովայի վկաները նշում են նաև, որ 2010թ. հոկտեմբերի 8-ին իրենք գրավոր դիմել էին ՀՀ նախագահ Աերժ Աարգսյանին` «հարգանքով խնդրելով աջակցել առանց միջամտության ամենամյա կրոնական խաղաղ համաժողովներ անցկացնելու իրենց իրավունքի իրականացմանը և իրենց անունից տեղի իշխանությունների գործողություններին միջամտելով` պաշտպանել Հայաստանի հանրապետության Աահմանադրությամբ ն Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով ամրագրված հավաքույթներ անցկացնելու իրենց իրավունքը»։ Epress.am-ի հարցմանն ի պատասխան` «Եհովաների վկաներ»կրոնական կազմակերպության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Տիգրան Հարությունյանը նշել է, որ ՀՀ նախագահից իրենք նամակի պատասխան մինչ օրս չեն ստացել:

Pressure on Facility Owner Forces Cancellation of Jehovah's Witnesses Convention in Armenia
A convention organized in Vanadzor by Jehovah's Witnesses in Armenia did not come to fruition, according to a press statement issued by Jehovah's Witnesses on Tuesday.
"Just a few hours before the start of their 'Let God’s Kingdom Come!' District Convention at a rented auditorium in Vanadzor, Armenia, Jehovah’s Witnesses were forced to leave the facility because the owner refused to honor the contract, effectively canceling the Witnesses’ convention," reads the press release, which continues as follows:
"Approximately 600 Witnesses planned to attend the three-day convention scheduled for Jun. 10–12. When the Witnesses arrived for the program, the entrance to the auditorium was locked. The owner claimed that he had received a telephone call from someone threatening to bomb the facility if it was used by Jehovah’s Witnesses. The owner also told representatives of Jehovah’s Witnesses that he was willing to allow the convention to take place only if he received approval from the Armenian authorities. Despite appeals to the police and regional authorities by representatives of the legally registered community of Jehovah’s Witnesses in the Republic of Armenia, the convention was canceled.
"In a meeting with representatives of Jehovah’s Witnesses, the mayor of the Lori District (which includes the city of Vanadzor) confirmed that he had called the owner of the convention facility on Jun. 9, and told the owner to 'consider the consequences' of renting the facility to Jehovah’s Witnesses. The mayor then stated that his comments to the owner were not meant as a threat, but rather a statement that violence against Jehovah’s Witnesses from members of a youth group could break out at the facility. The mayor agreed to notify the owner on the evening of Friday, Jun. 10, that the mayor’s office had no objection to the convention being held the following two days. However, the owner chose not to provide the facility to the Witnesses for the convention.
"The cancellation of this convention follows a pattern of harassment and denial of religious freedom that occurred during the summer of 2010 when owners of convention sites in Vanadzor, Gyumri and Yerevan were pressured into canceling venue contracts made with Jehovah’s Witnesses. Most owners were too fearful to reveal the source of the pressure, but some described visits by representatives of the authorities who were said to be carrying out orders from higher governmental authorities.
"On Oct. 8, 2010, Jehovah’s Witnesses in Armenia wrote to President Serzh Sargsyan, respectfully requesting his assistance so that the Witnesses can exercise their right to hold peaceful, annual religious conventions without interference. The Witnesses also requested that the President intervene on their behalf with local authorities to protect their right to assemble, in accordance with the Constitution of the Republic of Armenia and the European Convention on Human Rights."