Գլենդեյլի հրշեջ ծառայությունում խոստանում են ավելի շատ հայերի ընդգրկել
Ամերիկյան Գլենդեյլ քաղաքի հրշեջ ծառայության պաշտոնյաները հանձնաժողով կստեղծեն, որը, ուսումնասիրելով քաղաքի ժողովրդագրական վիճակը, մեթոդներ կմշակի տարբեր էթնիկ խմբերը ներկայացնող անձանց աշխատանքի ընդունելու համար:
«Մենք հասկանում ենք այն խնդիրները, որին բախվում ենք մարդկանց աշխատանքի ընդունելիս»,-հայտարարել է հրշեջ ծառայության ղեկավար Հարոլդ Սկոգինսը քաղաքի բյուջեի քննարկման ժամանակ:
«Մենք գիտենք, որ համայնքը ուշադրություն է դարձնում այս հանգամանքին», - նշել է նա` նկատի ունենալով մարդկանց ծագումը:
Քաղաքային խորհրդի անդամ Րաֆֆի Մանուկյանն իր մտահոգություն է արտահայտել գերատեսչության կողմից մարդկանց աշխատանքի ընդունման գործընթացի վերաբերյալ` նշելով, որ Գլենդեյլի հրշեջ ծառայության նախկին ղեկավար Քրիստոֆեր Գրեյը դեռ 10 տարի առաջ վստահեցրել էր իրեն, որ ավելի մեծ թվով ազգությամբ հայ հրշեջներ կընդունվեն աշխատանքի:
«10 տարի անց արդյունքները հավասար են զրոյի»,- ասել է Մանուկյանը:
Այնուամենայնիվ, Սկոգինսը նշել է, որ գերատեսչությունն այդուհանդերձ առաջընթաց է գրանցել` վերջին տասը տարիների ընթացքում աշխատանքի ընդունելով ազգությամբ հայ մեկ կին և չորս տղամարդ հրշեջների:
Աշխատակիցների 40 %-ը տարբեր էթնիկ խմբերի ներկայացուցիչներ են, այդ թվում` աֆրիկացիներ, հայեր, կորեացիներ, նշել է Սկոգինսը:
«Կարծում եմ, մեր գործունեությունը արդյունքներ է տալիս: Բայց այդ արդյունքները պետք է ծառայեն ոչ միայն ամերիկահայերին, այլև մի շարք այլ էթնիկ խմբերին»,- նշել է Սկոգինսը:
Նշենք, որ ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Գլենդեյլ քաղաքի բնակչությունը կազմում է 191,000 մարդ, որից 53,000-ը հայեր են:

Glendale fire officials plan to develop a recruitment strategy to diversify their ranks and make it easier for existing personnel to be promoted from within and stay with the agency, reports the Glendale News-Presse.
As part of the five-year strategic plan, officials will create a recruitment committee to identify the city’s demographics and develop methods for hiring applicants who reflect those ethnic categories.
“We understand the challenges that we face with recruitment,” Fire Chief Harold Scoggins said recently at a City Hall budget session meeting. “We know the community is paying attention to it.”
Member of Glendale City Council Rafi Manoukian raised concerns at the meeting about the department’s recruitment process, saying former Glendale Fire Chief Christopher Gray had assured him 10 years ago that recruitment efforts would generate more Armenian-American firefighters to reflect the local community.
“Ten years later, the result is zero,” Manoukian said. “Nothing is there.”
But Scoggins said the department has made progress, recruiting one woman and four Armenian-American firefighters within the last decade.
And about 40% of the hires were from a variety of ethnic backgrounds, including African, Armenian and Korean Americans, Scoggins said.
“I think the programs are yielding results,” he said. “But they are not just yielding results for Armenian Americans; they are yielding results from a number of different backgrounds.”